ТРОП ЯК ЗАСІБ МОВНОГО ВИРАЖЕННЯ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
Мета: закріпити знання і навички з теми; навчити доцільно використовувати синоніми у власному мовленні;розвивати гнучкість мислення і мовлення; виховувати шанобливе ставлення до слова, до мови.
Обладнання: підручник, схеми-опори.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
► Що таке тропи? Яке значення вони мають?
► Які види тропів знаєте? Охорактеризуйте їх.
Тропи вживаються майже в усіх стилях мовлення, та найчастіше — у художньому стилі. До тропів належать порівняння, епітети, метафори, метонімії, синекдохи, персоніфікація, гіпербола, алегорія.
Порівняння — слово або вислів, що містить зіставлення одного предмета (явища) з іншим.
Епітети — визначення, що виражає образність і емоцію, підкреслює ознаку предмета чи враження від нього.
Метафора — переносне значення слова (за схожістю або контрастом).(за подібністю) :загальномовні і індивідуально-авторські.
Метонімія — троп, заміна одного слова іншим на основі зв'язку їхніх значень за суміжністю.
Синекдоха — троп, назва частини (меншого) замість цілого (більшого) чи навпаки.
Алегорія — конкретне зображення предмета чи явища дійсності, що втілює абстрактне поняття чи думку.
Уособлення – перенесення властивостей живих істот но предмети, явища чи абстрактні поняття.
Персоніфікація — вид метафори: уподібнення неживих предметів чи явищ природи людським якостям, олюднення їх (на відміну від уособлення — оживлення)
Гіпербола — надмірне перебільшення характерних властивостей чи ознак певного предмета, явища або дії
Літота - — надмірне зменшення характерних властивостей чи ознак певного предмета, явища або дії.
- У яких стилях мовлення вживаються?
Науковий, офіційно-діловий стилі позбавлені тропеїчної образності. В розмовному ж та публіцистичному стилі вона використовується досить часто. У творах художньої літератури тропи є одним з основних засобів образності. Елементами образності, крім переносних значень слів є граматичні засоби. Це різноманітні префікси, суфікси, відмінкові закінчення іменників, дієслів, прислівники, різні види речень. Разом з ритмікою, мелодикою, звукоповторами вони здатні створювати художні образи.
V. Закріплення і систематизація раніше вивченого матеріалу.
1.Тренувальні вправи
► Дібрати епітети до слів
► Утворіть порівняння зі словами
► Підберіть метафори
2.Робота з підручником.
1).Вправа 245.
Визначте типи переносних значень.
2).Вправа 246.
Визначте використані тропи. Поясніть їх роль.
3).Вправа 248.
Визначте типи переносних значень.
3. Самостійна робота
1.Сліз поневолених людей не ріки — море розлилось, вогненне море. 2.Радіє Київ рідний мій.3. Прощавайте, сині гори, білії сніги. 4. Хтось заплутав зажурені віти в павутиння нитки золоті. 5. Дівчинонька така гарна, як зіронька. 6. Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою… 7. У роки війни Україна протягнула руку допомоги поневоленим народам. 8. Вже поставила турбіну міцна робочого рука… 9. Мій ти єдиний, зламаний квіте… 10. Я з’їв цілу тарілку.
11. Ноги моєї тут не буде. 12. Полетів у магазин по цукерки.
V. Закріплення нового матеріалу
► Визначити тропи у реченнях
· Йде сніг – сніжинки, як відомо, «ходити» не вміють;
· Полетів у магазин по цукерки – не на літаку«полетів», а дуже швидко пішов;
· «Троянди днів», «крило зорі» (В. Соссюра)
· Читати Підмогильного – не сам твір, а його автор;
· Київ прокидається – не самі люди, а місто, в якому вони перебувають.
· Вчися шанувати копійку – на позначення всіх грошей – найменша частина грошей.
- Серед яких частин мови найчастіше зустрічаютьсятропи?
- Чим, по-вашому, це можна пояснити?
VIII. Домашнє завдання (на вибір)
► Повт. правила стор. 14-18.
► Конспект.
► Звдання 7 або*5.
ТЕСТОВА РОБОТА
1. В уривку
І раптом - небо... шепіт гаю...
О ні, то очі Ваші. - Я ридаю...використано
А епітет
Б антитезу
В гіперболу
Гметонімію
Д персоніфікацію
2.Прочитайте рядки.
Гомоніла Укпаїна,
Довго гомоніла.
В уривку використано...
Асинекдоху
Б метонімію
В персоніфікацію
Г оксиморон
Д метафору
3.Прочитайте рядки.
... Тополі по волі
Стоять собі, мов сторожа,
Розмовляють з полем.
В уривку НЕМАЄ …
А епітета
Б асонансу
В алітерації
Г порівняння
Д персоніфікації
4.Гіпнотичні кобри, злототілі діви, дивний ліс - це різновид тропу
А епітет
Б метафора
В синекдоха
Г персоніфікація
Д евфемізм
5 Як він уміє красно говорить!
Які у нього займища і луки!
Провідним тропом у цих рядках є
А анафора
Б епітет
В перифраза
Г гіпербола
Д метафора
6.Гуркнув грім. Задрижали нараз
Гір найглибші основи...
В уривку використано
Аанафору
Б антитезу
В гіперболу
Г алітерацію
Д метонімію
7.Максим козак Залізняк,
Козак з Запарожжя,
Як поїхав на Вкраїну,
Як пишная рожа!
В уривку використано
А порівняння
Б алітерацію
В асонанс
Г епітет
Д.алегорію
8.Чи не той то хміль,
Що коло тичин в'ється?
Ой той то Хмельницький,
Що з ляхами б/ється.
В уривку використано
А персоніфікацію
Б паралелізм
В анафору
Г метонімію
Д оксиморон
9.В описі природи Никне трава жалощами,
а дерево з тугою к землі приклонилося використано художній засіб
А епітет
Б анафору
В гіперболу
Гперсоніфікацію
Д метонімію
10.І потече сторіками кров у синє море...
В уривку використано
А персоніфікацію
Б гіперболу
В метонімію
Г евфемізм
Д порівня
11. На той останній Страшний Суд
Мертвеці за правдою встають
В уривку використно
Аоксиморон
Б перифразу
В евфемізм
Г метафору
Д персоніфікацію
12. Як зачули люди, то замалим не все село вибігло з хат...
В уривку використано …
А метонімію
Б синекдоху
В порівняння
Г метафору
Д перифразу