Найдавніша культова споруда Любеча – підземний храм, викопаний в XI ст. прп. Антонієм Печерським. Засновник і перший ігумен Києво-Печерської обителі народився в Любечі в 983 р.
За переказами, звідси він відправився в Палестину, прийняв постриг на Афоні і, повернувшись через кілька років на Русь, став засновувати печерні монастирі – на Буковині, в Києві і на Чернігівщині.
До Чернігова він пішов після конфлікту з київським князем, а останні роки життя провів на батьківщині – в Любичі, де і заснував свою останню печерну обитель.
Антоніївський монастир проіснував до 1786 року, коли був закритий за наказом імператриці Катерини II. У первісному вигляді збереглася Дальня печера, що в лісі на південній околиці селища.