10 клас
Урок №25
Тема: Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні властивості. Гідроліз естерів. Жири як представники естерів. Класифікація жирів, їхні хімічні властивості.
Мета:
освітня: сформувати в учнів знання про естери та жири, їх номенклатуру та властивості; ознайомити учнів із складом та будовою, загальною формулою естерів, жирів; показати взаємозв’язок класів органічних сполук на прикладі міжкласової ізомерії;
розвивальна: розвивати вміння складати структурні формули й називати їх, складати структурні формули за назвою; ознайомити з фізичними властивостями естерів та жирів;
виховна: увагу, тактовність, виконавську дисципліну, вміння керувати власними емоціями.
Очікувані результати: учні знають загальну формулу та характеристичну групу естерів, жирів; називають фізичні властивості естерів, жирів; наводять їх приклади поширення у природі і харчових продуктах, складають молекулярні і структурні формули насичених естерів, рідкого та твердого жирів.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, культурна, екологічна грамотність, предметна.
Матеріали та обладнання: дидактичні картки, опорні схеми, робочі зошити, підручники, щоденники, ручки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап уроку
Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Які сполуки називаються спиртами?
2. Приклади спиртів?
3. Які сполуки називаються карбоновими кислотами?
4. Які функціональні групи містять карбонові кислоти й естери?
5. Яка реакція називається реакцією естерифікацією?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми вивчаємо знайомі нам речовини, які можна назвати «Знайомі незнайомці». Перед вами малюнки продуктів: ананас, банан, малина, груша, шоколад, яблуко див.мал. у Додаток А. Що в них спільного?
ІV. Повідомлення теми, мети уроку
Вчитель оголошує тему уроку і записує на дошці, разом з учнями називає мету.
V. Вивчення нового матеріалу
Естери – це похідні кисневмісних кислот, у яких гідроксигрупи кислоти заміщені залишками спирту або фенолу.
загальна формула естерів
Номенклатура
назва спирту назва кислоти назва естеру
Приклади:
−етилметаноат,
Ізомерія
кислотних та вуглеводневих радикалів;
міжкласова – з карбоновими кислотами.
Фізичні властивості естерів
нижчі естери рідини, вищі — тверді речовини.
естери не розчиняються у воді, добре розчиняються в спирті
більшість естерів мають приємний запах:
етиловий естер мурашиної кислоти – запах рому
метиловий естер масляної кислоти – запах яблук
етиловий естер масляної кислоти – запах ананасу
Хімічні властивості естерів
Гідроліз естерів відбувається в присутності кислот або лугів. Лужний гідроліз естерів називають також омиленням.
СН3СООС2Н5 + Н2О → СН3СООН + С2Н5ОН
CH3COOC2H5 + NaOH → CH3COONa + C2H5OH
Застосування
виготовлення фруктових есенцій
у медицині для ароматерапії
Жири — естери гліцерину та вищих карбонових кислот:
Стеаринової C17H35COOH (насичена к-та)
Пальметинової C15H33COOH (насичена к-та)
Олеїнової C17H33COOH (ненасичена к-та)
Учитель ставить питання учням, які жири відносять до рослинних та тваринних?
Хімічні властивості
триолеїн(рідкий жир) тристеарин(твердий жир)
VІ. Первинне застосування одержаних знань
Гра «Хімічний марафон»
Учитель пропонує учням за 5 хв. записати структурні формули названих естерів вище:
VІІ. Підведення підсумків уроку
«П’ять журналістських запитань».
Учитель надає завдання: прочитати план конспект у зошиті та сформулювати запитання для класу, що починатимуться словами ЩО? ДЕ? КОДИ? ЧОМУ? ЯК?
VІІ. Домашнє завдання
§21,впр.159,160
Додаток А