Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
Мета: навчати учнів спостерігати за погодою свого краю, перевіряти народні прикмети передбачення погоди; розвивати спостережливість; виховувати розуміння важливості для людей знань про погоду та її зміни.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Розкажіть, яку користь та яку шкоду приносить вітер людям.
— Які ви знаєте казки чи пісні про вітер?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, за яким планом проводять спостереження за погодою та неживою природою рідного краю.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за підручником (с. 30–31)
— Пригадайте, що належить до неживої природи.
— Розгляньте малюнки на с. 30. З яких показників складається погода?
Робота в групі
— Роздивіться малюнки і розкажіть, як Сонце впливає на:
тривалість дня і ночі в різні пори року;
температуру повітря вдень і вночі;
стан водойм та ґрунту в різні пори року?
— Народ споконвіку спостерігав за змінами погоди в різні пори року. Це було вкрай необхідно, бо від погоди залежав не тільки врожай рослин, а й життя людей у давнину. Тому кожна прикмета перевірялася впродовж тривалого часу і нарешті дійшла до нас. Тепер ви спробуєте перевірити, чи справджуються народні прикмети про погоду, чи ні.
— Розгляньте фотографії на с. 31. Дослідіть народні прикмети.
Про Сонце. Захід сонця червоний і незахмарений — буде ясно і вітряно.
Про температуру повітря. Температура повітря у другій половині дня різко падає — будуть заморозки.
Про хмарність. Дрібні «баранці» вкрили все небо — буде дощ.
Про опади. Якщо від крапель дощу на воді утворюються бульбашки — на довгу негоду.
Про вітер. Вітер посилився — погода погіршиться.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Зміну погоди можна визначити і за поведінкою акваріумних рибок. Якщо вони плавають біля самої поверхні води, очікується негода. А якщо вони риються на дні в піску — буде гарна погода.
Пасічники знають: бджоли не летять у поле на негоду. Адже багато квіток перед дощем закриваються, тож нектару бджолі не набрати.
2. Розгадування кросворда «Прогноз погоди»
1) Летить коник, басує, полем-долом пустує.
Ніхто його не впіймає, ніхто його не загнуздає. (Вітер)
2) У річці купалася, у хмарі ховалася,
Від блискавки-грому полинула додолу.
На землю спустилася — на сто крапель розбилася. (Гроза)
3) Сидить дід за подушками
4) Не сніг, не лід, а взимку дерева прикрашає. (Іній)
5) Хто малюнки на вікні уночі зробив мені? (Мороз)
6) Що сходить без насіння? (Сонце)
7) Я падаю на ваші хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я прилітаю вам до ніг,
А називаюсь просто — ... (сніг).
8) Вранці хтось в саду бродив і намисто загубив.
Потім сонечко гуляло, намистинки позбирало. (Роса)
9) Мене просять і чекають,
10) То чорні, то сині по небу ходили,
А як набив їх вітер — сльози розпустили. (Хмари).
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Для чого люди спостерігають за погодою?
— Які народні прикмети передбачення погоди ви запам’ятали?
— Назвіть народні прикмети передбачення хорошої погоди.
— Назвіть народні прикмети передбачення негоди.
— Дізнайтеся, які народні прикмети про погоду знають ваші рідні. Чи справджуються ці прикмети? Чому?
— Дізнайтеся, як реагують на зміну погоди тварини. Проведіть спостереження за деякими з них і перевірте. Розкажіть про це своїм однокласникам.
— Користуючись джерелами інформації, знайдіть додаткові відомості про те, як за поведінкою рослин і тварин люди передбачають погоду. Поділіться здобутою інформацією з однокласниками.