Опубліковано 29 березня 19:13
0 0

(9 клас) Практичне заняття Альманах «Русалка Дністровая».

Урок 4. (9 клас)

Практичне заняття Альманах «Русалка Дністровая».

Мета:

  • з'ясувати витоки національного відродження на західноукраїнських землях напр. ХVІІІ - поч. ХІХ ст.;

  • довести, що діяльність “Руської трійці була виявом галицько-українського відродження;

  • з’ясувати, чому альманах “Русалка Дністрова” називають політичним маніфестом українства;

  • виховувати почуття вдячності до наших попередників — зачинателів українського національного відродження.

Обладнання:

Тип уроку:

Хід уроку

І. Аналіз складових


Отже, «Русалка Дністрова» - політичний маніфест українства; початок нової літератури на західноукраїнських землях; перша книга в Галичині, написана народною українською мовою; поряд із «Кобзарем» Т. Шевченка стала духовним орієнтиром національно-патріотичних сил.

Іван Франко зазначав: «Русалка Дністрова» …була свого часу явищем наскрізь революційним».

Іван Вагилевич писав, що «Русалка Дністрова» запалила вогонь, що його тільки гробова перста загасити може, врятувала народ від загибелі й відкрила очі кожному письменному чоловікові, у якого лишилося ще незіпсоване українське серце, показала йому його походження, обов´язки для народу й спосіб, як ті обов’язки треба сповнити.

Запитання для учнів.

Назвіть наслідки діяльності «Руської трійці»:

  • поширювали українську мову і літературу;

  • популяризували історичне минуле;

  • видали збірку «Русалка Дністрова»;

  • поширювали національну ідею;

  • підвищували національну свідомість;

  • закликали до об’єднання галицьких русинів і наддніпрянських українців;

  • здійснено перехід від фольклорно-етнографічного етапу до культурницького етапу національного відродження.

О. Єфименко називала членів «Руської трійці» трьома ластівками, що відкрили весну відродження галицько-руської народності.

ІІ. «Навчаючи - учусь»

ІСТОРИЧНИЙ ВОЛЕЙБОЛ (пас)

  1. У якій частині України носіями національної ідеї були греко-католицькі священики?

  2. Кому належать патріотичні слова:

«Я русин був, єсьм і буду

Я родився русином,

Чесний мій рід не забуду

Останусь його сином»?

  1. У якому місті діяло освітнє Товариство галицьких греко-католицьких священиків?

  2. Який діяч обійшов майже всю Галичину, Закарпаття, частину Буковини, автор праць з історії, археології, етнографії?

  3. Який напрямок поширився серед греко-католицьких священиків на початку ХІХ століття, де на перший план ставилася індивідуальність?

  4. Хто із діячів «Руської трійці» переклав на українську мову «Слово о полку Ігоревім»?

  5. Хто вплинув на національне відродження західноукраїнських земель наприкінці ХVІІІ століття із європейських діячів?

  6. У якому місті було утворено гурток «Руська трійця»?

  7. Який німецький філософ розробив теорію національної ідеї?

  8. Кому належать такі рядки:

Руська мати нас родила,

Руська мати нас повила,

Руська мати нас любила,

Чому ж мова єй немила?