Тема: Тромбоцити. Зсідання крові.
Мета:
Освітня:
Сформувати поняття про тромбоцити;
Вивчити будову і функції тромбоцитів і пов’язані з ними властивості крові;
Розкрити поняття про зсідання крові, захисну реакцію організму;
Формувати компетентне ставлення учнів до проблем здоров’я та здорового способу життя.
Розвиваюча:
Розвивати увагу, мислення спостережливість;
Навчитися пояснювати механізм зсідання крові;
Продовжувати формування вміння працювати з довідковою літературою, вміння порівнювати, аналізувати і узагальнювати;
Розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між предметами, явищами, подіями;
Користуватися набутими знаннями для вивчення нового матеріалу;
Озброїти учнів вміннями, необхідними для зміцнення здоров'я.
Виховна:
Удосконалювати навички самостійності, уміння організовувати свій робочий процес;
Виховувати бережливе ставлення до свого організму;
Пропагувати здоровий спосіб життя.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: синтетична
Місце уроку в навчальній програмі: п’ятий в темі
Міжпредметні зв’язки: хімія, медицина, історія.
Матеріали та обладнання: підручник, комп’ютер, дидактичні картки, об’ємна модель тромбоцита та мікропрепарати «Тромбоцити», мікроскоп, сигнальні картки.
Основні поняття та терміни: тромбоцити, фібриноген, фібрин, гемофілія.
Інтерактивні технології:
«Створення сприятливого психологічного клімату», «Мозковий штурм», «Робота в парах», наукова робота – робота з мікроскопами, використання комп’ютера, технологія «Лекція-парадокс», самооцінювання сигнальними картками, використання завдань випереджаючого характеру.
План уроку
Етап | Час | Форми і методи діяльності учителя | Результати | Мета |
Розминка | 1 хв. | Привітання класу, інтерактивно-психологічна вправа «Створення сприятливого клімату» | Створення позитивної психологічної атмосфери, яка сприяє цілісному розвитку особистості | Освітня |
Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів | 3 хв. | Репродуктивна бесіда «Мозковий штурм», запис схеми на дошці та індивідуальні завдання для учнів
| Повторення основних характеристик крові людини, перевірка домашнього завдання, налаштування на активну роботу на уроці | Освітня, Розвиваюча |
Мотивація навчальної діяльності учнів. А) Оголошення теми та мети уроку Б) Оголошення очікуваних результатів | 7 хв. | Постановка проблемного питання | Формування в учнів мотиваційного поля, аналітичного мислення | Освітня Розвиваюча |
Вивчення нового матеріалу Інтерактивна частина | 25 хв.
| Робота в парах. Розповідь вчителя з елементами бесіди та лекції-парадоксу. Розгляд мікропрепаратів «Тромбоцити». Мультимедійна презентація «Гемофілія», відео «Зсідання крові». Повідомлення учнів | Ефективне засвоєння нового матеріалу, розвиток уміння аналізувати, робити висновки. Розвиток пізнавальних інтересів. | Освітня, Розвиваюча Виховна |
Рефлексія
| 4 хв. | Графічний біологічний диктант. Кросворд по темі | Розвиток пам’яті. Вміння оперувати термінологією вивченої теми | Освітня Розвиваюча |
Узагальнення та систематизація знань
| 3 хв.
| Складання опорного конспекту у вигляді порівняльної таблиці «Тромбоцити-Еритроцити». Запис схеми «Етапи зсідання крові» Первинна перевірка набутих знань: виконання тестових завдань. Робота з діагностичними картками.
| Закріплення вивченого матеріалу. Розвиток уміння узагальнювати, робити висновки, правильно, лаконічно та точно висловлювати свою думку. Виховання активності | Освітня Виховна Розвиваюча |
Оцінювання | 1 хв. | Самооцінювання учнів за допомогою сигнальних карток. Порівняння з оцінками вчителя (короткі коментарі) | Усвідомлення учнями власного рівня знань, заохочення навчальної діяльності учнів | Освітня Виховна |
Повідомлення та пояснення домашнього завдання | 1 хв. | Робота з матеріалом параграфа, диференційоване творче завдання на вибір учнів | Розвиток творчих здібностей учнів на уроці біології | Освітня Розвиваюча
|
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть:
розповісти про будову тромбоцитів;
характеризувати механізм зсідання крові;
використовувати знання для збереження здоров’я;
пов’язувати набуті знання з новим матеріалом;
порівнювати тромбоцити з іншими форменими елементами крові;
Хід уроку
І. Розминка.
Створення сприятливого психологічного клімату
ІІ. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Учитель:
Що таке імунна система?
Які імунні реакції організму ви знаєте?
Що таке алергія?
Що означає термін «трансплантація»?
Розшифруйте абревіатуру СНІД.
Учитель: Назвіть шляхи передачі Віл-інфекції і по черзі заповніть схему на дошці (схема заздалегідь намальована на дошці)
Шляхи передачі СНІДу 1. 2. 3. 4.
Учитель: Індивідуальна робота з учнями. «Заповніть картку» (по рівнях успішності).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель: У минулому спроби переливання крові часто призводили до смерті або тяжких розладів стану здоров'я. Коли кров різних людей може бути несумісною?
(Еритроцити донора склеюються плазмою крові реципієнта. Це пов'язано з тим, що в крові людини є речовини білкової природи.)
Оголошення теми та мети уроку
IV. Вивчення теми.
Робота з підручником в парах.
1-а пара: будова тромбоцитів
2-а пара: функції тромбоцитів
3-а пара: утворення тромбоцитів
4-а пара: тривалість життя тромбоцитів
Пари записують коротко свої результати на схемі: «Тромбоцити»
Розгляд мікропрепарату «Тромбоцити»
Пояснення учителя «Процес зсідання крові»
Розповідь з елементами лекції-парадоксу
Перегляд відео «Зсідання крові»
Повідомлення «Гемофілія» (завдання випереджаючого характеру )
Учень 1: 22 березня 1791 у приватній американській газеті Салема «Gazette» була опублікована замітка про смерть 19-річного юнака, причиною якої була невелика різана рана на нозі, кровоточило кілька днів.. Це була не перша подібна трагедія в родині нещасного молодої людини.. У попередні роки п'ять його єдинокровних братів померли від таких же, здавалося б, незначних травм.. Так вперше в історії США був відмічений у пресі випадок сімейної гемофілії - хвороби , коли кров не зсідається.
Учень 2: Пізніше узагальнення подібних випадків провів американський дослідник Джон Отто, який за допомогою генеалогічних таблиць довів - хвороба передається в сім'ях по жіночій лінії.
Учень 3: На спадкову природу захворювання, що передається по материнській лінії, непрямим чином вказувалося ще в «Талмуді» - зведенні релігійних трактатів іудаїзму: «Якщо в однієї матері двоє дітей померли від обрізання, то третій її син вільний від цього обрізання, все одно, чи буде він від одного і того ж батька або від іншого »
Учень 1: До кінця XIX ст. причина цієї дивної хвороби залишалася неясною.
Учень 2: Першим вказав на справжню причину захворювання в 1861 р. професор Дерптського університету (нині м. Тарту в Естонії) О. О. Шмідт, створивши ферментативну теорію сімейної кровоточивості. Пізніше його припущення підтвердилися: з'ясувалося, що в плазмі крові хворих не вистачає деяких білків, які є у здорових людей.
Учень 3: Перша поява терміна гемофілія історики медицини приписують дисертації якогось Ф. Хопфа «Про гемофілії, або спадкова схильність до смертельних кровотеч», захищеної в 1928 р.
Учень1: На щастя, гемофілія зустрічається досить рідко - майже у 8 разів рідше, ніж сумно знаменитий синдром Дауна. За статистикою один хворий припадає на 8 тис. народжених хлопчиків.
Учень 2: Цим людям загрожують не тільки зовнішні, але і внутрішні кровотечі. В останньому випадку випливає з пошкоджених судин кров починає поширюватися уздовж м'язів, і навколишні їх тканини нерідко розбухають. У результаті виникає тканинної фіброз, наслідком якого може бути судорожне зведення пальців рук - так званий ефект «пазуристою лапи». Кров, що потрапила в суглобові сумки, надовго позбавляє суглоб рухливості. Хрящ суглобів починає руйнуватися, стає губчастим, пухким. Кістки піддаються кальцифікації і стають ламкими.
Учень 3: Рідко хто з гемофіліків доживав до 20 років, поки не з'явилася ефективна терапія. В даний час декілька фармакологічних компаній випускають цілий ряд препаратів, здатних відновлювати згортання крові гемофіліків. Велика частина цих препаратів є ліофілізовані (висушені в певних умовах) концентрати крові здорових людей, а вартість лікування ними становить 6-10 тис. доларів на рік.
Учень 1: У 80-85% хворих на гемофілію в крові відсутній так званий фактор VIII (антигемофільний глобулін). Така гемофілія вважається класичною і позначається літерою А. У решті випадків (гемофілія В) в крові хворих не вистачає фактора IX.
5) Презентація «Гемофілія»
V. Рефлексія.
І. Графічний біологічний диктант
1.Внутрішнє середовище організму — кров, лімфа, тканинна рідина.
2. Кров — рідка сполучна тканина.
3. Плазма крові на 40% складається з води.
4. Водний розчин солей, концентрація якого дорівнює 0,9%, називають фізіологічним розчином.
5. Еритроцити — дрібні ядерні клітини.
6. Еритроцити переносять О2 і СО2.
7. Тромбоцити — кров'яні пластини, безбарвні, без'ядерні.
8.Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові.
9. Недокрів'я пов'язане зі зменшенням тромбоцитів у крові.
10.Гемофілія — порушення зсідання крові.
+ + - + - + + + - +
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
ІІ. Розв’язування кросворду за темою.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
Складання опорного конспекту у вигляді порівняльної таблиці «Тромбоцити-Еритроцити»
Робота з підручником §19
Запис схеми «Етапи зсідання крові»
Тестові завдання.
1. Вкажіть орган, у якому утворюються тромбоцити:
а) червоний кістковий мозок; б) селезінка;
в) печінка; г) лімфатичні вузли.
2. Вкажіть назву речовини, яка утворюється в результаті руйнування тромбоцитів:
а) тромбопластин; б) тромбін;
в) фібрин; г) фібриноген.
3. Позначте речовину, яка сприяє перетворенню фібриногену на фібрин:
а) протромбін; б) тромбін;
в) кальцій; г) гепарин.
4) Робота з діагностичними картками.
«+» - це я знав
«-» - це нова інформація для мене
«!» - я думав інакше (суперечлива інформація)
«?» - про це хотілося дізнатися більше
VII. Оцінювання.
Учитель: Ось підійшов до закінчення наш урок. Всі ми добре попрацювали. Але для початку прошу вас оцінити самих себе, свою активність і роботу на уроці за допомогою сигнальних карток.
червона – 10-12 б,
зелена – 7-9 б,
синя – 4-6 б
чорна – 1-3 б.
Вчитель звіряє свою оцінки з оцінками, виставленими дітьми і дає короткі коментарі.
VIIІ. Повідомлення та пояснення домашнього завдання.
Диференційоване домашнє завдання.
Загальне: вивчити §19, підготуватися до тематичного оцінювання.
На вибір:
Підготувати повідомлення на тему «Тромбоцити»;
Скласти кросворд на темою «Зсідання крові»