Тема уроку «Видозміни пагона»


Цілі уроку:

освітні: продовжити формування поняття «пагін», ознайомити учнів з основними видозмінами підземних і надземних пагонів, розкрити їх біологічне значення; розглянути значення видозмінених пагонів у господарській діяльності людини;

розвивальні: розвивати уявлення про розмаїтість підземних і надземних пагонів рослин, про пристосованість рослин до різноманітних умов навколишнього середовища; продовжити формування практичних навичок роботи з біологічними об’єктами;

виховні: формувати вміння узгоджено працювати в мікрогрупах, формулювати висновки й доводити власну або колективну точку зору; виховувати дбайливе ставлення до живої природи.

Тип уроку: урок-гра з елементами лабораторних досліджень.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, хімія.

Методи навчання: інформаційно-рецептивний, проблемного викладу матеріалу, частково-пошуковий, дослідний.

Форми організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна, фронтальна, групова, диференційовано-групова.

Демонстраційні й дидактичні матеріали, обладнання: навчальні таблиці «Будова пагона й бруньок», «Видозміни пагони», натуральні об’єкти - цибулина ріпчастої цибулі, бульба картоплі, йод, кактус, пагони кімнатних рослин.

Девіз уроку:

Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш.

Арабська мудрість


ПЕРЕБІГ УРОКУ


І. Організація класу, постановка дидактичних цілей і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності


Учитель. Сьогодні в нас незвичайний урок… Урок-гра… і урок-лабораторне заняття. Ви будете вченими-дослідниками й знавцями ботаніки. Для цього я поділю вас на три команди.

На уроці ми продовжимо наше ознайомлення з особливостями будови пагонів, розглянемо й вивчимо підземні й надземні видозміни пагонів. Кореневище конвалії або кропиви, бульба картоплі, цибулина ріпчастої цибулі, тюльпана, часнику, колючки кактуса, вусики гороху, винограду, вуса суниці - усе це видозмінені пагони рослин, тобто стебла, які у зв’язку з виконанням якихось додаткових функцій або пристосуванням до своєрідних умов середовища існування видозмінили свою форму, зовнішню будову…


- Як і чому видозмінюються надземні й підземні пагони рослин? Відповідь на це питання ми маємо знайти сьогодні на уроці. Я маю надію, що до кінця уроку ми зможемо з´ясувати, що ви знаєте і для чого.

Що? Знаю Для чого? (запис на дошці)

(Оцінка всіх конкурсів на уроці формується поетапно з урахуванням думки всіх команд. Команда може втрачати зароблені бали у випадку некоректної поведінки стосовно гравців як своєї, та і інших команд, які змагаються. Усі активні гравці команд, які заробляють для своїх команд призові бали, вважаються переможцями й одержують високий бал за урок).

А зараз давайте згадаємо, що нам уже відомо про структуру й функції пагонів?


ІІ. Вивчення нового матеріалу

(гра з елементами лабораторної роботи)

Конкурс №1 «Домашнє завдання»

(максимальна оцінка - 5 балів)

Кожній з команд за 1 хвилину необхідно барвисто, з використанням відомої біологічної термінології, описати будову пагона кімнатної рослини, яка знаходиться на їх ігровому столі. Не забудьте вказати всі складові частини пагона: стебло, листки, верхівкову й пазушні бруньки, вузли, міжвузля.

Конкурс №2 «Факти з історії»

(максимальна оцінка - 1 бал)

Саме цей нехитрий овоч був кращим подарунком для будь-якої знатної леді в першу військову зиму 1939-1940 рр. у Великобританії, адже зазвичай у метрополію його привозили з Єгипту. А філософи стародавності, розрізаючи цей овоч поперек, пояснювали учням будову Всесвіту.

Подумайте й дайте відповідь через 30 секунд, про який овоч йдеться?

Підказка 1 до завдання №2. Понад 3 години муніципальні прибиральники з м. Коттбус (Німеччина), посилені нарядом поліції, очищали одну із бруківок від 5 тонн вантажу, який випав із трейлера. Дорослі, далеко не сентиментальні люди, плакали, виконуючи цю роботу. Що було в трейлері?

Підказка 2 до завдання №2.

У кожній господі стала у пригоді.

Та хто її роздягає, сльози проливає.

Конкурс №3 «І художник, і біолог»

(максимальна оцінка - 5 балів)

- Кожній команді видані комплекти «німих» малюнків. Знайдіть малюнок внутрішньої будови цибулини й підпишіть відповідні цифри.

- Розгляньте внутрішню будову цибулини ріпчастої цибулі (натуральний об’єкт). Знайдіть денце, придаткові корені, сухі й соковиті луски, бруньки. Замалюйте й підпишіть будову цибулини в робочому зошиті.

- Подумайте й доведіть, що цибулина - видозмінений підземний пагін. У зв’язку з виконанням яких незвичайних (додаткових) функцій змінюється її форма? Знайдіть у підручнику приклади цибулинних рослин.



Конкурс №4 «Незвичайні листки»

(максимальна оцінка - 5 балів)

Вони бувають золотошерстні, лазурові, батогоподібні, сніжноголові. У Німеччині їх у народі іноді називають товстунами. Деякі з них отруйні. Карл Лінней перший виділив у своїй системі їх рід, об’єднавши 24 види, відомі йому на той час. Деякі види - мешканці пустельних областей Америки - мають найпахучішу квітку у світі рослин, її запах можна відчути на відстані до 1 км. У Словаччині існує повір’я, що їх не можна тримати в будинку, поки дівчина не вийшла заміж. Про які рослини йдеться?

- Про кактуси. Чи мають кактуси листки? Зробіть підписи до «німого малюнка».


- Подумайте й поясніть, чому листки кактусів видозмінюються в колючки.

- Які функції може виконувати стовщене стебло в кактусів?

Конкурс №5 «Бульба»

(максимальна оцінка – 5 балів)

- Знайдіть «німий» малюнок внутрішньої будови бульби картоплі й підпишіть відповідні позначення.



- Розгляньте будову бульби картоплі (натуральний об’єкт). Знайдіть вічка, придаткові корені, вузли й міжвузля, верхівку й основу бульби. Замалюйте й підпишіть зовнішню й внутрішню будову бульби картоплі в робочому зошиті.

- Подумайте й доведіть, що бульба - видозмінений підземний пагін. У зв’язку з виконанням яких незвичайних (додаткових) функцій змінюється його форма?

- На який вуглевод багата бульба картоплі?

- Знайдіть у підручнику приклади рослин, які мають бульби.

Зверніть увагу, що в рослин можуть утворюватися як підземні (картопля, топінамбур), так і надземні (кольрабі) стеблові бульби за рахунок стовщення міжвузля стебла, у яких відкладаються запасні поживні речовини.

Конкурс №6 «Відгадай-ка!»

(максимальна оцінка – 5 балів)

Зовні воно трохи нагадує корінь, але відрізняється від нього наявністю вузлів, міжвузля, пазушних і верхівкової бруньок. Замість листків на ньому є бурі лусочки. Розвиваючись під землею, воно втрачає зелене забарвлення й не виконує функції фотосинтезу.

- Про яку видозміну пагона йдеться?

- Озвучте й покажіть його «німий малюнок», зробіть відповідні цифрові позначення.





Конкурс №7 «А чи знаєте ви?»

(максимальна оцінка - 5 балів)

- А чи знаєте ви, що не тільки у ваших улюблених домашніх вихованців – кішок і собак - є вуса? Вуса є й у деяких рослин. З їх допомогою відбудеться… вегетативне розмноження. Знайдіть приклади видів у підручнику. У вас є 30 секунд на пошуки. Не забудьте зробити підписи до «німого малюнка».

Тонкі пагони суниці або полуниці з подовженими міжвузлями, вкореняються у вузлах і дають початок новим рослинам.

- А чи знаєте ви, що горох, виноград, огірок, гарбуз мають пагони, видозмінені у вусики? Зробіть відповідні підписи до «німого малюнка» й подумайте, які функції можуть виконувати вусики в цих рослин?

Суниця

Горох Виноград


Огірок Гарбуз





- А чи знаєте ви, що є рослини-хижаки, які «полюють» на комах? Це комахоїдні рослини. Їх листки, видозмінюючись, утворюють своєрідний ловчий апарат. Розповіді про комахоїдні рослини підготували гравці кожної з команд. Давайте послухаємо їх повідомлення.

Конкурс №8 «Слабка ланка»

(максимальна оцінка – 5 балів)

У завданні дано назви рослин. Одна з рослин зайва в списку – «слабка ланка». Знайдіть її, викресліть і поясніть, чому саме її ви обрали як «слабку ланку».

1. Часник, цибуля, суниця, тюльпан.

2. Конвалія, пирій, валеріана, картопля.

3. Морква, картопля, кольрабі, топінамбур.

4. Горох, кактус, виноград, огірок.

Завершальне слово вчителя, формулювання висновків і обговорення проблемного питання, поставленого на початку уроку.

Отже, як і чому видозмінюються пагони рослин?

Видозміни пагонів допомагають рослинам пристосуватися до певних умов середовища існування. Так, видозмінені в колючки листки кактусів дозволяють цим пустельним рослинам знизити випаровування води. А видозмінені пагони в багаторічних трав’яних рослин – кореневища бульби, цибулини – накопичують запасні поживні речовини, необхідні для розвитку надземних пагонів на майбутній рік, тому що надземні їх частини щорічно відмирають. З допомогою видозмінених пагонів відбувається вегетативне розмноження рослин: вусами, бульбами, цибулинками, частинами кореневища.


ІІІ. Підбиття підсумків уроку-гри, аналіз роботи команд і виставлення оцінок

1. Висновок з уроку. Що? Знаю Для чого?

2. Визначення найбільш активного творчого учня.

3. Рефлексія уроку – складання сенканів, якщо одинакова кількість балів

у команд, на теми: «Кореневище», «Бульба», «Цибулина».


І\/. Домашнє завдання

Вивчити §


- Знати видозміни пагона, особливості їх будови, уміти наводити приклади рослин.


- Закінчити лабораторну роботу (дописати висновки).


- Провести домашній експеримент. Помістити цибулину ріпчастої цибулі у банку з вузькою шийкою так, щоб цибулина не провалювалася, а тільки торкалася денцем води, налитої у банку. Спостерігайте за нею. Через кілька днів у цибулини з´являться додаткові корені та зелені листочки.