Опубліковано 27 липня 2022 о 13:44
2 0
1

День екологічного боргу

Щороку вся світова спільнота відзначає День екологічного боргу. Мета свята – привернути увагу людства на те, що ресурси нашої планети не вічні, а кожна людина є своєрідним боржником. Варто відзначити, що день святкування не є фіксованим. Дата залежить від того, коли люди повністю вичерпають ту кількість ресурсів, які Земля зможе відновити протягом року. Як населення всієї планети, так і окремі країни, постійно позичають у Землі певну кількість ресурсів. І чим швидше у році настає День екологічного боргу, тим більше ресурсів ми винні нашій планеті, а також своїм нащадкам. Цей день було створено з метою привернення уваги світової спільноти на надмірне витрачання природних ресурсів Землі.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ЕКОЛОГІЧНОГО БОРГУ?

Варто сказати, що День екологічного боргу (Earth Overshoot Day) – не зовсім свято в звичному розумінні цього слова. Він констатує той сумний факт, що людство використовує ресурси планети у надмірній кількості.

Ініціатором впровадження цієї дати стала Глобальна мережа екологічного відбитку – організація, що здійснює науково-дослідницьку діяльність в галузі розподілу, споживання та відновлення ресурсів Землі. Вперше День екологічного боргу відзначали в 1987 році.

В ЯКИЙ ДЕНЬ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ЕКОЛОГІЧНОГО БОРГУ?

Як стверджують дослідники Глобальної мережі екологічного сліду, у 1961 році населення планети використало лише 30% всіх річних природних багатств. Проте витрати швидко зростали і вже через 10 років було зафіксовано екологічний борг, тобто у 1971-му році людство використало ресурсів більше, ніж Земля здатна відновити за рік.

Є низка країн, наприклад Пакистан, Індія, деякі африканські держави, які використовують менше ресурсів, ніж споживають. Проте, якщо враховувати всю Землю, то через перенаселення планети та нестачу ресурсів, день екологічного боргу з кожним роком настає все раніше.

Існує спеціальний календар екоборгу, який демонструє, як швидко кожна країна використовує природні багатства, позичені в Землі. Тому національний День екологічного боргу для кожної країни припадає на різні дати. У 2022 році світова спільнота відзначатиме цей день 28 липня.

КРАЇНИ, ЩО НАЙБІЛЬШЕ ЗАБОРГУВАЛИ ПЕРЕД ПРИРОДОЮ

Найшвидше День екологічного боргу відзначали у 2017 році жителі Люксембургу, а саме 17 лютого, а це досить тривожні нотки. Наступним в списку найбільших боржників йде Катар, там того ж року День екоборгу припав на 19 лютого. У 2017 році дуже активними споживачами природних багатств були австралійці, адже австралійський день боргу перед Землею тоді припав на 12 березня. Проте таке надмірне використання природних благ саме в цих країнах легко пояснюється тим, що велика кількість населення мешкає на території, яка не може похвалитися щедрими ресурсами.

Не може не хвилювати ситуація з екологічним боргом, що складається в нашій державі. Попри середні показники густоти населення та велике природне розмаїття Україна вичерпала свої запаси у 2017 р. вже до 12 липня. В 2021 році День екоборгу припадає на 24 липня.

Варто щодня пам’ятати про те, що кожен з нас несе певну відповідальність за збереження природних ресурсів як перед своїми спадкоємцями, так і перед всією планетою. Вчені стверджують, що якщо екологічний борг людства перед Землею буде збільшуватися такими ж темпами, то через 10 років нам необхідно буде вже дві такі планети, щоб вести нормальний спосіб життя.

Дата Дня екологічного боргу щороку змінюється і залежить виключно від того, скільки природних ресурсів використовують мешканці нашої планети в тому чи іншому році. На даний момент Глобальна мережа екологічного сліду підрахувала, що у 2021 році ця дата припадає на 29 липня. А з 29 липня до 1 січня населення нашої планети буде жити в борг.

https://daytoday.ua/podiya/den-ekolohichnoho-borhu/