Тема: Природні зони Північної Америки.
Мета: дати характеристику рослинності і тваринного світу Північної Америки, охарактеризувати природні зони та ознайомити учнів з національними парками материка, сформувати чіткі ознаки «тайги» Північної Америки, розкрити зв’язки між поняттями тайга – рослини – тварини – клімат – географічне положення, розвивати навички самостійного пошуку необхідної навчальної інформації, вміння аналізувати та спів
Обладнання: підручник географії, атлас, кліматична карта Північної Америки, фізична карта Північної Америки, карта природних зон, ілюстрації із зображенням представників рослинного й тваринного світу континенту.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Що таке вічна (багаторічна) мерзлота?
Які кліматичні області формуються в помірному поясі? Субтропічному? Тропічному?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Рослинний і тваринний світ Північної Америки має багато спільного з Євразією. Ця схожість пояснюється існуючими в минулому сухопутними зв'язками між цими материками. На цей зв'язок указує наявність цілого ряду спільних родів і навіть видів ссавців (північні олені, лосі, ведмеді, рисі, росомахи, вовки, лисиці, горностаї, ласки, бобри). Але тут є й унікальні представники флори й фауни. Північна Америка — батьківщина секвої. Це найдавніший представник рослинного світу. Окремі дерева живуть близько 4000 років. Один із видів секвої — мамонтове дерево — заввишки сягає 100 м.
IV. Вивчення нового матеріалу
Зона арктичних пустель займає більшу частину Ґренландії та Канадського Арктичного архіпелагу. На сході зони великі простори зайняті крижаними, а на заході — кам'янистими пустелями. У зоні мало тепла, рослинність відсутня або представлена мохами й лишайниками, ґрунти розвинені слабко.
Південніше розташована тундра. Нетривале та прохолодне літо й багаторічна мерзлота обумовлюють утворення тут бідних тундрових ґрунтів. У тундрі поширені болота й озера. Із рослинності характерні мохи й лишайники, болотні трави, деякі чагарники й карликові дерева. У лісотундрі з’являються хвойні дерева — ялина, бальзамічна туя, а на півдні — модрина.
На півночі помірного кліматичного поясу в умовах прохолодного літа й надмірного зволоження сформувалася зона тайги. Тут ростуть переважно хвойні дерева — модрина, сосна, чорна ялина, ялиця, є також листяні породи — береза, осика, тополя. У лісах водяться хижі звірі — ведмеді, вовки, лисиці, зустрічаються олені, лосі, єноти, ондатра (водяний пацюк), бобри, норка. Ґрунти в тайзі малородючі: мерзлотно-тайгові й підзолисті.
Зона мішаних лісів із пануванням бурих лісових і дерново-підзолистих ґрунтів займає область Великих озер. У її межах поєднуються масиви хвойних, дрібнолистих (береза, тополі) і широколистих лісів.
Зона широколистих лісів розташована на південь і південний схід від мішаних лісів. Ґрунти тут бурі лісові. Видовий склад лісів досить різноманітний: дуб (білий, чорний, північний, червоний), липа, бук, платан, каштан, тюльпанне дерево, листопадна магнолія.
На південь від тайги і на захід від мішаних і широколистих лісів, у районах із недостатньою кількістю опадів (400-500 мм), розташовані лісостеп і степ. У Північній Америці їх називають преріями. Колись вони були вкриті високими травами — ковилою й іншими злаками. Ближче до Кордильєр опадів випадає ще менше, тому рослинність стає біднішою.
Субтропічні вологі вічнозелені мішані ліси ростуть на жовтоземах і червоноземах. У лісах переважають дуб, магнолія, бук, сосна, на заболочених ділянках – болотний кипарис.
Пустелі й напівпустелі займають окремі простори на узбережжі Тихого океану й між хребтами Кордильєр. Вони характеризуються сухістю клімату, інтенсивним фізичним вивітрюванням, засоленістю ґрунту й слабким розвитком рослинності.
На заході субтропічного поясу розміщена зона твердолистяних лісів і чагарників. У лісах на західних схилах гір поширені вічнозелені дуби, сосни, секвої, які належать до реліктів.
На Примексиканській і Приатлантичній низовинах та на півострові Флорида розташовані мусонні й перемінно-вологі ліси. Тут, на жовтоземах і червоноземах, ростуть сосни, дуб, магнолія. Із тварин зустрічається опосум, рись, видра, ондатра.
Робота в групах
Учні класу об'єднуються в групи, кожна з яких, за узгодженням з учителем, вибирає дві зони для складання порівняльної характеристики (бажано порівнювати за контрастом, наприклад зона тундри й широколистих лісів, зона арктичних пустель і зона лісостепу і степу, зона пустель і напівпустель і зона мусонних і перемінно-вологих лісів). Результати подаються у вигляді таблиці.
Таблиця може мати такий вигляд.
План характерис- тики | Природні зони | ||
Тундра | Широколисті ліси | ||
Географічне положення | У субарктичному кліматичному поясі. Північне узбережжя материка й прилеглі до нього острови, південна межа зони на заході розташована на північ від Полярного кола, на сході вона заходить у більш 1 південні широти, охоплюючи північну частину півострова Лабрадор. Межує з арктичними пустелями й лісотундрою | У помірному кліматичному поясі. На південь від Великих озер, в основному в районі Аппалачів. Межує із зоною лісостепів, мішаних лісів, мусонних і перемінно-вологих лісів | |
Основні форми рельєфу | Рівнини. Лаврентійська височина | Рівнини, гори (Аппалачі) | |
| середня температура липня (°С) | 0...+10 | + 18...+23 |
Клімат | середня температура січня (°С) | -20...-35 | +5...0 |
| річна кількість опадів (мм) | 100—300 | 600—1200 |
| режим випадання опадів | Цілий рік | Літній максимум |
Внутрішні води | Озера, річки, болота | Озера Мічіґан і Ері, річка Огайо | |
Рослинність | Мохи, лишайники, болотні трави, чагарники, карликові дерева (верба, береза) | Різні види дуба, бук, клен, липа, в'яз, платан, горіх, каштан, дика яблуня | |
Тваринний світ | Лемінг, песець, північний олень — карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха. На узбережжі влітку гніздиться багато птахів, у прибережних водах живуть тюлені, моржі | Олень, ведмідь, дикобраз, вовк, куниця, лисиця, ласка, бобер, опосум (єдиний вид сумчастих на материку). Багато представлені птахи: лунь, дикі індики, жовтушники, дятли | |
Ґрунти | Тундрові | Бурі лісові | |
Діяльність людини | Полювання, рибальство, видобуток корисних копалин | Вирубування цінних порід дерев, вирощування сільськогосподарських рослин і тварин, видобуток корисних копалин, промислове виробництво | |
Спільні риси | | ||
В обох зонах виражені пори року (у широколистих лісах їх чотири), ростуть дерева (у тундрі — карликові), є подібні види тварин, наприклад олені, вовк. | | ||
Відмінні риси | | ||
Тундра | Широколисті ліси | | |
Мало опадів, вічна мерзлота, бідність рослинного й тваринного світу, низь рівень освоєння людиною | Достатня кількість опадів, різноманіт- ний рослинний і тваринний світ, висо- кий кий рівень освоєння людиною | |
Найбільш підготовлені учні мають не тільки порівняти природні зони, але й написати про причини, що їх визначають, установити взаємозв'язки окремих компонентів (наприклад, пояснити, чому в тундрі не ростуть ліси, у тайзі переважають хвойні дерева, у степах багато гризунів).
Робота з підручником
Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника «Охорона природи», складають його план, наводять приклади впливу господарської діяльності людей на природу.
V. Закріплення нових знань і вмінь
1. Порівняйте природу Північної і Південної Америки.
2. На якому материку більш рухлива земна кора — у Північній чи Південній Америці?
3. Який материк найбільш витягнений із півночі на південь — Північна чи Південна Америка?
4. На якому материку більш різноманітний тваринний світ?
5. Які гори є довшими — Кордильєри чи Анди?
6. На якому материку більш різноманітний клімат?
7. Чому і в Північній, і в Південній Америці пустелі розташовані на заході?
VI. Домашнє завдання
Прочитати текст підручника
Складіть комплексну характеристику однієї з природних зон Північної