УРОК № ___

Тема. Способи вираження присудка. Простий і складений дієслівний присудок.

Мета: поглибити знання восьмикласників про види присудків, ознайомити зі способами вираження простих і складених дієслівних та складених іменних присуд­ків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; вихо­вувати любов до Батьківщини, рідного краю.

Обладнання: підручник, схема, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Фронтальне опитування

- Що таке підмет?

- Назвіть способи вираження підмета.

- Який це простий підмет?

- Який це складений підмет?

II. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми будемо опрацьовувати навчальний матеріал з теми «Синтаксис», тобто удосконалюватимемо вміння знаходити в реченні та пояснювати способи вираження простих і складених дієслівних присудків.

То ж почнемо.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота зі схемою(підручник с. 83-84)

Присудок називає дію, стан або змінну ознаку діяча й відповідає на питання що робить предмет? який він є? хто або що він є? що ро­биться? тощо.

Типи присудків

Простий

Складений

дієслівний

іменний

дієслівний

дієслова усіх способів у будь-яко­му часі

інфінітив

звуконаслідувальні слова

вигукова форма дієслова

фразеологічне сполучення Давно мені припала до душі ця пісня

іменник у Н. в. прикм., займ., числ.нерозкладне синтаксичне "сло­восполучення Н., Ор. в. +

дієслово-зв' язка в будь-якому спо­собі та часі

дієслово в інфіні­тиві

+

допоміжне дієсло­во у будь-якому способі та часі

2. Завдання учням.

- За поданою таблицею складемо кластер (схему)

- Визначте тип присудка уданих реченнях:

1. Буду я навчатись мови золотої у роси-веснянки, у

гори крутої (А. Малишко).

2. Тоді Іван Половець наказав приготувати кулемети (Ю. Яновський).

Зверніть увагу!

Присудок, виражений складеною формою майбутнього часу, на­лежить до простих.

Складені дієслівні присудки не слід плутати з простими, які ма­ють при собі додатки або обставини мети, виражені інфінітивом: Ішов кобзар до Києва та (що зробив?) сів (з якою метою?) спочити. (Т. Шевченко)

До складених дієслівних присудків слід зараховувати й головні члени односкладних речень, виражені неозначеною формою дієсло­ва в поєднанні з допоміжним прислівником (треба, можна, потрібно, варто, доцільно, слід, неможливо, важко, гріх, сором, жаль...).

3. Робота з підручником.

Впр. 114(усно)

Впр. 115(письмово)

4. Практична робота.

Прочитайте текст. Випишіть головні члени речення, дайте їм повну характеристику.

Україна... В одному тільки слові і для нашого вуха і навіть для вуха чужинців бринить ціла музика смутку і жалю. Україна — країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше мають її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради, довгої, вікової героїчної боротьби за волю, в результаті якої — велетенське кладови­ще: високі в степу могили, руїна та прекрасна на весь світ, безіменна, невідомо коли і ким складена пісня...

Україна — це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани зо­лотої пшениці, медовії та молочнії ріки. Україна — це марні, обшар­пані голодні люди... Ідуть на панщину, чорні і німі...

Україна — розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять заплакані зорі...

(С. Васильченко)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Переклад українською мовою.

Перекладіть речення українською мовою. Доберіть потрібне за змістом допоміжне дієслово. Вибір аргументуйте. Визначте типи при­судків.

1. Ребенок научился ходить и (закончить, прекратить, перестать) падать. 2. Что вы успели (смотреть, посмотреть) в нашем городе? 3. Ваши друзья продолжают (заняться, заниматься) спортом? 4. Я хочу (просить, попросить) вас о помощи. 5. Мы хотим (желать, пожелать) вам счастья и успехов.

2. Робота в парах

Впр.117(письмово)

3. Самостійна робота.

1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть від­повідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон». — Дайте відповідь на запитання.

«Що нового ви дізналися про способи вираження головних членів речення? »

VI. Домашнє завдання

1. Вивчити теоретичний матеріал. П. 9

2. Виконати вправу з підручника 120






1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть від­повідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.







1. Що означає присудок у кожному з наведених речень? Знайдіть від­повідники.

1) Слово повинно бути точним.

2) Мати колисала дитину.

3) Надворі теплішає з кожним днем.

а) дія; б) якість; в) ознака.

2. Визначте тип присудка в реченні Він мав намір відвідати місто.

а) простий дієслівний; б) складений дієслівний; в) складений іменний.

3. Вкажіть речення з простим дієслівним присудком.

а) Хай квітне земля! б) Ми будемо писати твір. в) Скоро прийде літо.

4. Визначте підмет у реченні Тривалий час бути під їхнім впливом небезпечно.

а) бути під впливом; б) бути небезпечно; в) бути під впливом небезпечно.

5. Визначте синтаксичну роль інфінітива в реченні Його вчили жити чесно.

а) Присудок; б) додаток; в) обставина.