Дата:
Тема:Статична та динамічна композиції. Елементарне передавання динамічного стану об’єктів. Хуртовина.
Мета:навчати учнів узгоджувати зображення з форматом, передавати (на елементарному рівні) динамічний стан об’єктів; продовжувати навчати розміщувати зображення на аркуші паперу, передавати стан природи засобами живопису; продовжувати ознайомлювати з групою холодних кольорів; навчати міркувати;розвивати особистісно-ціннісне ставлення до творів мистецтва, прагнення до спілкування з ними, уміння виражати емоційне ставлення до краси природи у творах мистецтва та навколишньому світі; стимулювати розвиток допитливості; виховувати спостережливість, акуратність, увагу.
Обладння:
спектральне (колірне) коло; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрування послідовності та техніки виконання роботи; кольорові кружечки на кольоровому тлі; папір синього або сірого кольору; простий олівець; гумка; гуаш білого та чорного кольору; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід роботи
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Бесіда
Що таке композиція?
Що таке відтінок кольору? Як його можна отримати?
Які матеріали та інструменти знадобляться для створення малюнка фарбами?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
(Учитель пропонує розглянути схеми динамічної та статичної композицій.)
Які відчуття викликають у вас ці композиційні схеми?
Яка з них може бути використана для передавання спокою, впевненості?
Що можна передати за допомогою іншої композиції? (Стрімкий рух, бурхливі почуття).
Чим ці композиційні схеми різняться?
Подивіться: на спектральному (колірному) колі у кожного кольору є свій «будиночок». Кольори, які мешкають у сусідніх «будиночках», дуже схожі між собою. Художники називають їх нюансними парами, а їх сусідство — нюансом. Вимовмо це слово всі разом: «нюанс». Слово це прийшло до нас із Франції. Послухайте, яке воно м’яке, ніжне, як муркотіння кошеняти.
. В. Кандинський «Зимовий пейзаж». Фрагмент (1909)
К. Ф. Юон «Кінець зими. Полудень». Фрагмент (1929)
Тепер погляньмо на «будиночки», розташовані один навпроти одного. Кольори, які в них мешкають, дуже різняться. Художники називають їх контрастними парами, а їх сусідство — контрастом. Вимовмо це слово всі разом: «контраст». Це слово звучить як постріл: різко, жорстко. (Учитель пропонує розглянути малюнки з кружечками на кольоровому фоні та визначити контрастні та нюансні пари.)
Організація сприйняття творів мистецтва
Учитель. Роздивіться репродукції картин, що зображують пейзажі. Визначте, яка з них передає стан спокою, а яка — рух.
У який спосіб художники передають рух на площині?
Як художники використовують колір, щоб підкреслити свій задум?
Назвіть кольори кожної з картин.
Отже, ми з вами визначили, що динамічна композиція зображує момент руху. Для динамічної композиції художники використовують яскраві, контрастні кольори. У статичній композиції основні об’єми врівноважують один одний, руху немає, кольори спокійні, кольорові контрасти відсутні.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творче завдання
Пояснення до творчого завдання
Учитель. Пропоную вам зобразити хуртовину.
Спочатку визначте композицію, олівцем намітьте місце і загальний розмір основних об’єктів.
Потім продовжуйте малювати за схемою, уточнюючи деталі.
(Під час виконання малюнка вчитель ставить навідні запитання, що роблять роботу більш свідомою. Учні мають засвоїти основні прийоми передавання руху. )
Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують малюнок в альбомах для малювання, користуючись малюнками-схемами.
Навчальна гра «Будиночки для фарб»
Учні класу об’єднуються у групи по 5—7 осіб. Учитель розкладає для кожної групи на столі різнокольорові ґудзики (або кружечки кольорового паперу). Гравці повинні зібрати ґудзики (кружечки) в одній лінії контрастними парами, а в другій — нюансними. Перемагає та група, яка виконає завдання першою.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Відбувається обговорення учнівських робіт.