Урок-аукціон знань
“Білки. Хімічні та фізичні властивості білків”
Мета:
освітня: з’ясувати якість та рівень оволодіння знаннями та вміннями, що були отримані на попередніх уроках з теми “Білок. Хімічні та фізичні властивості білків”, використовуючи методи контролю та самоконтролю у вигляді ігрової форми діяльності;
розвиваюча: розвивати вміння класифікувати, виявляти зв’язки, формулювати висновки; розвивати комунікативні навички під час роботи у групах, розвивати пізнавальний інтерес; розвивати вміння пояснювати особливості, закономірності, аналізувати, спів ставляти шляхом виконання завдань різних рівнів складності; розвивати навички фінансової грамотності;
виховна: створити умови для реальної самооцінки учнів, реалізації їх, як особистості, розвивати комунікативні навички під час роботи в групі в нестандартній ситуації завдяки ігровій формі діяльності.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма організації навчального заняття: ділова гра.
Форма роботи учнів: групова, індивідуальна.
Методи роботи: дослідницький та пошуковий.
Технології: проблемне навчання, творчий розвиток учнів.
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, лабораторне обладнання.
Заплановані результати:
особистісні: вміння висловлювати й аргументувати свою думку, бути толерантним по відношенню до інших поглядів;
предметні: вміння оперувати понятійним апаратом в курсі біології та хімії,
вміння представляти багатогранність проблем пізнання навколишнього
світу, співставляти вміння і навички для розв’язування нестандартних
завдань і проблем.
Структура уроку
1. Організаційний етап.
Повідомлення теми та мети уроку. (Запис теми у робочі зошити).А ми з вами вибрали незвичну форму проведення уроку – “Урок-аукціон”. Ознайомтесь, будь ласка, з правилами гри.
1. Банкір видає покупцям кредит у розмірі 500 у.о. під 30%.
2. На кожну групу учнів виписується облікова картка.
3. Покупці – учні купують за певну суму питання лотів. У випадку
правильної відповіді отримують від 150 до 600 у.о.. За умови помилки
платять штраф в розмірі мінімальної вартості питання – 100 у.о..
4. Після закінчення гри група учнів, що розрахувалася з банком, але
залишилася без коштів, отримує бали середнього рівня. Група учнів, що
не тільки розрахувалися з банком, але й отримали прибуток менше 500
у.о. – бали достатнього рівня. Учні, що отримали прибуток більше ніж
500 у.о. – бали високого рівня.
2. Актуалізація знань та вмінь учнів.
Бліц - опитування
Органічна речовина, що утворює стінку рослинної клітини
…клітковина.
Органічні речовини, що людина отримує з м'яса…білки.
Органічна речовина, яка утворює скелет травневого хруща називається …хітин.
Прості білки називаються (протеїнами)
Під час розпаду 1 гр білків виділяється 17.6 кдж енергії
Відновлення природної структури білка- (ренатурація)
Органічна речовина, що запасається у печінці людини…глікоген.
Жири під час травлення розщеплюються до (жирних кислот та гліцеролу)
Органічна речовина, що запасається у бульбах картоплі…крохмаль.
Мономерами білків є амінокислоти
Органічна речовина, що запасається у насінні та плодах рослин…олія.
Органічні речовини, які під час розщеплення виділяють найбільше
енергії…жири.
Органічна речовина, функції якої – збереження і передача спадкової
інформації…ДНК.
Незворотній процес порушення первинної структури білків
Білки під час травлення розщеплюються до (амінокислот)
Скільки амінокислот входить до складу білків (20)
І лот «Відкрита книга»
За номінальну вартість – 100 у.о. пропонуються питання репродуктивного характеру, які принесуть вам по 150 у.о.
Що таке білки?
Особливості будови молекули білку. (Молекули білка – це
біополімери, що мають кілька структурних рівнів організації. Первинна структура – це поліпептидний ланцюг, в якому залишки амінокислот сполучаються пептидними зв’язками.
Вторинна – це розташування поліпептидного ланцюга у просторі у вигляді альфа-спіралі або бета-шару у результаті утворення водневих зв’язків між групами – СО та –NH.
Третинна – це спосіб упакування спіралі у просторову глобулу
завдяки водневим, електростатичним, ковалентно-дисульфідним
зв’язкам та гідрофільно-гідрофобним взаємодіям.
Четвертинна –спільне упакування кількох глобул, що утримуються разом завдяки гідрофобним взаємодіям, водневим та йонним зв’язкам.)
3. Що таке амінокислоти?
4. Дати визначення поняття гідроліз. (Гідроліз – це реакція
розкладання великих біомолекул за участю води).
5. Дати визначення поняття гідрофобні речовини. Наведіть
приклади. (Гідрофобні речовини – це речовини, які містять неполярні
групи і не розчиняються у воді. Це майже всі ліпіди, деякі білки. Вони
розчиняються у неполярних органічних розчинниках (хлороформі,
бензолі).
6. Що таке дифузія? (Дифузія – процес, за якого речовини
проникають крізь певні ділянки і пори мембран унаслідок їх різної
концентрації по обидва її боки. Цей процес відбувається без витрат
енергії у результаті хаотичного теплового руху молекул).
7. Що таке полімери? Наведіть приклади. (Біополімери –це високомолекулярні органічні сполуки, що складаються з великої кількості однакових чи різних за хімічною будовою ланок (мономерів). Білки, нуклеїнові кислоти, полісахариди).
8. Дати визначення поняття денатурація. (Денатурація – процесс порушення природної структури (вторинної, третинної або четвертинної) білка чи нуклеїнових кислот під дією певних чинників – температури, хімічних сполук. Денатурація супроводжується втратою біологічної активності молекули; буває повною або частковою, оборотною і необоротною).
90. До складу якого білка входить атом феруму? (Ферум входить
до складу дихального пігменту – гемоглобіну, білка м’язів – міоглобіну, деяких складних ферментів).
10. Дати визначення поняття ренатурація. (Ренатурація – процеси
відновлення природної структури певних біополімерів (білків,
нуклеїнових кислот), порушеної внаслідок денатурації. Відбувається
після припинення дії чинників, що призвели до денатурації).
ІІ лот “Ключ до дверей”
Запропоновані питання конструктивного рівня, коли оголошена
тема питання. Номінальна вартість – 150 у.о., але й отримати за кожне ви
можете по 300 у.о.
1. Встановіть зв'язок між прикладом і хімічною речовиною.
Хімічна речовина | Приклад |
1. білок | а) каталаза |
2. нуклеїнова кислота | б) РНК |
3. вуглевод | в) віск |
4. ліпід | г) глікоген |
5. рибонуклеїнова кислота | д) ДНК |
Відповіді: 1-а, 2-д, 3-г, 4-в, 5-б
2. Встановіть зв’язок між білками та їх функціями.
Білок | Функція |
1. кератин | а) транспортна |
2. гемоціанін | б) структурна |
3. пепсин | в) регуляторна |
4. інсулін | г) ферментативна |
5. міозин | д) рухова |
Відповіді: 1-б, 2-а, 3-г, 4-в, 5-д.
3. Виберіть особливості характеристики вторинної структури білкової молекули.
1. здатна до | а) водневі |
2. має вигляд | б) ренатурації |
3. зв’язки всередині молекули | в) групами – СО і - NH |
4. під дією важких металів | г) денатурує |
5. зв’язки утворюються між | д) альфа-спіралі або бета-шару |
Відповіді: 1-б, 2-д, 3-а, 4-г, 5-в.
4. Співставте неорганічну речовину з її місце розташуванням або функцією.
Сполука | Функції |
1.кальцій | а) ініціює скорочення м’язів |
2. магній | б) компонент гемоглобіну |
3. ферум | в) органоген |
4. карбон | г) визначає рН середовища |
5. гідроген | д) входить до складу хлорофілу |
Відповіді: 1-а, 2-д, 3-б, 4-в, 5-г.
ІІІ лот “Темна конячка”
Учасники гри купують питання творчого рівня, не знаючи навіть його
теми. Номінальна вартість – 200 у.о., а отримуєте ви по 400.
1. Охарактеризуйте процес зображений на малюнку. (У молекулі ферменту міститься група особливо активних амінокислот, які утворюють активний центр, здатний швидко взаємодіяти лише з відповідною речовиною – субстратом. Субстрат є специфічним для певного ферменту і підходить як за структурою, так і за фізико-хімічними властивостями до активного центру «як ключ до замка», атому перебіг реакції субстрату з активним центром здійснюється миттєво. Унаслідок реакції виникає фермент-субстратний комплекс, який потім легко розпадається, утворюючи вже нові продукти. Ці речовини відокремлюються, а фермент відновлює свою структур.)
ІV лот « Алхімік.»
Учасники гри купують 1 завдання практичного характеру номінальною вартістю 200 у.о., а отримують при правильному виконанні 400у.о.
Денатурація білків
Хід роботи:
Візьміть штативи з пробірками.
У пробірках: № 1-2 – розчин білка курячого яйця.
№ 5 – етиловий спирт
Додайте обережно до розчину білку пробіки № 1 етиловий спирт.
А розчин білку пробірки № 2 нагріємо.
- Що спостерігаємо?
- Яка це властивість білка?
- Які фактори викликають денатурацію?
Ксантопротеїнова реакція на білки
Хід роботи:
До 1мл білка додати 5-6 крапель конц. HNO₃, до появи білого осаду, або каламуті.
Потім осад нагріти до появи яскраво-жовтого кольору.
Суміш охолодити й обережно додати конц. NaOH до розчинення осаду.
- Що спостерігаємо?
- Які органічні речовини називають ароматичними?
- Чому пальці руки при потраплянні на них крапель конц. HNO₃, стають
жовтими?
Біуретова реакція
Хід роботи:
До 2мл розчину білка додати такий самий об’єм 10% розчину NaOH.
До суміші прилити 2-3 краплі розчину CuSO₄.
- Що спостерігаємо?
- Який зв'язок називають пептидним?
- Між якими функціональними групами він утворюється?
Осадження білків солями важких металів
Хід роботи:
До 1-2 мл розчину білка додати декілька крапель Аргентум Нітрат.
- Що спостерігаємо?
- Які метали називають важкими?
- Яке значення має ця реакція?
V лот “Німе кіно”
(вартістю 300 у.о., воно може принести вам 600 у.о.).
Подивіться фрагмент та опишіть його: назви речовин, що у ньому
зустрічаються, процеси, які відбуваються та місце їх знаходження. (Це
процес синтезу білка. Перший етап – транскрипція, або синтез і-РНК за матрицею ДНК. Фермент РНК-полімераза роз’єднує подвійну спіраль ДНК. Потім на одному з її ланцюгів за принципом компліментарності синтезується молекула попередник і-РНК. Далі в процесі сплайсингу з неї видаляються інтрони – ділянки, що не несуть генетичної інформації. Через ядерні пори і-РНК надходить у цитоплазму. На наступному етапі – трансляції – послідовність нуклеотидів переводиться в послідовність амінокислотних залишків молекули білка. і-РНК зв’язується з рибосомою, а т-РНК транспортують амінокислоти до місця синтезу білка. Починається синтез білка з утворення ініціативного комплексу з триплету і-РНК, рибосоми і т-РНК. На подальших етапах біосинтезу білків поліпептидний ланцюг подовжується завдяки тому, що амінокислотні залишки з’єднуються між собою за допомогою пептидних зв’язків.)
3. Підбиття підсумків, обрахунок отриманих кожною групою
коштів.
Рефлексія.
Відповіді учнів на питання:
Чим цікава для вас відповідна форма уроку?
Чому ви навчилися? Чи можуть такі знання вам ще знадобитися?
Урок-гра – ми “за” чи “проти”?
Оголошення кількості балів.
Учитель пропонує кожній групі вибрати найкращого учня – кандидата
на додаткову оцінку з урахуванням роботи групи
Виконання тестових завдань.
1. Мономером білків є:
а) нуклеотид; б) амінокислота;
в) глюкоза; г) гліцерин.
2. Мономером крохмалю є:
а) нуклеотид; б) амінокислота;
в) глюкоза; г) гліцерин.
3. Білки, що регулюють швидкість і напрямок хімічних реакцій в клітині:
а) гормони; б) вітаміни;
в) ферменти; г) протеїни.
4. За принципом компліментарності добудуйте другий ланцюжок ДНК –
А-А-Ц-Г-Г-Г-Т-А-Ц.
5. Знайдіть помилки в молекулі ДНК.
А-А-Т-Ц-Ц-Ц-Г-А-А-Г-Г-Т-Г
Т-Т-А-Г-Г- Г-Ц-Т-Т-Ц-Ц-Г-А
6. Знайдіть помилки в молекулі РНК.
А-А-Т-Г-Ц-У-Т-А-Т-Ц
7. Розрахуйте масу гена, що кодує білок з молекулярною масою 27500
а.о.м..
Відповіді: 1-б, 2-в, 3-в, 4-Т-Т-Г-Ц-Ц-Ц-А-Т-Г, 7-569250.
4. Домашнє завдання:
Підготувати повідомлення « .»
Картка обліку знань ________________________________________
№ запитання | І лот Вдікрита книга (витрачені кошти) | І лот Вдікрита книга (прибуток) | ІІ лот Ключ до дверей (витрачені кошти) | ІІ лот Ключ до дверей (прибуток)
| ІІІ лот Темна конячка (витрачені кошти) | ІІІ лот Темна конячка (прибуток) | ІV лот Алхімік (витрачені кошти) | ІV лот Алхімік (прибуток) | V лот Німе кіно (витрачені кошти) | V лот Німе кіно (прибуток) |
1 | | | | | | | | | | |
2 | | | | | | | | | | |
3 | | | | | | | | | | |
4 | | | | | | | | | | |
5 | | | | | | | | | | |
Разом
| | | | | | | | | | |
При бупри
| | | | | | | | | | |
Особовий рахунок команди __________________________________________
Стартовий капітал | 30% кредиту | Прибуток | Залишок на рахунку |
| | | |
1. Встановіть зв'язок між прикладом і хімічною речовиною.
Хімічна речовина | Приклад | | |
1. білок | а) каталаза | 1 | |
2. нуклеїнова кислота | б) РНК | 2 | |
3. вуглевод | в) віск | 3 | |
4. ліпід | г) глікоген | 4 | |
5. рибонуклеїнова кислота | д) ДНК | 5 | |
Встановіть зв’язок між білками та їх функціями
Білок | Функція | | |
1. кератин | а) транспортна | 1 | |
2. гемоціанін | б) структурна | 2 | |
3. пепсин | в) регуляторна | 3 | |
4. інсулін | г) ферментативна | 4 | |
5. міозин | д) рухова | 5 | |
3. Виберіть особливості характеристики вторинної структури білкової молекули.
1. здатна до | а) водневі | 1 | |
2. має вигляд | б) ренатурації | 2 | |
3. зв’язки всередині молекули | в) групами – СО і - NH | 3 | |
4. під дією важких металів | г) денатурує | 4 | |
5. зв’язки утворюються між | д) альфа-спіралі або бета-шару | 5 | |
4. Співставте неорганічну речовину з її місце розташуванням або функцією.
Сполука | Функції | | |
1.кальцій | а) ініціює скорочення м’язів | 1 | |
2. магній | б) компонент гемоглобіну | 2 | |
3. ферум | в) органоген | 3 | |
4. карбон | г) визначає рН середовища | 4 | |
5. гідроген | д) входить до складу хлорофілу | 5 | |
Процес ___________________________________________________
Етапи______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Процес ___________________________________________________
Етапи______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Процес: Біосинтез білка
Етапи: І етап: Транскрипція (ядро)
ІІ етап: Процесінг зі сплайсінгом (ядро)
ІІІ етап: Активація амінокислот (цитоплазма)
ІV етап: Трансляція (цитоплазма)
V етап: Посттрансляційна модифікація (цитоплазма, гранулярна ЕПС, комплекс Гольджі)
Правила гри
1. Банкір видає покупцям кредит у розмірі 1000 у.о. під 30%.
2. На кожну групу учнів виписується облікова картка.
3. Покупці – учні купують за певну суму питання лотів. У випадку правильної відповіді отримують від 150 до 600 у.о.. За умови помилки платять штраф в розмірі мінімальної вартості питання – 100 у.о..
4. Після закінчення гри група учнів, що розрахувалася з банком, але залишилася без коштів, отримує бали середнього рівня. Група учнів, що не тільки розрахувалися з банком, але й отримали прибуток менше 250 у.о. – бали достатнього рівня. Учні, що отримали прибуток більше ніж 250 у.о. – бали високого рівня.
Денатурація білків
Хід роботи:
Візьміть штативи з пробірками.
У пробірках: № 1-2 – розчин білка курячого яйця.
№ 5 – етиловий спирт
Додайте обережно до розчину білку пробіки № 1 етиловий спирт.
А розчин білку пробірки № 2 нагріємо.
- Що спостерігаємо?
- Яка це властивість білка?
- Які фактори викликають денатурацію?
Ксантопротеїнова реакція на білки
Хід роботи:
До 1мл білка додати 5-6 крапель конц. HNO₃, до появи білого осаду, або каламуті.
Потім осад нагріти до появи яскраво-жовтого кольору.
Суміш охолодити й обережно додати конц. NaOH до розчинення осаду.
- Що спостерігаємо?
- Які органічні речовини називають ароматичними?
- Чому пальці руки при потраплянні на них крапель конц. HNO₃, стають
жовтими?
Біуретова реакція
Хід роботи:
До 2мл розчину білка додати такий самий об’єм 10% розчину NaOH.
До суміші прилити 2-3 краплі розчину CuSO₄.
- Що спостерігаємо?
- Який зв'язок називають пептидним?
- Між якими функціональними групами він утворюється?
Осадження білків солями важких металів
Хід роботи:
До 1-2 мл розчину білка додати декілька крапель Аргентум Нітрат.
- Що спостерігаємо?
- Які метали називають важкими?
- Яке значення має ця реакція?