10 клас


Урок №53


Дата:


ДЕМОГРАФІЧНА ПОЛІТИКА.

ПЛАНУВАННЯ СІМ'Ї ЯК СКЛАДОВА ЧАСТИНА

ДЕМОГРАФІЧНОЇ ПОЛІТИКИ.

МІГРАЦІЙНА ПОЛІТИКА.


Мета: розширити знання учнів про демографічну проблему та її прояви в сучасному світі, виявити можливі шляхи її розв'язання; забезпечити розуміння учнями поняття «демографічна по­літика», знання її видів, методів і форм, усвідомлення необхідності демографічної політики, її ме­ти та завдань у сучасних умовах; удосконалити вміння учнів працювати із статево-віковими піра­мідами.

Обладнання: підручник, настінна політична карта світу, географічні атласи для 10 класу, картки із зображенням статево-вікових пірамід країн із різними типами відтворення населення (у разі наявності мультимедійного обладнання — електронні).

Ключові поняття: управління народонаселенням, демографічна політика, планування сім'ї.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Хід уроку


І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель оголошує оцінки за практичну роботу, яку учні виконували на попередньому уроці, коротко аналізує її.


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Завдання

Учитель послідовно демонструє зображення статево-вікових пірамід. 'Учні усно мають коротко проаналізувати кожну з них: указати тип від­творення населення та приблизні показники народжуваності і смертно­сті; проаналізувати вікову і статеву структуру населення країни; обрати зі списку, написаного вчителем на дошці до початку уроку, країну, якій може відповідати певна статево-вікова піраміда.

Перевірка домашнього завдання

Виступи учнів із повідомленнями про державну політику України з де­мографічних питань.


ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель повідомляє учнів про кілька фактів з історії:

1. У Радянському Союзі до 1970-х pp. пільги при народженні дітей були для жінок мінімальними: дородова відпустка не надавалася, не передбачалася відпустка з догляду за дитиною, не виплачувалася допомога на дитину, не зберігалося робоче місце тощо.

2. В Україні протягом існування її як незалежної держави вже кілька разів збільшувалися розміри допомоги при народженні дітей.

3. У жодній країні Африки подібна допомога не надається.

4. В Індії чоловікам, які добровільно стерилізуються, виплачують винагороду.

5. Найвищий показник фертильності — у країнах Африки (4,7 народжених дитини на одну жінку), найнижчий — у Європі (1,5 народжених дитини на одну жінку).

Учням пропонується прокоментувати кожний із наведених фактів. За­вершуючи обговорення, учитель зазначає, що певне розуміння суті наведених фактів в учнів є, проте їх знання вимагають упорядкування й узагальнення. Цьому й буде присвячено цей урок.


IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Демографічна проблема, її прояви в сучасному світі (розповідь учителя з використанням настінної політичної карти світу та карт географіч­ного атласу для 10 класу).

2. Демографічна політика як один із шляхів розв'язання демографічної проблеми в конкретній країні (бесіда з опорою на знання учнів).

3. Планування сім'ї як складова частина демографічної політики (розпо­відь учителя).

4. Чинники, які заважають проведенню демографічної політики в окре­мих країнах (інтерактивна бесіда).

Інтерактивна бесіда

1. Чому мусульманські країни та Індія, де основна частина жителів спо­відують індуїзм, не можуть проводити ефективну демографічну полі­тику зі зниження народжуваності?

2. Оцініть роль у демографічних процесах православної та католицької церкви, які, засуджують розпусту та розлучення та негативно ставляться до абортів.

3. Існує закономірність, що в період затяжних воєн народжуваність па­дає, але практично одразу після їх закінчень швидко зростає. Як це можна пояснити?

4. Чому африканські країни, де народжуваність дуже висока, а сім'ї ба­гатодітні, не здійснюють цілеспрямованої демографічної політики?

5. Чому народжуваність у Франції, де держава активно сприяє її зростанню, нижча, ніж в Індії, де її намагаються стримувати на державному рівні?

Завдання

Назвіть види й методи проведення демографічної політики в різних країнах світу.

Учитель підсумовує висловлювання учнів щодо завдань демографічної політики, після чого повідомляє, що частину з них в окремих країнах можна розв'язувати шляхом проведення міграційної політики — заходів, спрямованих на регулювання міграційних процесів.

Подальший матеріал викладається у формі дискусії з опорою на вже наявні в учнів знання про міграції та демографічну політику.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Спільна робота учителя й учнів із політичною картою світу: виявлення за­кономірностей розташування країн, де демографічна політика має бути спрямо­вана на скорочення народжуваності, та країн, які намагаються її підвищувати.


VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте §26 підручника.

2. Підготуйте повідо­млення про міграційну політику країн ЄС, США, Росії та України.


3