Конспект уроку української мови по темі: "Звертання"
Мета уроку: сформувати поняття про звертання у мові, його функції та способи вираження; звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання; формувати вміння і навички конструювати й видозмінювати речення; виховувати повагу спілкування, любов до рідного слова.
Тип уроку. Формування умінь і навичок.
Обладнання: ілюстративний матеріал, картки.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1.З'ясування емоційної готовності до уроку.
Подивіться у вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало світліше... Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте помічати добре і красиве навколо нас!
2.Актуалізація опорних знань.
До роботи! Успіхів усім! Уявіть себе вчителями. Перевірте і оцініть знання своїх друзів. Поставите запитання стосовно виконаного вами домашнього завдання?
Фронтальна перевірка знань.
Спишіть речення з дошки, поставте і прокоментуйте розділові знаки.
Син княгині Ольги Святослав був дуже відважний хоробрий. Про це знали всі сусідні держави. На ворогів своїх не нападав хитро підступно.
ІІ. Повідомлення теми й визначення мети уроку.
1.Оголошення теми уроку (запис на дошці і в зошиті).
2.Вибір цілей уроку:
що навчимось;
що зрозуміємо;
навіщо це нам.
3.Колективне планування роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Вступне слово вчителя.
Звертання – слова, що зближують
В українській мові існує багато форм звертань, найпоширенішими з яких є пане (пані, панове), добродію (добродійко, добродії), брате (сестро), козаче, друзі, колеги, товариство, а також утворені з двох слів пане-брате, друже-козаче... Вони можуть супроводжуватися означеннями дорогий, рідний, шановний, вельмишановний, високоповажний, які підкреслюють достоїнства особи, до якої ми звертаємось.
Також українці часто вживають пестливі форми звертань: братоньку, сестронько, пануню, козаченьку, голубонько...
Сьогодні популярним є звертання пане (пані, панове), яке поєднується з прізвищем, ім’ям або назвою особи за фахом чи видом діяльності. Воно може також поєднуватись з іншим словом-звертанням: пане-добродію, пане-брате…
Звертання добродію (добродійко, добродії) вважається давньою почесною назвою особи, яка чинить добро. Воно є шляхетним і зручним, бо можемо так звертатися як до знайомих, так і малознайомих людей.
Традиційним українським звертанням є й товаришу (товаришко, товариші, товариство). Як свідчить народна творчість, це звертання вживали козаки, січові стрільці, чумаки, виявляючи тим свою повагу, довір’я, дружбу. Проте у радянський час воно набуло дещо негативного відтінку і сьогодні втратило популярність.
Усі слова-звертання вживаємо в кличному відмінку: пане Богдане, панно Інно, друже Віталію.
Отож, звертання чоловічого роду твердої групи у кличному відмінку мають закінчення -е: брате, пане, козаче, друже.
Звертання чоловічого роду м’якої та мішаної груп – -у, -ю: добродію, товаришу.
Звертання жіночого роду твердої групи – -о: панно, сестро.
Кожне з наведених звертань є українським. Перевагу надаємо тому, яке нам до душі та відповідає особі, до якої звертаємось.
2. Працюємо в парах. Усно складемо міні-діалоги:
1) зверніться до сусіда по парті, зробіть зауваження стосовно його поведінки чи зовнішнього вигляду;
2) зверніться до сусіда по парті, похваліть за добрий вчинок чи порадійте його успіхам;
3) зверніться до сусіда по парті, підтримайте після невдачі на уроці чи втрати цінної речі.
Пам'ятайте: ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім'я.
3.Слово вчителя як підсумок роботи учнів (про звертання, його основні ознаки).
4.Робота з підручником.
Тепер звернемося до нашого помічника - підручника. Рубрика "Запам’ятаймо". Прочитайте. Що нового дізнались?
5.Виконання вправи з підручника (на закріплення).
6.Виконання різнорівневих завдань.
1). Перевіримо, як ви засвоїли теоретичний матеріал. Будемо дослідниками!
Прочитайте уривок з вірша Г. Чубач.
"Дозвольте Вас,бабусю,
колись намалювати.
У Вас красиві очі
І руки вузлуваті".
"Авжеж, - бабуся мовить,-
Малюй, моя дитино!
Дивилась в небо довго -
Та й маю очі сині..."
* Знайдіть і випишіть звертання. Які вони: поширені чи непоширені?
* У якому відмінку стоять слова, що називають того, до кого ми звертаємось?
* Хто буде вчителем і все пояснить?
2). Підсумок-доповнення. Слово вчителя про кличний відмінок в українській мові.
В українській мові форму кличного відмінка мають:
– імена (Наталіє, Маріє, Петре);
– назви людей ( брате, сусідко, кумо );
– назви тварин ( коню, козуню, лисе);
– назви явищ природи (місяцю, зоре, земле).
3). А зараз поставте у формі кличного відмінка своє ім'я, ім'я товариша, мами, тата, сестрички чи братика. Запишіть і познайомте із своїми записами сусіда. Обміняйтеся зошитами. Коли прочитаєте, то неодмінно станете ближчими один одному.
4). Гра "Ми - творці". Перед вами світлини двох людей. Умовно назвемо їх Надія Василівна та Михайло Богданович. Працюємо двома групами по рядах. Завдання (записане на дошці).
Дайте відповідь на запитання:
– Як його (її) називають діти?
– Як його (її) називають сусіди?
– Як його (її) називає дружина (чоловік)?
– Як його (її) називають племінники?
– Як його (її) називають друзі?
– Як звернеться незнайомий, щоб запитати котра година?
Письмово: введіть подані імена в речення так, щоб вони були звертаннями.
5)."Хвилинка духовності".
Добре, коли все так, як ми хочемо: сонечко сміється, всі здорові, друзі щирі, у щоденнику - найвищі бали.... А якщо щось не так - ми подумки чи вголос звертаємо свої слова-прохання в молитві до Всевишнього, Матері Божої, Ангелів-охоронців. Подумки попросіть Господа про те, що для кожного з вас зараз важливо. І пам'ятайте, що вам є до кого звернутися і в щасті, і в радості.
6)."Скарбниця мудрості".
Згадайте і запишіть якомога більше прислів’їв, в яких є звертання.
(Мовчи,язичку, дістанеш паляничку.
На тобі,небоже, що мені негоже.
"Антоне, твоя кобила тоне!” — “Ні,Павле, вона пливе!” .
Не смійся,братку, з чужого упадку.)
7). А тепер до вашої уваги "Розумне перо". Проаналізуємо звертання у реченнях. Працюємо парами. Які, на вашу думку, коректні, ввічливі? Запишіть їх. (Роздаються листочки із записаними реченнями).
Жіночко, проходьте вперед!
Шановна пані, пройдіть, будь ласка, вперед!
Тітко, проходьте вперед!
Шановна пані, пройдіть, будь ласка, вперед!
Жінко, передайте на квиток.
Громадянко, будьте ласкаві, передайте на квиток.
Жінко, передайте на квиток.
Громадянко, будьте ласкаві, передайте на квиток.
Папашо, сідайте, он місце звільнилося.
Шановний, сідайте, будь ласка, ось місце звільнилося.
Папашо, сідайте, он місце звільнилося.
Шановний, сідайте, будь ласка, ось місце звільнилося.
У цей же час двоє учнів (найсильніших) складуть "питальник" з теми цього уроку і цим допоможуть учителю провести його підсумок.
Після перевірки виконання завдань парами оголошується висновок: важливо не лише правильно будувати речення, а й не забувати про ввічливість і повагу.
IY. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Підсумкове опитування (використовуючи складений "питальник").
2.Чи задоволені ви результатами своєї роботи? Підніміть "рожеву квіточку" ті, хто все запам'ятав і вміє знаходити звертання та вводити його в речення. А "жовту квіточку" підніміть ті, кому ще потрібна допомога, щоб знайти звертання та ввести його в речення. Будьте правдиві, насамперед перед собою.
3.Оцінювання.
Дякую за працю. Ви усі були старанними і багато навчились. Але мені ще потрібна ваша допомога: на цьому листочку поставте бали собі за роботу на уроці. Це допоможе мені об'єктивно оцінити ваші відповіді. Пам'ятайте про справедливість!
4.Домашнє завдання.
1. Виконати вправу з підручника.
2.Творче завдання: скласти 3-5 речень із звертаннями на тему "Я мрію".
Дякую за співпрацю!