Тема. Неозначено-особові речення

 

Мета: поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення, сформувати

поняття про неозначено-особове речення, способи вираження в ньому головного

члена, повторити вивчене про означено-особове речення, розвивати творчі вміння

аналізувати, трансформувати й конструювати неозначено-особові речення, у яких

головний член має різні способи морфологічного вираження; виховувати творчу,

працелюбну особистість.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок .

Обладнання: підручник, картки із завданнями для груп.

 

Перебіг уроку

 

І. Мотиваційний етап

1.Забезпечення емоційної готовності до уроку

  Слово вчителя.

Добрий день, дорогі діти ! Вітаю вас на уроці української мови. Усміхнімося

щиро один одному. І нехай наші серця наповняться терпінням і радістю. Бажаю

успіхів на уроці!


2. Актуалізація опорних знань.

  « Аукціон знань»

 

  Сьогодні ми продовжимо працювати над темою «Односкладні речення з головним членом присудком. Неозначено-особові речення», та для цього нам потрібно повторити відомості про односкладні речення.


- Яка різниця між двоскладними та односкладними реченнями?

- Назвіть типи односкладних речень.

- Чим виражений головний член у кожному з них?

-Чи можуть бути односкладні речення частинами складного речення? Наведіть приклади.

- На що або на кого вказує головний член в означено-особових реченнях? Наведіть приклади зі складених в домашній роботі речень.

-У яких стилях мовлення найчастіше вживають односкладні речення?

ІІ. Цілевизначення і планування.

Слово вчителя. Діти, ви коли-небудь питали себе: яку кількість інформації отримуєте щодня? Комп'ютери, планшети, телефони, увімкнене радіо, реклама - це джерела інформації, бажаної та корисної і не дуже. Отримана нами інформація впливає на нас по-різному: щось засмучує, щось радує, щось є дійсно корисним, але більшість речей, які ви чуєте, лише «завантажують» ваш мозок. Як же важко іноді в стозі сіна інформації знайти ту саму голку, тобто те, що вам потрібно. Сьогодні на уроці ми поговоримо про це й поповнимо знання про односкладне речення та сформуємо поняття про неозначено-особові речення, способи вираження в них головного члена речення, навчимося знаходити ці речення в текстах і використовувати їх у власних висловлюваннях. 

Доповніть загальну мету уроку власними цілями. ( Відповіді учнів)

Оскільки ми будемо працювати в групах, пригадаймо правила роботи в групах.

Правила роботи в групах

1. Розподілити ролі в групах: голови, секретаря.
2. Уважно читати, слухати завдання.

3. Висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі, не перебивати одне одного.
4. Дотримувати правила піднятої руки.

5. Дотримутися відведеного часу.

6. Давати можливість презентувати дослідження всім членам групи.



ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу. Виконання практичних завдань

Робота в групах.

Дослідження-аналіз

Прочитайте речення. Визначте в них граматичні ознаки головного члена (особу, час, число). З'ясуйте, чи вказує присудок на конкретних виконавців дії. Визначте стилі мовлення, до яких належать речення. Висновки занесіть у свою частину таблиці.

1 група: (теп. час)

Заздалегідь готують електоральне поле( Л.Костенко).

Швидко реєструються на сайті.

Уже кілька днів повідомляють про грози.

2 група: (майб. час)

Засіють лани житом та пшеницею ( Г.Тютюнник).

Нас запросять на зустріч.

Послідовно переглянуть кожну веб-сторінку.

3 група (мин. час)

Вже скосили гречку ( В.Сосюра).

Мене викликали до дошки.

Зявився список ресурсів Інтернету.

Виконавши це завдання, ми визначили способи вираження головного члена в неозначено-особових реченнях та стилі мовлення, у яких вони використовуються.

Способи вираження головного члена в неозначено-особових реченнях

1

Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу теперішнього часу

2

Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу майбутнього часу

3

Дієслово ІІІ особи множини дійсного способу минулого часу

Неозначено-особові речення вживаються в художньому, розмовному, діловому стилях.



Робота з підручником

          Прочитайте теоретичний матеріал § 17 на с. 77-78. Знайдіть те, з чим ми з

вами ще не ознайомилися й прокоментуйте таку інформацію.

 

Метод «Прес»

Чи будь-яке речення, у якому є лише один головний член речення, є односкладним.

( Відповідь та її обґрунтування учнів за опрацьованим теоретичним матеріалом)

Я вважаю, що не всі речення, у яких є лише один головний член речення, є односкладним.

Тому що з речень, у яких присудки виражені дієсловом у формі 3-ї особи однини теперішнього й майбутнього часу або у формі однини минулого часу дійсного й умовного способу, не зрозуміло, хто саме виконує дію (він, вона, я, ти), а тому вони потребують підмета, який можна відновити з контексту.

Наприклад, 1. ( він/вона) Дивиться цікавий фільм.

2. ( я/ти/він ) Дивився цікавий фільм

Отже, речення, у якому присудок виражений дієсловом 3-ї особи однини минулого/теперішнього/майбутнього часу, є односкладним.

Коло думок

Порівняйте речення. Доведіть, що перше з них є односкладним, а друге - двоскладним.

1. Довіряли інформації лише з офіційних сайтів 2. Довіряв інформації лише з офіційних сайтів.

Знайди зайве

Учні одержують аркуші, на яких записані речення. Завдання – знайти і виписати неозначено-особові речення, вилучивши зайві; обґрунтувати вибір, визначивши головні члени речень та спосіб їх морфологічного вираження.

1 гр.

1.Сьогодні широко цитують вислів «Хто володіє інформацією – той володіє світом» Натана Ротшильда.

2.Повністю зможу використати ресурс Інтернету, лише маючи необхідні знання й підготовку.

3.Помилявся або навмисно спотворював дані контенту.

4. Саме інформацію все частіше визначають як основний ресурс майбутнього.


2гр.

1.Порівняв щонайменше три джерела інформації з різних сайтів.

2.Володіючи секретами правильного складання пошукового запиту, легко й швидко знаходять потрібний матеріал у всесвітній мережі Інтернет.

3.Захищайте себе від шкідливого та небезпечного контенту.

4. Але перш ніж почнуть довіряти йому, критично оцінюють інформацію.

3гр.

1.Поважайте авторське право, не використовуйте піратські продукти.

2.Звернуть увагу на репутацію автора матеріалу.

3.Налаштував безпечний режим пошуку в Google і на YouTube.

4.Запитають думку експерта.


Робота з текстом

1.Обєднати всі виписані речення в один текст й записати його.

Орієнтовне виконання

Сьогодні широко цитують вислів «Хто володіє інформацією – той володіє світом» Натана Ротшильда.

Саме інформацію все частіше визначають як основний ресурс майбутнього. Володіючи секретами правильного складання пошукового запиту, легко й швидко знаходять потрібний матеріал у всесвітній мережі Інтернет. Але перш ніж почнуть довіряти йому, критично оцінюють інформацію. Звернуть увагу на репутацію автора матеріалу. Запитають думку експерта.

2. Мовознавча дуель: учитель зачитує запитання, почергово адресуючи їх учням, їхнє завдання - чимскоріш дати відповідь на них ніби відбиваючи удар на дуелі.

1. Яка тема тексту?

2. Яка основна думка тексту?

3. Дайте заголовок тексту.

4. До якого стилю належить текст?

5. Яку роль відіграють неозначено-особові речення в тексті? .

6. Навіщо вам подібна інформація?


Дубль-диктант

Завдання :

1.Прочитайте визначення відомих вам інформаційних понять. Поясніть уживання в них тире (за наявності).

2. По пам’яті дайте визначення понять масмедіа, фейк, види фейків у формі односкладних неозначено-особових речень. Зразок.

Інформація- це знання, здобуте споживачем через сприйняття та опрацювання певних відомостей.- Інформацією називають знання, здобуте споживачем ерез сприйняття та опрацювання певних відомостей.

3. Зробіть висновок: чи можна вважати трансформовані речення граматичними синонімами.

1гр. Масмедіа- засоби одночасної передачі інформації групі людей, тобто канали масової інформації ( радіо, телебачення, преса, кіно, фотографія, інтернет тощо).

2гр. Фейк- одна з найпоширеніших форм маніпуляцій у медіа сьогодні, навмисне спотворена новина.

3 гр. Виділено п’ять видів фейків: 1)навмисно створені неправдиві новини; 2) жарти, сприйняті як правда; 3) масштабні містифікації; 4) навмисно однобоке висвітлення подій; 5) історії, у яких правда є суперечливою.



Дослідження-конструювання.

Складіть із дієсловами неозначено-особові речення так, щоб головний член був виражений різними формами.

1 гр. вводити

2гр. шукати

3гр. фільтрувати

                                                                                       

Творче завдання

Складіть інструкцію для учнів початкових класів « Як у мережі Інтернет розшукати потрібну інформацію» з використанням неозначено-особових речень.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап

Гра «Вірю – не вірю» (Чи вірите ви, що...)

 

1.Присудок в неозначено- особовому реченні виражається формою 3-ї особи

множини. (Так)

2.Неозначено-особове речення може мати присудок-дієслово 3-ї особи однини.

(Ні)

3.Неозначено-особові речення найчастіше використовують в художньому та

розмовному стилях.(Так)

4.Неозначено-особовим є речення.

У засобах масової інформації висвітлюють найважливіші події в країні та за її

межами. (Так)

5. Подане речення є неозначено-особовим.

У пошуку інформації скористався рубрикою часто поставлених питань. (Ні)



        Рефлексійна анкета («Незакінчене речення»)

 

Я зрозумів...

Я запам’ятав...

Я відчував...

Я пережив...

Я прагнув..


Оцінювання


Домашнє завдання (на вибір)

1. Теоретичний матеріал підручника § 17, с. 77-78 , вправа 169

2. Скласти есе на тему « Чи можна вважати Інтернет найзручнішим джерелом інформації?», використовуючи односкладні речення.