8 клас Тема: Запорозька Січ у другій половині 17 ст.(інтегрований урок)
Мета: Розглянути становище Запорозької Січі в цей період , з’ясувати иоль Січі у подія другої половини 17 ст. сприяти вихованню до традицій , боротьби українського народу за свободу.
Тип уроку: інтегрований урок - укр. література та історія України
Очікувані результати: учні повинні визначити роль Запорозької Січі в історія України дати оцінку діяльності І.Сірка , висловлювати власне ставлення до основних подій даного періоду.
Хід уроку
Організаційні моменти .
Актуалізація опорних знань учні.
Проблемне питання:
Хто був винен у збереження розколу України , за яких обставин його можна було уникнути ?
( Виходять два козаки)
Козак 1 . немає долі для України і Січі безталання. Взяли нас під свою руку і цар
Московський і король польський та що з того. Не має шани нам належної ні з того , ні з того боку – тільки гадки в обох , щоб Січ підкорити .
За умовами Андрусівського договору , який був прийнятий 30.01.1667р. під владою Московщини залишилася лівобережна Україна : Сіверщина, Смоленщина . За Польщею закріплювалися землі Білорусії , Правобережної України. Цей договір був укладений таємно, без погодження з українського боку. Він перекреслював більшість здобутків українського народу , завойованих майже 20 літньою боротьбою за національне визволення.
Козак 2. 13 січня 1681року була підписана угода між Московщиною і Туреччиною. За умовами Бахчисарайського миру кордон між Туреччиною і Московщиною. Встановлювався по Дніпру , Туреччина приєднувала Північну Буковину , Київщину, Поділля. Московщина приєднала Лівобережну Україну і Київ. 6 травня 1686 року між Московщиною і Туреччиною був укладений новий договір «Вічний мир». За цим договором Польща відмовилась від зазіхань на Київ. Московщина володіла Лівобережною Гетьманщиною. До Польщі входила Північна Київщина, Волинь,Галичина. Поділля залишалося під владою Туреччини. Цей договір набагато ускладнював ситуацію в Україні, бо українські землі були насильно поділені між кількома державами.
Козак 1. Позбавлена територіальної цілісності знесилена і спустошена тривалою громадянською війною, Україна лишалася роз’єднаною. Все більше і більше піддавалася під владу сусідніх держав.
Польща, Туреччина, московія прагнули перешкодити Україні самостійність. Сподівання українських гетьманів на щиру підтримку сусідів були марними. Боротьба за об’єднання України. В єдину державу була безуспішною.
Вивчення нового матеріалу
Вчитель історії
Бурхливі події, що відбувалися в середині 17 століття змінили життя України. Все це було безпосередньо пов’язано із Запоріжжям.
Перед початком Національно-визвольної війни Запорізька Січ містилася на Минитинському розі. Саме там Б. Хмельницький готував повстання проти Речі Посполитої. Саме козакам належала провідна роль у підготовці та розгортанні Національно-визвольної війни.
На домашнє завдання вам було попрацювати з додатковою літературою і знайти цікаву інформацію про життя, звичаї і традиції козаків на Запорозькій Січі.
Учень 1. Коли на Січі обирали нового кошового отамана, сивовусі діди, славні низові козаки мазали бриту голову болотом, щоб не забував, що його обирали з простих козаків.
Учень 2. Січ, Січа, Сеч – це назва столиці запорозьких козаків. Вільні козаки оселилися в лісових хащах поблизу Дніпра, бо вони були малодоступними для татар. Головне завдання козаків – сікти голови ворогам. Ось від чого пішла назва Січ.
Учень 3. Про Запорозьку Січ писали: «Це найбагатша і найщасливіша земля з неймовірними врожаями, безводна, випалена сонцем, позбавлена усякої рослинності пустеля». Така інформація була через це,щоб в запорозьких степах все залежало від атмосферних опадів. В дощову все зеленіло, давало нечувані врожаї, а в спеку вимирало від палючого сонця.
Учень 4. В часи козацтва було 9 козацьких порогів: Сурський, Лоханський, Звонецький, Ненаситецький, Вольнитовський, Будиловський, Лишній, Вільній. Найнебезпечніший був Ненаситецький від слова «ненаситний» тому, що він ніколи не насичувався жертвами.
Учень 5. З історії відомо, що в кожного козака була люлька, з якою він ніколи не розлучався і завжди тримав її в зубах. Але в козаків була ще одна велика люлька з різними прикрасами. Коли обмірковували важливе і важке запитання, цю люльку по черзі по одному разу потягувало все товариство.
Учень 6. Серед козаків була поширена хвороба – пропасниця. Козаки її лікували так: пили розведений горілкою гарматний порох. За час читання української грамоти козаки кидали шапки об землю на знак поваги оголювали голови.
Вчитель української літератури (розповідь про Запорозьку Січ).
Вчитель історії.
Запорозькі козаки брали активну участь у війнах, в які була втягнута Україна протягом другої половини 17 століття. У різні часи залежало від обставин, козаки проводили численні воєнні операції проти Польщі, Османської імперії та Кримського ханства. До нас у гості завітала дівчина-красуня. Та чогось дуже сумна. Давайте послухаємо її і постараємося впізнати.
(Заходить Роксолана і виконує піню Н. Романяк)
Звати мене Настя Лісовська. Нароилася я в Рогатині. Хочу вам дати кілька запитань:
Як звали мене в Османській імперії?
Як я туди потрапила?
Які мої заслуги перед Україною?
Ідучи до вас на свято я заспівала пісню Н. Романяк. Хто вона така?
Учитель історії.
Особливо сприятливі умови для боротьби проти турецько-татарських завоювань склалися після Андрусівського перемир’я. Керівником і організатором походів був Іван Сірко. (Дві учениці розказують про Сірка).
Учениця 1. Іван Сірко – визначний військовий діяч. Народився на Вінниччині в родині дрібного українського шляхтича. У 1646 році Сірко з Хмельницьким був у Франції, де запорожці воювали разом з армією принца Конде. 15 разів його обирали кошовим отаманом на Запоріжжі. Був видатним полководцем, провів 60 битв і жодного раз не зазнав поразки.
Учениця 2. І. Сірко – найславетніший кошовий отаман мав зріст 174-175 см, риси обличчя правильні, ніс – рівний, на нижній губі з правого боку – червона пляма. Сучасники вважали це Божою познакою, щоб відрізнчти Сірка від звичайних людей.
Учениця 1. Ще за життя Сірко став героєм безлічі легенд. В одній із них писалося, що герой жив 210 років. Тричі Сірко дивився смерті у вічі, та тричі спасала його жива вода. Могилу ватажка насипали шапками, кожного разу низько вклоняючись.
Учениця 2. Своїми блискучими походами Сірко зажив слави переможного полководця. В 1672 році І. Сірка було ув’язнено і відправлено до Сибіру. Повернувшись із зусиллям отамана знову почав активну боротьбу, здобуваючи турецькі фортеці. Своїми діями часто перешкоджав об’єднанню України. У 1667 році відбувся похід на Крим, який перекреслив плани П. Дорошенка об’єднати Україну за допомогою татар.
Вчитель української літератури (інформація про Т. Бульбу, його синів Андрія і Остапа).
Вчитель історії.
Могутні козаки Запорозької січі були справжніми лицарями української землі, її славними захисниками у тих далеких і жорстоких 16-17 ст.
Російський художник Ілля Рєпен глибоко знав життя і побут, культуру і історію України. Він – автор знаменитих картин, що виставлені в Третьяковській галереї. Але найбільшу славу йому принесло полотно, на якому змальовано цікавий епізод з життя запорозьких козаків «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Послухаймо його. (Учень зачитує листа).
Вчитель української літератури. (Розповідь про життя козаків).
Робота в групах (робота з історичними джерелами).
1 група. Політика московського уряду щодо Запорозької Січі.
Запитання:
Чому царський уряд вирішив підкорити Запорозьку Січ?
Для чого царський уряд розміщував на Січі свої залоги?
2 група. Економічне життя Запорозької Січі.
Запитання:
Що гальмувало розвиток рільництва?
Чим займалися козаки на Січі?
Вчитель української літератури (робота з учнями 9класу).
Інтелектуальна гра
Кому стала підлягати Запорозька Січ з виникненням Української держави в середині 17 ст.? (Владі гетьмана)
Назвати найвищий орган влади на Січі? (Козацька рада)
Як називалося об’єднання запорозьких козаків в одну організацію? (Кошем Запорозької Січі)
Хто стояв на чолі Запорозької Січі? (кошовий отаман)
Кошовий отаман обирався, чи влада була спадковою? (Він обирався козацькою радою).
Підсумок
Які чесноти козаків могли б бути взірцем для наслідування і за наших часів?
Які звичаї козацтва варто було б відродити?
Метод «Відкритий мікрофон»
(Учні діляться інформацією про те, що нового взнали, довідалися, що їм сподобалося).
Домашня робота:
Опрацювати параграф згідно підручника.