Предмет Природознавство
Клас 3
Тема. Рослиноїдні, хижі,всеїдні. Ланцюги живлення в природі.
Мета. Продовжити формувати поняття «тварини - живі організми»;
формувати в учнів уявлення про поняття «рослиноїдні тварина», «хижа тварина», «всеїдна тварина»;
сприяти виробленню вмінь аналізувати об'єкти природи, встановлювати взаємозв'язки;
розвивати уміння розрізняти тварин за способом живлення,поглибити знання про ланцюги живлення;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго ранку, учні мої,
Любі хлопчики й дівчатка.
Щирою посмішкою всіх вас вітаю,
Доброго настрою на весь день бажаю.
Хай нахмурені , сонні ваші личка,
Звеселить гарна усмішка.
ІІ. Хвилинка спостережень
- Який сьогодні в нас день, місяць, пора року?
- Який стан неба?
- Яка погода надворі? Чи спостерігались опади?
- Які зміни в природі стали?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра»Мікрофон»
1.За якими ознаками тварин відносять до звірів?
2.Яке значення звірів у природі?
3.За яким принципом тварини об'єднуються в групи?
-
2.Індивідуальне опитування.
Учням дається малюнок тварини. Потрібно визначити групу тварини. Назвати істотні ознаки.
Ведмідь
Сонечко
Миша
Голуб
Мураха
3.Гра Футбол»(Тварини-класи)
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Використання ЦР
Зображення зайця,лисиці, ведмедя
Метод «Прес»
Етапи
1.Висловлюємо думку.
2.Обгрунтуємо її.
3.Наводимо приклад.
4.Робимо висновки
Пам'ятка
1.Я вважаю….
2.Тому що…..
3.Наприклад…..
4.Отже….
Проблемне питання
- Чи можна об'єднати цих тварин в одну групу, якщо вони по-різному живляться?
Відповідь дітей.
Складання «Асоціативного куща»
Тварини
Рослиноїдні хижі усеїдні
V. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо формувати поняття «тварини- живі організми»,формувати уявлення про поняття «рослиноїдні тварина», «хижа тварина», «всеїдна тварина», сприяти виробленню вмінь аналізувати об'єкти природи, встановлювати взаємозв'язки; розвивати уміння розрізняти тварин за способом живлення,поглиблювати знання про ланцюги живлення;виховувати бережливе ставлення до тварин.
VІ.Вивчення нового матеріалу
1.Робота з підручником Стратегія «Читаємо та запитуємо»с.115-117
Опрацьовують статтю в підручнику. Один учень ставить запитання, а другий відповідає, а потім навпаки.
2. Робота в зошиті (Колективно)
3.Фізкультхвилинка.
Йшли ведмедики малі.
Нахилились до землі.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби три підскоки.
Руки вгору , руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вниз,
До сусіда посміхнись.
4. Розповідь вчителя про ланцюги живлення з використанням ЦР
План розповіді
Ланцюги живлення в природі– це кормові зв'язки, послідовність живлення одних живих організмів іншими.
Ланцюги живлення в природі можна спостерігати скрізь. Адже без корму жодна тварина жити не може. Розгляньте схему ланцюга живлення.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Практична робота. Складання ланцюгів живлення. Картки
Колосок-миша – їжак – лисиця
Вишня – плодожерка- синиця – орел
Дерево- гусінь – горобець- кібець
2. Робота в групах. Заповнення таблиці
Рослиноїдні Хижаки Всеїдні
3.Вікторина «Відгадай хто це?»
1.Любить поласувати соковитою травичкою, а коли її немає, то обгризає кору на деревах і кущах. (Заєць.)
2. Гризе все: шишки, горіхи, корінці, гриби, ягоди. Але може на¬падати на гнізда лісових пташок, поїдати яйця та пташенят. (Білка.)
3. Він справжній хижак: великий, сильний. А як зустрінеться йому бджолине дупло або кущ малини — не омине, обов'язково поласує. (Ведмідь.)
4.Живиться цей звір надземними і підземними частинами рослин (цибулинами, бульбами, молодим корінням) та плодами дерев, кущів. Особливо полюбляє жолуді. Із тваринної їжі живиться сли¬маками, дощовими черв'яками, комахами та їх личинками. Поїдає і ящірок, змій, жаб, риб, мишей, яйця птахів, які будують свої гнізда на землі. Якщо в лісі загине якийсь великий звір, то його рештки теж стануть поживою для цієї тварини. (Кабан.)
5. Поживою для цих тварин є трав'яниста і дерев'яниста рослинність, чагарники, гриби, лишайники. Взимку вони поїда¬ють лише пагони дерев та сухі трави. Часом виходять на поля поласувати зеленою озиминою або ж сіном, яке спеціально заго¬товляють для них у мисливських господарствах. (Козуля, лань, олень, лось.)
6. А цього звіра часто малюють з яблуками і грибами на спині, хоча він живиться переважно комахами, слимаками, черв'яка¬ми, інколи ловить мишей, змій, і тільки зрідка їсть плоди. Це тому його так малюють, що жуків, личинок, черв'яків він часто шукає під плодовими деревами саду або в лісі. І яблука, що впа¬ли на нього, і гриби, які він зачепив у лісі, довго тримаються на ньому. Деякі зоологи навіть вважають, що цей звір навмисно чіпляє плоди, з яких поступово витікає кислий сік на спину і виганяє паразитів, особливо кліщів. (їжак.)
VІІІ. Підсумок уроку.
Метод «Рюкзак»
На аркуші учні записують відповідь на запитання
Які з тих знань, умінь, що ви отримали на уроці, ви візьмете з собою для використання в житті або на інших уроках ?.
Запитання Мудрої Сови
- Як потрібно ставитись до тварин?
Вчитель Діти
Йтиму садом, полем ,а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Коли лісом буду я іти –
Теж посію зерна доброти.
Не столочу навіть і трави,
Я скажу їй: зеленій, живи!
Побажаю дереву і пташці,
Щоб вони жили у мирі й щасті!
ІХ. Домашнє завдання.
Опрацювати статті підручника с. 115-117
Скласти 3 ланцюги живлення
| |