Урок 25 Китай у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.
Мета: охарактеризувати політичний і соціально-економічний розвиток Китаю у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст., дати оцінку соціально-економічним експериментам китайських комуністів, пояснити суть культу особи Мао Цзедуна, аналізувати процес реформування економіки Китаю наприкінці ХХ — на початку ХХІ ст.; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати, порівнювати, висловлювати власну точку зору, критично мислити; виховувати в учнів зацікавлення історією.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: політична карта світу, картки для груп, кольорові капелюшки, відео «Мао Цзедун», ілюстрації, китайська народна мелодія, гімн КНР.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку .
ІІ . Актуалізація опорних знань
Під гімн КНР учні за методом «Гронування » підібрають слова, які характеризують Китай сьогодні: ядерна держава, космічна держава, член «Великої 7», комуністична країна, економічне процвітання, Велика стіна, населення 1,8 млн. чол.., ієрогліфи.
Китай сьогодні – це економічно потужна , розвинута країна, яка є лідером в багатьох галузях економіки, в науці та техніці. Тож ми маємо дізнатися, який шлях пройшов Китай у другій половині ХХ ст., кому завдячує своїм теперішнім благополуччям?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Китай у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.
Проблемне питання: « Чому, на вашу думку, економічні реформи китайських комуністів дали позитивні результати, а радянських – економічний занепад і розпад СРСР? » План
Громадянська війна та проголошення КНР
Культ Мао Цзедуна та його соціально – економічні експерименти .
Реформи Ден Сяопіна. Китай сьогодні.
ІV. Засвоєння нових знань
Робота на уроці організована за методом Едварда де Боно «Шість капелюшків»
Вчитель заздалегідь пояснює символічну роль кольорових Капелюхів. За кілька днів до уроку дає учням завдання опрацювати дану тему у підручнику та в додатковій літературі. Учні класу об’єднуються в шість груп по 4-5 чоловік. Кожна група обирає собі колір Капелюхів і отримує завдання. Вчитель пояснює, яке завдання будуть виконувати капелюхи за кольором. Учні міркують над завданням у групі 10 хвилин.
Обговорюють питання у групі (побудова відповіді, визначення того, хто робитиме доповідь). Вчитель стежить за часом, під час роботи груп обходить їх, запропонувавши допомогу. По черзі кожна група зачитує завдання і дає відповідь. Вчитель коментує роботу груп з точки зору її навчальних результатів та питань організації процедури групової роботи.
Методика проведення: Заслуховування відповідей слід починати з Білих капелюхів, тому що це робота з першоджерелами. Доповіді Червоних, Жовтих, Чорних, Зелених Капелюхів можна заслуховувати у будь-якій послідовності. Робота будується таким чином, що кожна група доповнює іншу, дискутує, знаходить компроміс. Завершити роботу слід підведенням підсумків, а це зроблять Сині Капелюхи.
Завдання групам:
Група 1 Білий капелюх
Назвіть ключові дати і події теми у хронологічній послідовності.
Поясніть терміни: громадянська війна, «великий стрибок», «народні комуни», «культурна революція», «хунвейбіни».
Група 2 Чорний капелюх
Вкажіть негативні наслідки політики «трьох червоних знамен» та культу Мао Цзедуна.
Яку ціну заплатив китайський народ за експерименти свого лідера?
Група 3 Жовтий капелюх
Назвіть чотири принципи політики Ден Сяопіна, етапи реформ.
Чому реформи розпочали із аграрного сектора?
Група 4 Червоний капелюх
Назвіть емоції, які ви відчували, вивчаючи тему.
Які історичні події викликали у вас захоплення, смуток?
У чому схожість історії КНР та СРСР?
Група 5 Зелений капелюх
У чому секрет «китайського економічного дива»?
Що пропонуєте взяти на озброєння політикам України?
Що повчального візьмете для себе особисто?
Група 6 Синій капелюх
Прокоментуйте місце КНР у міжнародній політиці, китайсько – українські відносини.
Зробіть підсумок уроку
Групи працюють над виконанням завдань 7 – 10 хв під китайську народну мелодію. Презентація роботи - 5хв.
ІV. Актуалізація засвоєних знань
3. Робота з оціночними картками.
Після цього уроку я зможу
| ||
№ з/п | Знання , вміння, навички | Бали (1-3) |
1 | Аналізувати політику «трьох червоних знамен» | |
2 | Характеризувати діяльність Мао Цзедуна | |
3 | Тлумачити, співвідносити і застосовувати поняття «культурна революція», «великий стрибок», «хунвейбіни» | |
4 | Визначати вплив Китаю на міжнародну політику. | |
| | |
2 .Відповісти на поблемне питання Чому, на вашу думку, економічні реформи китайських комуністів дали позитивні наслідки, а радянських — економічний занепад і розпад СРСР?
1Діаграма Венна
Мао Цзедун | Спільне | Ден Сяопін |
Відмінне | Лідери КНР | Відмінне |
Диктатор | комуністи | Репресований двічі |
Мільйони жертв | Прагнули зміцнення і процвітання КНР | Економічне процвітання |
Загострення відносин із США, СРСР | Відсутність демократії | Налагодження відносин із «ворогами» |
V. Підсумок уроку, оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2Твір – роздум «Чи варте процвітання країни мільйонів людських життів?»»