Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

11 лютого 13:07

11 лютого - Міжнародний день жінок і дівчаток в науці

Міжнародний день жінок та дівчат у науці

Щорічно 11 лютого за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці (International Day of Women and Girls in Science).

20 грудня 2013 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку», в якій зізнавався рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень і розвитку науки, техніки і інновацій як запорука забезпечення гендерної рівноправності в даній сфері.

Через 2 роки на черговому пленарному засіданні Генасамблеї була прийнята резолюція (70/212), яка проголосила 11 лютого Міжнародним днем жінок і дівчат у науці.

Варто відзначити, що це стало новим етапом реалізації плану розвитку суспільства до 2030 року, відомого як Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Перетворення нашого світу: Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року».

Головна мета Резолюції – досягнення якісних змін у процесі залучення жінок і дівчат у науку. Останнім часом світове співтовариство досягло значних успіхів у цій справі, але чомусь жінки і дівчата досі стикаються з обмеженнями у цій діяльності.

Дослідження, проведені в 14 країнах, показали певний дисбаланс в участі у науковій сфері між чоловіками і жінками. Так, можливість отримання ступеня бакалавра, магістра та доктора для жінок у сфері науки становить 18%, 8% і 2% відповідно, в той час як для чоловіків ці показники становлять 37%, 18% та 6%.

Резолюція закликає країни світу звернути увагу на проблему, постаратися визначити причини гендерного дисбалансу в області науки, техніки та інновацій, а також організувати програми заходів по залученню жінок і дівчат у наукову діяльність.

Примітний той факт, що згадка в назві свята не тільки жінок, але і дівчат не випадкова. Адже вона спрямована на актуалізацію теми участі в наукових спільнотах шкільного періоду навчання не тільки хлопчиків, але і дівчат, чия участь у них набагато нижча.

Крім того, учасники заходів у рамках святкування нового Міжнародного дня звертають увагу на роботу вихователів та викладачів у закладах шкільної та дошкільної освіти, де повинні враховуватися принципи гендерної рівноправності.

ЯК ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖІНОК І ДІВЧАТОК В НАУЦІ?

Україна разом з іншими державами долучається до відзначення цієї події. Жінки, що працюють в науковій галузі, приймають вітання від державних керівників. У вищих навчальних закладах, в науково-дослідних установах проводять заходи, присвячені внеску жінок в науку. Для дітей організовують дні відкритих дверей – таким чином дівчата-школярки набувають мотивації до навчання та кар’єри в науково-технічній сфері.

До святкування долучаються й інші організації та установи — наприклад, Центр гендерної культури, Музей жіночої та гендерної історії, бібліотеки. Відвідуючи різноманітні арт-проекти та експозиції, всі охочі можуть дізнатися про видатних жінок в сфері STEM від давнини до сучасності.

Також в межах Міжнародного дня жінок та дівчат в науці проводяться конкурси серед молодих дівчат, які захоплюються науково-дослідницькою діяльністю та намагаються реалізувати свої проєкти чи винаходи.

Попри те, що серед головних героїв-науковців у кіно жіночих персонажів всього 12%, можна знайти цікавий фільм та подивитися його саме в цей день. Наприклад, це може бути картина «Нагорода доктора Шутца» про Марію Склодовську-Кюрі або «Приховані фігури» — про жінок-математиків, без яких не було б польотів перших американських астронавтів.

ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ЦЕЙ ДЕНЬ?

Сфера STEM на сьогодні дуже стрімко розвивається, особливо передові технології та інженерія. Представництво жінок надає цим галузям ще більшої ефективності та можливостей.

Однак отримати більше жінок-науковців суспільство може тільки в разі заохочення молодих дівчат до навчання та подальшої роботи в науці. Недарма в назві події згадуються не лише жінки, а й дівчата. Часто інтерес до наукової діяльності у дівчат не підтримується ні школою, ні батьками, і зрештою згасає. Дівчатам важливо усвідомити свій потенціал в STEM, тому необхідно змінювати підхід освітян до участі їх у наукових проектах, дослідженнях, експериментах та інших подібних заходах нарівні з хлопцями.

Крім цього, є багато труднощів, з якими стикаються жінки, обираючи для себе кар’єру науковця. В світі досі існують численні стереотипи та упередження щодо переваги чоловіків в розумових здібностях, нездатності жінок до логічного мислення. До того ж жінкам часто доводиться поєднувати навчання й роботу з доглядом за дітьми та родиною, а суспільство тільки починає вчитися ставитися до цього з розумінням. Це все впливає на те, що зарплати у жінок-науковців нижчі, ніж у їхніх колег-чоловіків, керівні посади в науці вони займають значно рідше та менше публікують наукових робіт.

Тому Міжнародний день жінок та дівчат в науці закликає світове співтовариство до допомоги жінкам в досягненні успіхів в галузях STEM, а самих жінок та дівчат залучає до того, щоб якомога більше з них ставали видатними дослідниками й винахідниками.

Джерело

https://library.ust.edu.ua/uk/article/575

https://daytoday.ua/podiya/mizhnarodnyy-den-zhinok-i-divchatok-v-nautsi/

Читайте також: