Клас:_______________ № уроку:____ Дата:__________________
Тема: Будова рослинної і тваринної клітини.
Мета: розширити знання учнів про будову клітини; розглянути особливості будови тваринної клітини; установити ознаки подібності та відмінності тваринної і рослинної клітин; розвивати вміння порівнювати, робити висновки; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом, схемами; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: зошит, підручник, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Відповіді учнів.
Перевірка складеного кросворда з зашифрованим словом «мікроскоп».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми з вами неодноразово говорили про те, що клітина — елементарна одиниця будови й життєдіяльності всіх живих організмів.
Постановка проблемного питання
Як ви вважаєте: рослинні та тваринні клітини мають схожу будову чи відрізняються?
Остаточну відповідь на це питання ви дасте наприкінці уроку.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Рослинна клітина | Тваринна клітина |
| |
Клітини рослин і тварин мають плазматичну мембрану, ядро і цитоплазму, яка містить різноманітні органели і включення. У клітині тварин відсутні пластиди, вакуолі з клітинним соком, клітинна стінка.
«Мозковий штурм»
Про що свідчить подібність у будові рослинної і тваринної клітин? (Подібність у структурно-функціональній організації рослинної і тваринної клітин свідчить про їхнє спільне походження та приналежність до еукаріотів.)
Із чим пов’язані відмінності в будові тваринної і рослинної клітин? (Відмінності в будові рослинної і тваринної клітин пов’язані з різними способами живлення: рослини — автотрофи, а тварини — гетеротрофи.)
Формулювання висновку
Усі організми складаються з клітин. Клітини рослин і тварин мають спільні риси будови.
VІ. Узагальнення та систематизація знань
1. «Ти — мені, я — тобі».
Учні складають запитання з вивченої на уроці теми, щоб поставити його комусь зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання.
2. «Закінчи речення».
У клітині тварин вакуолі з клітинним соком… (відсутні).
Тваринна і рослинна клітини мають спільні органели: … (ядро, мітохондрії).
Клітинна стінка характерна тільки для… (рослинних клітин).
Клітинна стінка рослин має пори, через які… (сусідні клітини сполучаються одна з одною).
Внутрішній вміст тваринної і рослинної клітин називається… (цитоплазмою).
Органела, яка забезпечує клітини енергією,— це… (мітохондрія).
Включення мають… (тваринні і рослинні клітини).
VІІ. Підбиття підсумків уроку
VІІІ. Домашнє завдання
§ 8. Намалювати у зошит рослинну та клітинну клітину.