Тема. ПРАВОПИС ЗАПЕРЕЧНИХ ТА НЕОЗНАЧЕНИХ ЗАЙМЕННИКІВ


Мета: ознайомити шестикласників із правописом заперечних й неозначених займенників; удосконалювати загальнопізнавальні вміння знаходити займенники цих розрядів у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, правильно відмінювати та писати їх; розвивати творчі вміння утворювати займенники цих розрядів від відносних; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти шанобливому ставленню школярів до оточуючого середовища.


Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.


ХІД УРОКУ


I. Організаційний момент


II. Перевірка домашнього завданя. Визнчити розряд займенників:

нікого, ти, будь-кого; собою, нею, яким? ніщо, мною, вам, собі, яка, хтозна-що; ніскількох, його, скількох-небудь; нічия, кого? кого, абичия; чим, ми, скількох? нічому, чому-небудь;


ніхто, я, його, хтось; тебе, нічийому, хто? чийому-небудь; ніким, мені, себе, хто, абиким; нічиє, чиєсь; якому? її, нікотрого, чого, вас, мною, чого, якій? котрого-небудь.


III. Робота з підручником(с.240) . Правопис неозначених займенників.

Вправа на спостереження

Нікого ні в кого

Нічого ні для чого

Ніякому ні в якому

Ніким ні з ким


IV. Осмислення здобутих знань у процесі практичної роботи


1.Пояснювальний диктант


Дещо, абичий, ніщо, хто-небудь, нічий, ніскільки, хтозна-скільки, ніякий, ніхто, будь-який, нікого, чийсь, нікотрий, якийсь, хтозна-що.


2. Виконання вправи 433 за підручником .


3.Навчальне редагування


Записати займенники за алфавітом, виправляючи, де треба, допущені орфографічні помилки. Навести відповідні правила правопису заперечних і неозначених займенників.


Де-який, хтозна в кому, будь-заким, ніскільки, аби-який, абихто, щонебудь, нізчим, скількись, девчому, з чимось, казнащо, невідь-який, дещо, будь з чим, хто зна-який, нівякому, абищо, нічий.


4. Самостійна робота аналітичного характеру


► Прочитати текст. З'ясувати тип мовлення. Списати, розставляючи потрібні розділові знаки. Визначити групу за значенням ужитих у тексті займенників.


Ми з класним керівником засиділись за одвертою розмовою і я йшов додому не з хлопцями а сам. Ніхто не заважав думати. А думав я про свій учинок і про себе. Тепер мені хотілося будь-що показати класному керівникові що я — теж не останній. Не однокласникам показати не мамі й татові а саме Марії Степанівні. Щось у моїй душі народилось таке добре що аж сміятись хотілось (За Д. Ткачем).


► Виписати із тексту: варіант 1 — заперечні займенники; варіант 2 — неозначені займенники. Пояснити їх правопис і спосіб творення.


V. Підсумок уроку


VI. Домашнє завдання: вивчити правила, виконати вправу 432 (ІІ ч.)