Тема: Односкладні прості речення. Означено-особові речення


Мета: пояснити особливості будови односкладних речень, ознайомити з їхньою класифікацією, дати поняття про означено-особові речення, пояснити способи вираження присудка з означено-особових реченнях; формувати вміння розрізняти речення двоскладні й односкладні, визначати в односкладних реченнях головний член у формі присудка або підмета, моделювати означено-особові речення, використовувати односкладні речення у власних висловлюваннях; виховувати інформаційну культуру учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання:  підручник, таблиця « Види односкладних речень», картки з дидактичним матеріалом , таблиці для заповнення.

ХІД УРОКУ

І. Мотиваційний етап.

Аутотренінг

Я ВІРЮ В СЕБЕ І СВОЇ МОЖЛИВОСТІ. Я ВМІЮ ДУМАТИ, АНАЛІЗУВАТИ, ВИСЛОВЛЮВАТИ СВОЇ СУДЖЕННЯ. Я ВСЕ ЗРОБЛЮ ДОБРЕ.

Актуалізація набутих знань

Генералізація знань ( проводить учень)

- Що таке речення?

-Якими бувають речення за будовою?

-Які речення називаються простими? Навести приклади.

-Які речення називаються складними? Навести приклади.

-З чого складається граматична основа речення?

-Які речення називаються непоширеними?

-Які речення називаються двоскладними?

- Які речення називаються односкладними?


Слово вчителя. Ми завершили з вами вивчення теми «Просте двоскладне речення», ознайомилися з видами речень за будовою, за метою висловлювання та емоційним забарвленням, вивчили головні та другорядні члени речення. Ви промовили речення-афірмації, охарактеризуйте одне з них за кількістю головних членів речення ( (на вибір).


Дослідження-трансформація. Трансформуйте речення-афірмації в односкладні й запишіть їх. Чи змінилося смислове навантаження таких речень? Як? ( Змінені речення стали більш динамічні та експресивні, позбулися повтору ).


ІІІ. Цілевизначення і планування

Сьогодні ми розпочнемо вивчення теми «Односкладні прості речення». Хочу зазначити, що такі речення урізноманітнюють та збагачують наше мовлення. Вони широко використовуються майже в усіх стилях мовлення, бо здатні передавати найтонші відтінки нашої думки.

Мета нашого уроку- ознайомитися з видами односкладних речень, навчитися розрізняти їх види в тексті, сформувати поняття про означено-особове речення, вміти їх визначати та складати, використовувати у висловлюваннях.

Колективне визначення цілей та планування спільної роботи.

Цілі уроку

Я повинен знати:

-види односкладних речень;

-спосіб вираження головного члена в означено-особових реченнях;

- стилістичне навантаження односкладних речень, зокрема означено-особових;

Я повинен вміти:

-визначати види односкладних речень;

-використовувати в мовленні означено-особові речення;

-розрізняти схожі двоскладні неповні речення.



ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

Колективне опрацювання опорної схеми Висновки зіставити з теоретичним матеріалом підручника на с.74-75.



Види односкладних речень



з головним членом у  формі присудка

Дієслівні



з головним членом у формі підмета

НАЗИВНІ


Особові


БЕЗОСОБОВІ




Особа

0днина

Множина

1

Я О-О

Ми О-О

У-О

2

Ти О-О

У-О

Ви О-О

3

Він, вона, воно

----

Вони Н-О

У-О




ОЗНАЧЕН-ОСОБОВІ

О-О




НЕОЗНАЧЕНО-ОСОБОВІ

Н-О





УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВІ

У-О








Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи з теми

1. Робота з текстом. Творче спостереження з елементами аналізу (текстоцентричний аналіз)

--Прочитайте текст. Визначте його основну думку, стиль мовлення.

С..огодні (не)можливо уявити жит..я школяра без (І,і)нтернету. Він надійний помічник  у навчан..і. За його допомогою можн.. читати книжки, дивитися цікаві філ..ми, спілкуватися з однолітками та рідними з інших країн, грати ігри.   (Не)дарма в народі вже склали прислів..я: «Опануєш «Аську»-- побачиш біл..ше світу».

Проте через (не)достатній жит..євий досвід юним користувачам важко розпізнати його (не)безпеки й ризики.

Погіршен..я зору і постави? Стомлюваніст..? Проблеми з родиною та навчан..ям? Це симптоми інтернет(залежності), що веде до погіршен..я як фізичного, так психічного здоров..я.

Виставили фотографії на персонал..них сторінках? (Не)дивуйтеся, якщо згодом побачите їх на інших сайтах у (не)прийнятному вигляді.

Поділилися вражен..ями про поїздку до (І,і)талії разом з бат..ками? Порадіти з вами можуть і злочинці. Спокійно навідают..ся до будинку без нагляду.

Ось чому важливо бути обізнаним з питан.. інформаційної бе..пеки.

(За матеріалами Інтернету)


-- Запишіть текст, вставляючи пропущені букви, запишіть слова, знявши дужки. Поясніть їх написання.

- Підкресліть граматичну основу речень. Визначте види речень за будовою, за складом граматичної основи (односкладні чи двоскладні). В односкладних реченнях визначте, якою частиною мови виражені головні члени речення, у дієсловах укажіть їх форму ( в особових--час та особу). Укажіть вид односкладного речення.

- Визначте на прикладах речень односкладні поширені та непоширені.

Слово вчителя. Ми вже знаємо з попередньої роботи, що в означено-особових реченнях присудок виражається дієсловами 1 і 2 особи однини і множини. А які ще морфологічні ознаки притаманні цим дієсловам?



Лінгвістичний експеримент ( робота в парах)

Прочитати односкладні речення. Визначити спосіб вираження в них головного члена. Дослідити способи вираження головного члена в означено-особових реченнях, вказавши спосіб та час дієслів-присудків. Заповнити таблицю «Способи вираження головного члена означено-особових речень».

Картка 1

1.Люблю чернігівську дорогу весною, влітку, восени .

2. Назбираю в гаю запашного зілля.

Картка 2

1. Чуєш їх уперше цієї пізньої весни.

2.Уночі, ідучи звідкись чи кудись, раптом згадаєш про небо.

3. Рідна земле, дай мені снаги скрізь, у всьому буть самим собою.

Картка 3

1.Повертаємося додому.

2.Скоро станемо дорослими .

3. Разом ходімо в майбутнє!

Картка 4

1.Вслухаєтеся в тишу святкового вечора.

2.Будете носити в серці це повік.

3. Вслухайтеся, земле і небо, у рокіт страждань моїх.

Результат роботи.

Способи вираження головного члена означено-особових речень

(особа, число, час, спосіб)


1 речення

2 речення

3 речення


Дієслова 1-2 особи однини і множини дійсного способу теперішнього часу

Дієслова 1-2 особи однини і множини дійсного способу майбутнього часу

Дієслова наказового способу

- До якого стилю належать досліджені речення?

Проблемне питання. Дієслова якого часу не беруть участі у творенні означено-особових речень? ( Минулого). Чому? Доведіть, що речення Зареєструвався на сайті/ Зареєструвалися на сайті не є односкладними означено-особовими реченнями.

( Відповіді учнів)

Коментар вчителя. Речення, у якому нема підмета, а головний член виражений дієсловом минулого часу, не є означено-особовим, тому що форми минулого часу не визначають певної особи. Відновлюючи умовний головний член речення( підмет) даних речень, можемо запропонувати займенники ( Я, ти, він) зареєструвався на сайті.( Ми, ви, вони) зареєструвалися на сайті. Такі речення є двоскладними неповними.

Виконання системи завдань творчого характеру.

Робота в групах.

1.Дослідження-моделювання. На основі поданих речень за зразком змоделюйте односкладні означено-особові речення, у яких головний член мав би різне морфологічне вираження.

З р а з о к. (Поводитися) чемно й ніколи не (ображати) інших. –Поводжуся чемно й ніколи не ображаю інших. – Поводься чемно й ніколи не ображай інших. – Поводимося чемно і ніколи не ображаємо інших.– Поводьтеся чемно і ніколи не ображай .

1гр. (Зберігати) свій пароль у таємниці. (Розповідати) своїм батькам про проблеми й (користуватися) їхньою підтримкою.

2гр. ( Залишати) підозрілі сайти. (Шукати) цікаві сайти й (ділитися) посиланнями зі своїми друзями.

3 гр. (Знати), що можна бути легко обманутим. Не (повідомляти) свої реальні імена, адреси й номери телефонів.

2.Індивідуальне диференційоване завдання

1 рівень

1. Прочитати лист.

Привіт! Мене звати Сашко. Мені 15 років. Я живу в Києві. Шукаю друзів по переписці. Полюбляю комп’ютерні ігри, читати книги, дивитися телевізор. Мрію подорожувати. Хочу побувати в Лондоні…

2/а. Виписати означено-особові речення.

2/б. Скласти й записати розповідь про себе у відповідь Сашкові, використовуючи означено-особові речення ( за зразком)

2 рівень

1. Прочитати лист.

Привіт! Мене звати С. Я хочу з тобою познайомитися. Мені 30 років. Я живу в Сполучених Штатах Америки. Я маю власну фірму. У мене свій двоповерховий будинок. Я збираюся відвідати Україну. Може, ми зустрінемося? Надішли мені свою фотокартку і домашню адресу.


2. Скласти діалог дискусійного характеру «Чи варто відповідати

незнайомцю?», використовуючи означено-особові речення.


3 рівень

1. Прочитати лист.

Усім!!!

Наша благодійна організація займається збиранням коштів для потерпілих від повені в N. Ми купуємо їжу, теплі речі для тих, хто втратив домівки. Ви не будьте байдужими до чужого горя! Скільки хто може. Наш рахунок №123456789. Вдячні діти вас ніколи не забудуть.

2. Створити невеликий допис-застереження в соцмережі про небезпечні дії шахраїв.


ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап

Тест «Що я знаю про односкладне речення» (по 1 б.)

1. За граматичною основою прості речення бувають:

а) розповідні та спонукальні; б); неокличні та окличні

в) двоскладні та односкладні; г) складні та прості.

2. Односкладні речення мають у собі:

а) один головний член речення;

б) одну граматичну основу;

в) одне словосполучення;

г) одні другорядні члени речення.

3. Односкладні речення бувають:

а) узагальнено-особові, означено-особові, називні, безособові;

б) означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові, називні;

в) безособові, неозначено-особові, узагальнені;

г) означено-особові, називні, дієслівні, узагальнено-особові.

4. Головним членом присудком в означено-особовому реченні НЕ може бути дієслово:

а) минулого часу;

б) теперішнього часу дійсного способу;

в) майбутнього часу дійсного способу;

г) наказового способу.

5. Односкладним означено-особовим реченням є:

а) Треба використовувати «НІК» ( вигадане імя) у листуванні.

б) Не відкривав невідомі вкладені файли електронної пошти.

в) Зустріч з інтернет-знайомим в реальному житті буває небезпечною.

г) Роби посилання на використане Інтернет-джерело

6. Односкладним означено-особовим НЕ є речення в рядку:

а) Я критично ставлюся до написаного в Інтернеті.

б)Ніколи не розпоряджайтеся грошима своєї сімї без дозволу старших.

в) Читаєш про себе неправду в Інтернеті—повідом батьків.

б) Не розсилаймо спам та «інформаційний бруд».



Бесіда з учнями.

- Що вам сподобалося на уроці?

- Як знання, які ви отримали сьогодні, допоможуть вам у житті?

- Щоб ви хотіли побажати усім присутнім... ( висловитися означено-особовими реченнями)

Оцінювання.

Домашнє завдання.

1. Вивчити теоретичний матеріал параграфів 16 ,17

2. Виконати вправу 159(с. 75).

3. * Скласти кілька гасел щодо інформаційної безпеки, висловлюючи їх означено-особовими реченнями.









.