Єгупова Віта Петрівна,

учитель-методист Коротичанського ліцею

Харківського району

Харківської області


Урок української мови за діяльнісною

технологією «Росток» у 2 класі

Тема. Слова протилежні за значенням. Словник антонімів.

Цілі: діяльнісні:

  • формувати вміння користуватися антонімами для контрастного зіставлення явищ, предметів, ознак, дій;

  • формувати уміння користуватися словником антонімів;

  • збагачувати словниковий запас учнів;

  • розвивати пам’ять, мовлення;

навчальні:

  • розширювати знання учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми);

виховні:

  • виховувати охайність, працьовитість; цікавість до усної народної творчості.

Тип: Урок відкриття нових знань

Обладнання. Картки із завданнями для групової роботи, картки для складання асоціативного куща, таблиця «Правила роботи у групі», м’яч, мікрофон, «Словники антонімів», малюнки тварин, презентація.

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності та самовизначення учнів

- Добрий ранок! Добрий час! Рада я вітати вас.

Разом з Мудрою Совою й лісовими школярами

Ми вивчаємо рідну мову, бо вона одна, як мама. (Девіз уроку - слайд 1)

    • Сьогодні, діти, ми продовжуємо відвідувати Лісову школу, щоб разом із звірятками вивчати українську мову. Отже, наша подорож починається. Щоб отримати нові мовні знання, нам треба буде виконати багато завдань. Ви готові? Так, вперед!

  1. Актуалізація знань і фіксація утруднення у діяльності

      1. Вправа «Асоціативний кущ»

    • Перше завдання принесла … відгадайте, хто.

Хвіст пухкенький розпушила, між гілками полетіла. (Білка).

Так, білочка. Що ви знаєте про білочку? (Відповіді учнів) (слайд 2)

(Білка має сильні задні лапи і короткі передні, які допомагають їй стрибати. Можуть падати з висоти 30 м і не отримати ушкоджень. Допомагає в цьому хвіст – служить парашутом).

    • Вона просить пригадати який розділ вивчаємо. Що ми знаємо про слово? Побудуємо «асоціативний кущ». (слайд 3)





Сукупність Пишеться Щось називає Член

звуків речення



Ч астина мови СЛОВО Пряме, переносне значення



Однозначні Багатозначні Синоніми



- Сьогодні, після вивчення теми, наш «кущ» доповниться ще однією гілочкою зі словом. А яким саме, скажете у кінці уроку.

2. Вправа «Підбери синоніми»

- А зараз повторимо матеріал попереднього уроку. Друге завдання приніс … відгадайте, хто.

Не боїться вовка і лисиці, бо на спині має гострі спиці. (Їжак). (слайд 4)

    • Так. Що ви знаєте про їжаків? (Відповіді учнів)

(Їжаки мають приблизно 10 тисяч голок. Кожні 3 роки у них оновлюються 36 зубів. Зимова сплячка триває 28 днів. Більшість – має хвостик, 3 см. На мишей не полюють – це вигадка).

(слайд 5) Робота – Малюки – Іти –

Веселий – Сміливий – Говорити

3. Гра «знайдіть зайве»

- Знайдіть зайве слово. Чому саме воно? (слайд 6)

Друг, товариш, ворог, приятель.

Іти, маршувати, шкандибати, стояти, чвалати.

( Усі слова у ряду синоніми, а зайве – протилежне за значенням).

- Отже, як називаються ось такі слова, ми і дізнаємося на нашому уроці.

ІІІ. Виявлення причин утруднення і постановка навчальної задачі та побудова проекту виходу із утруднення

1. Вправа «Очікування» (слайд 7)

Прочитайте тему уроку. Чи є у ній незнайомі слова? Хто може оголосити очікувані результати від уроку? Почніть словами: «Цей урок навчить мене…»

2.Каліграфічна хвилинка від зайця

Наступне завдання приніс …відгадайте, хто.

Вгору бігом, а згори – шкереберть. (Заєць). (слайд 8)

(Словникова робота: шкереберть – вниз головою, догори ногами).

Так, що знаєте про зайчика? (Відповіді учнів)

(Зайці живуть по всій земній кулі. У літню спеку вуха допомагають рятуватися від холоду, вони виводять тепло з організму), під час дощу підгинають вуха, щоб не попала вода і не застудитися. Зуби у зайців ростуть усе життя).

    • Прочитайте вірш (вправа 62, с.29). Про яку букву йде мова?

Як зробити букву «Ю»,

Здогадавсь, Іванку?

Букву «І» та «О» приб’ю

На коротку палку.

    • Із скількох елементів вона складається?

    • Запишіть два рядки каліграфічної хвилинки (слайд 9)

юш юн юр Юр Юш Юл

В Юри є сестричка Юля.

3. Проблемна ситуація від лисички.

Вона руденька і хитренька, і не велика, й не маленька.

У казці вовчику – сестричка, а називається … (Лисичка). (слайд 10)

Що знаєте про лисиць? (Відповіді учнів)

(Лисиці не пережовують їжу, а ковтають шматками, вона довго перетравлюється, тому ці тварини можуть довго не їсти. Хвіст – важливий орган, допомагає тримати рівновагу, а взимку захищає від холоду).

ЗАВДАННЯ:

- Як зробити, щоб все стало навпаки? (слайд 11)

Зима. Дуже холодно. День взимку короткий, ніч довга. Мовчать птахи. Сумно в лісі, в полі.

(Після виконання завдання учні обмінюються зошитами, перевіряють виконане).

4. Ознайомлення з правилом (с.30)

- Мудра сова принесла вам підказку. Що ж таке антоніми?

  1. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні

1. Гра «Скажи навпаки» (з м’ячем)

Праця - …, радість - …, ніч - …, любов - …, мир - …, початок - …, білий - ….

2. Робота з прислів’ями (слайд 12)

- Прочитайте і поясніть прислів’я. Знайдіть у них слова з протилежним значенням.

  • Умій сказати, умій і змовчати.

  • Удар забувається, а слово пам’ятається.

  • Більше діла – менше слів.

  • Маленька праця краща за велике безділля.

  • На чорній землі білий хліб родить.

  1. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком

Робота зі «Словником антонімів»

    • Знайдіть у ньому слова з протилежним значенням до слів: літо, добро, високо.

  1. Включення у систему знань та повторення

Робота у групах (інтерактивна вправа)

а) об’єднання у групи;

б) розподіл доручень: читач, секретар, доповідач, секундант.

в) повторення правил роботи у групі.

г) пояснення завдань.

1 група (низький рівень навчання)

Доберіть антоніми до слів з довідки:

швидкий - ситий -

мовчати - бігти –

(Повільний, стояти,говорити, голодний)

2 група (середній рівень навчання)

Самостійно доберіть антоніми до слів

стеля – весна -

небо - молодий -

великий - говорити -

3 група(середній рівень навчання)

Виписати пари антонімів з прислів’їв:

Гірко поробиш — солодко з'їси.

Добро завжди перемагає зло.

Знай більше, а говори менше.

4 група (високий рівень навчання)

Складіть прислів’я, випишіть пари антонімів:

Ластівка день починає, зате легко носити.

Важко знання добувати, а з безділлясмуток.

З працірадість, а соловей кінчає.

5 група (високий рівень навчання) - творча робота.

Перебудуйте текст, використавши слова з дужок.

Був похмурий зимовий день. Небо низьке. Пливуть важкі чорні хмари. Сонце сховалося. Стає все холодніше. День обіцяє бути сумним. Настрій препоганий. (Ясний, літній, високе, легкі, білі, вигулькнуло, тепліше, веселим, пречудовий).

д) презентація роботи у групах.

  1. Рефлексія діяльності на уроці

      1. Вправа «Мікрофон»

    • Чи сподобався вам урок? Чим саме? Чи виправдались ваші очікування? Якою гілочкою доповнився наш «кущ»?

2. Робота зі «Словниковою скарбничкою»

Виставка малюнків до словникових слів.

Завдання: зробити малюнок до слова, виділити орфограму.

3. Домашнє завдання: вправа 71, с.32. Випишіть слова у 3 стовпчики:

  1. слова близькі за значенням;

  2. слова протилежні за значенням;

  3. слова з переносним значенням.