10 клас
Урок № 6
Тема: Повторення та узагальнення знань з теми: «Повторення початкових понять про органічні сполуки і Теорія будови органічних сполук».
Мета:
освітня: узагальнити, систематизувати й поглибити знання учнів про склад, будову, фізичні й хімічні властивості насичених і ненасичених вуглеводнів, способи їх одержання, сфери застосування; закріпити вміння розв’язувати задачі;
розвивальна: розвивати вміння порівнювати, прогнозувати й творчо мислити, міркувати й відстоювати свою точку зору;
виховна: працелюбність, самостійність, зібраність, комунікативність.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
Організаційний етап уроку
Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.
Підготовка учнів. Повідомлення теми.
Відгадайте загадку.
На полі родився На заводі
зварився,
А у воді розчинився.
(цукор)
Чому саме цю загадку я обрала? ( цукор це органічна речовина)
А який розділ хімії ми почали вивчати? ( органічна хімія)
Узагальнення окремих фактів, понять, явищ.
1 «Вікторина»
Що вивчає органічна хімія?
Які сполуки називають вуглеводнями?
Які бувають вуглеводні?
Загальна формула алканів? Алкенів? Алкінів?
Яка валентність атома Карбону в органічних сполуках?
Що таке радикал?
Який суфікс в насичених вуглеводнів, ненасичених?
Формула найпростішої органічної речовини.
Що таке гомологи?
Чому органічних сполук набагато більше від неорганічних?
Наведіть приклади органічних сполук.
Цікава інформація «Чи знаєте ви
.. .з дерева можна виготовити понад 20 тис видів різної продукції, в тому числі папір і каучук, штучний шовк і ліки, кіноплівку і духи, смолу і пластмаси.
...у майбутньому будинки будуватимуть із полімерних матеріалів, які будуть у 20-25 разів легші за сучасних, цегляних.
2. Практика
(робота з малюнками, додаток)
Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань. Завдання 1. «Дайте назви сполукам»
Давайте згадаємо алгоритм дій.
Знаходимо довгий ланцюг.
Визначаємо радикали.
Даємо назву.
Зараз виконаємо завдання разом.
С – С – С = С – С
| |
С С
3,4-диметилпент-2-ен
А зараз закріпимо.
1 С | 3) С–С-С-С-С || | С С
| |
С– С С
2) С
|
С – С – С ≡ С– С– С
| |
С С
Взаємоперевірка результатів.
Завдання 2. Напишіть структурну формулу вуглеводнів.
Самостійна робота
2,2,5,5-тетраметилгепт-3-ин
1 -хлор-2-метил-2-етилпентан
2 - метил-3,3 –диетилокт-4-ен
Завдання 3. «Морський бій»
Першому учневі координати задає вчитель - учень читає формулу і дає назву речовині. Далі цей учень визначає координати і наступного учня. Гра йде доти поки все поле не буде розгадано.
| А | Б | В | Г | Д |
1 | С2 Н6 | С2Н2 | СзН6 | С10 Н20 | С4Н10 |
2 | С4Н8 | СН4 | С5Н10 | СНз | С6 Н14 |
3 | С5 Н12 | С2Н5 | С9Н20 | С2Н4 | С7Н16 |
Завдання 4. «Здійснити перетворення»
Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення.
СН4 → СН3Сl→ С2Н6 → С2Н5Сl
↓ ↓
С2Н2 С2Н4
Самостійна робота із взаємоперевіркою.
С2Н6 → С2Н4 → С2Н2 → CO2
↓
С2Н5Вг → C4H10
Що таке гомологи? Є ще поняття ізомери. Ізомери - це речовини, які мають однакову молекулярну масу і склад, але відрізняються будовою і властивостями. Приклад C5H10 .
Висновки. Приведення знань у систему.
Гра «Так чи ні»
1 | Органічна хімія — це спеціальний розділ хімії, який вивчає речовини, що отримані з організмів | - |
2 | До складу органічних речовин обов'язково входить Карбон | + |
3 | Карбон в органічних сполуках завжди чотиривалентний | + |
4 | До елементів-органогеиів належать Карбон, Гідроген, Оксиген, Кальцій, Натрій, Магній, Сульфур і Хлор | - |
5 | У молекулах органічних сполук зв'язки переважно йонні та ковалентні сильнополярні. | - |
6 | Хімічна будова — це послідовність з'єднання атомів відповідно до їхньої валентності в молекулах | + |
7 | Органічні речовини мають молекулярну будову | + |
8 | Структурні формули можуть мати кратні зв’язки подвійні або потрійні | + |
9 | При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода | + |
10 | Гомологи — це сполуки одного класу, що мають подібну будову й не відрізняються за складом | — |
11 | В атомі Карбону в збудженому стані міститься 2 неспарених електрони | — |
12 | Атоми Карбону здатні утворювати між собою міцні хімічні зв'язки і з'єднуватися в досить довгі ланцюжки або цикли | + |
Вчитель оцінює учнів за робото на листочках.
\/ІІ. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Світ вуглеводнів навколо нас»
Додаток
Дайте назву речовині
Додаток
Дайте назву речовині
Гра «Так чи ні»
1 | Органічна хімія — це спеціальний розділ хімії, який вивчає речовини, що отримані з організмів | |
2 | До складу органічних речовин обов'язково входить Карбон | |
3 | Карбон в органічних сполуках завжди чотиривалентний | |
4 | До елементів-органогеиів належать Карбон, Гідроген, Оксиген, Кальцій, Натрій, Магній, Сульфур і Хлор | |
5 | У молекулах органічних сполук зв'язки переважно йонні та ковалентні сильнополярні. | |
6 | Хімічна будова — це послідовність з'єднання атомів відповідно до їхньої валентності в молекулах | |
7 | Органічні речовини мають молекулярну будову | |
8 | Структурні формули можуть мати кратні зв’язки подвійні або потрійні | |
9 | При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода | |
10 | Гомологи — це сполуки одного класу, що мають подібну будову й не відрізняються за складом | |
11 | В атомі Карбону в збудженому стані міститься 2 неспарених електрони | |
12 | Атоми Карбону здатні утворювати між собою міцні хімічні зв'язки і з'єднуватися в досить довгі ланцюжки або цикли | |