Тема уроку: Повторення. Розв’язування логарифмічних рівнянь.
Мета уроку: повторити і систематизувати знання і вміння учнів розв’язувати
логарифмічні рівняння різними способами;
формувати вміння й навички учнів розв’язувати логарифмічні
рівняння нестандартними способами;
готувати учнів до ЗНО;
розвивати вміння логічно мислити при виборі способу розв’язу-
вання рівнянь, правильно висловлювати свої думки усно і у
письмовому вигляді;
виховувати уважність, самостійність, відповідальність,
при виконанні завдань.
Тип уроку: формування знань, вмінь і навичок
Обладнання та наочність: підручники, заготовлені групові завдання
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Формування мети і завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Логарифмічними називаються рівняння, які містять змінну під знаком логарифма. Найпростіше логарифмічне рівняння має вигляд loga х = b, де а > 0 ,а ≠ 1, х > 0. З означення логарифма випливає, що x = ab.
Інший вигляд найпростішого логарифмічного рівняння:
loga x = loga b, де а > 0, а 1, х > 0, b > 0.
Із цього рівняння випливає, що х = b.
В основному, усі логарифмічні рівняння, які ми будемо розв’язувати, зводяться до розв’язування найпростіших рівнянь.
Приклад 1. Розв’яжіть рівняння log3 (2x + 1) = 2.
Розв'язання
За означенням логарифма маємо
2х + 1 = 32, 2х = 8, х = 4.
Перевірка: log3 (2 ∙ 4 + 1) = log3 9 = 2.
Відповідь: 4.
Приклад 2. Розв’яжіть рівняння log3 х = log3 (6 - х2).
Розв'язання
Із рівності логарифмів чисел випливає
х = 6 - х2; х2 + х - 6 = 0; х1 = -3; х2 = 2.
Перевірка:
1) число - 3 не є коренем даного рівняння, бо вираз log3 (- 3) — не визначений;
2) log3х = log32; log3(6 - х2) = log3(6 - 22) = log32.
Відповідь: 2.
Приклад 3. Розв’яжіть рівняння logx+1 (2x2 + 1) = 2.
Розв'язання
За означенням логарифма маємо
2x2 + 1 = (х + 1)2; 2x2 + 1 = х2 + 2х + 1; х2 - 2х = 0; х1 = 0; х2 = 2.
Перевірка:
1) значення x = 0 не є коренем даного рівняння, оскільки основа логарифма x + 1 не повинна дорівнювати 1;
2) log2+1 (2 ∙ 22 + 1) = log3 9 = 2.
Відповідь: 2.
Зазначимо, що в прикладах використовуються тільки такі перетворення, які не призводять до втрати коренів, але можуть привести до одержання сторонніх коренів. Тому перевірка кожного з одержаних коренів обов’язкова, якщо немає впевненості у рівносильності рівнянь.
Основні методи розв'язування логарифмічних рівнянь
1. Метод зведення логарифмічного рівняння до алгебраїчного.
Приклад 4. Розв’яжіть рівняння log22 х - 3 log2 х = 4.
Розв'язання
Позначимо log2 х через у. Дане рівняння набуває вигляду:
у2 - 3у = 4; у2 - 3у - 4 = 0; у1 = 4; у2 = -1.
Звідси log2x = 4, log2x = -1; x = 24, x = 2-1; x = 16, x =
.
Перевірка:
1) log2216 - 31og2 16 = 16 -12 = 4;
2) log22
- 3log2
= 1 + 3 = 4.
Відповідь: 16,
.
2. Метод потенціювання.
Приклад 5. Розв’яжіть рівняння log5 (x - 1) + log5 (х - 2) = log5 (х + 2).
Розв'язання
Пропотенціюємо дану рівність і одержимо:
log5 ((х - 1 )(х - 2)) = log5 (х + 2); (х - 1)(х - 2) = х + 2;
х2 - 2х - х + 2 = х + 2; х2 - 4х = 0; х(х - 4) = 0;
х = 0 або х = 4.
Перевірка:
1) значення х = 0 не є коренем рівняння, тому що вирази log5 (х - 1) і log5 (х - 2) не мають змісту при х = 0;
2) log5(х - 1) + log5(х - 2) = log5(4 - 1) + log5(4 - 2) = log53 + log52 = log5 (2 ∙ 3) = log5 6.
Отже, x = 4 — корінь.
Відповідь: 4.
3. Метод зведення логарифмів до однієї основи.
Приклад 6. Розв’яжіть рівняння
=3.
Розв’язання
=3;
=3;log3x – 2 ∙
= 3;
log3x + 2log3х = 3; 3log3x = 3; log3x = 1; х = 3.
Перевірка:
= 1 + 2 = 3. Отже, х = 3 — корінь.
Відповідь: 3.
4. Метод логарифмування.
Приклад 7. Розв'яжіть рівняння хlgx = 100х.
Розв'язання
Прологарифмуємо обидві частини рівності (х > 0) і одержимо
lg хlgx = lg (100х); lg х lg х = lg 100 + lg x; lg2 x - lg x - 2 = 0.
Замінимо lg x = у. Рівняння набуває вигляду:
y2 - у - 2 = 0; y1 = 2; y2 = -1.
Тоді: 1) lgx = 2; x = 102; x = 100.
2) lgx = -1; x = 10-1 = 0,1.
Перевірка:
1) xlgx = 100lg100 = 1002; 100x = 100 ∙ 100= 1002. Отже, x = 100 — корінь;
2) xlgx =0,1lg0,1 = 0,1-1 =
1 = 10; 100x = 100 ∙ 0,1 = 10. Отже, x = 0,1 — корінь.
Відповідь: 100; 0,1.
5. Графічний метод розв’язування логарифмічних рівнянь.
Приклад 8. Розв’яжіть рівняння lgх = 1 - х графічно.
Розв'язання
В одній і тій самій системі координат побудуємо графіки функції у= lgx і у = 1- x (рис. 3). Абсциса точки перетину побудованих графіків дорівнює 1. Отже, х = 1 — корінь даного рівняння.
Відповідь: 1.
Рис. 3
Зауваження. Корінь цього рівняння легко знайти усно, однак треба пам’ятати, що в цьому випадку необхідно доводити той факт, що знайдений корінь єдиний.
ІУ. Робота в малих групах.
Завдання для кожної групи:
І група:
ІІ група:
ІІІ група:
ІУ група:
Представлення своєї роботи кожною групою. Оцінювання.
У. Підсумок уроку.
УІ. Завдання додому.
Розв’яжіть рівняння:
Дано рівняння
Указати кількість коренів рівняння;
Знайти найбільший корінь рівняння.
Розв’язати рівняння
. У відповідь записати найменший корінь рівняння.