Доброго та мирного дня дев'ятикласники!!!
Щоб наш урок був цікавим і якісним, прошу усіх зібрати свої думки, вміння і бути активними.
Сьогодні ми з вами повторимо вивчений на попередньому уроці матеріал, опрацюємо нову тему, і , звичайно, отримаємо гарний настрій і оцінки за свою роботу.
Тема нашого уроку: "Одомашнення тварин. Методи селекції тварин. "
- Як ви вважаєте, що стало приводом для одомашнення рослин та тварин?
- Які ви знаєте породи собак? Чим вони відрізняються?
- Подумайте, чи відомо вам звідки з'явилося стільки порід цих тварин?
Одомашнення — це процес змін популяцій рослин або тварин, завдяки якому вони стають пристосованими до утримання в неволі й використання їх людиною. Одомашнення відбувається з метою отримання від рослин і тварин продуктів харчування, промислової продукції (шкіра, волокно тощо) або в інших цілях (транспорт, охорона тощо).Одомашнення рослин людиною відбувалося незалежно в різних регіонах нашої планети.


- Перегляньте відео і ви отримаєте нові цікаві знання про походження ваших улюблених порід тварин і сортів рослин: https://youtu.be/_UYbqUpzIcA
Історія селекції починається з процесу одомашнення перших тварин і рослин. Тоді вона була ще стихійною й не мала наукової бази. Сучасна селекція ґрунтується на досягненнях класичної генетики і молекулярної біології.
У процесі селекції живі організми розвивають ознаки, які потрібні людині, наприклад, більша врожайність, великий розмір зерна, швидкий ріст, збільшення відкладень жиру під шкірою тощо. Однак досягається це шляхом перерозподілу ресурсів організму, тому одомашнені форми часто мають меншу стійкість до захворювань і несприятливих погодних умов.
Пригадайте: Селекція — це наука про методи створення нових сортів і гібридів рослин, порід тварин і штамів (генетично однакових) мікроорганізмів. Завдяки селекції вдалося отримати велику різноманітність форм одомашнених живих організмів.


-Попрацюй зі схемами та зроби опорний конспект із теми


В Україні селекція почала розвиватися наприкінці ХІХ ст., коли виникли перші станції для селекції цукрового буряку й інших сільськогосподарських культур. У 30-х роках ХХ ст. селекція зазнала занепаду, також занепад відбувся під час Великої Вітчизняної війни. Згодом науково-дослідницькі установи селекції було знову відбудовано і значно поширено.Українські селекціонери створили низку нових сортів сільськогосподарських культур: озимої й ярої пшениці, кукурудзи, ячменю та інших зернових, гороху, соняшнику, цукрового буряку, зернобобових, технічних і кормових культур, картоплі, городини, тютюну, овочів, винограду тощо.
Міжвидові гібриди рослин та тварин
Міжвидові гібриди рослин: гібрид пшениці та пирію; гібрид пшениці з житом (тритікале); гібрид китайської цукрової тростини з дикими видами (це сприяло підвищенню цукристості); гібрид рапсу і кормової капусти; гібрид суріпиці і капусти китайської; гібрид малини та ожини; гібрид сливи й терену; гібрид горобини та сибірського глоду.
Міжвидові гібриди тварин: гібрид кобили та осла (мул); гібрид одногорбого та двогорбого верблюдів; гібрид тонкорунних овець (мериносів) і дикого гірського барана (архара); гібриди яка з великою рогатою худобою (сарлики та хайнаки); гібрид білуги та стерляді (бістер).

- Завдання для самостійної роботи:
1. Зроби словник термінів із вивченої теми;
2. Пройди тест: https://vseosvita.ua/test/start/atf494
Фото конспектів надішліть в ОП.
Будьте здорові і до зустрічі!!!