Офлайн
85
Таранюк Ольга Анатоліївна

Уманський медичний коледж (основний заклад)

викладач

Вчительський сайт

Написати приватне повідомлення
Матеріалів: 0
Перегляд матеріалів: 0

Працюю в Уманському медичному коледжі викладачем дисципліни " Мед. сестринство у внутрішній медицині".

Хронічні захворювання жовчних шляхів.Хронічний холецистит. Жовчнокам'яна хвороба.

Хронічний холецистит – хронічний запальний процес у жовчному міхурі, який поєднується із дискінезією жовчного міхура та сфінктерного апарату жовчовивідних шляхів та порушенням біохімічних і фізикохімічних властивостей жовчі.

ЧИННИКИ:

- природжені вади розвитку жовчного міхура та жовчовивідних шляхів;

- аліментарні відхилення (нечасте приймання їжі, зловживання жирними та смаженими стравами);

- психоемоційне перенапруження;

- гострі чи хронічні інфекції (виявляється у 20-30%);

- алергія;

- зниження імунної реактивності організму (дисбактеріоз кишечника, тривала нераціональна антибіотикотерапія, лікування глюкокортикоїдними препаратами).

 КЛІНІКА

Клінічна картина характеризується тривалим прогресуючим перебігом з періодичними загостреннями. Частіше виникає після гострого холециститу, але може розвиватись без гострого початку, поступово. Найбільш постійним симптомом є біль. Він тупий, ниючий, тривалий, локалізується в правому підребер’ї, поширюється в праву лопатку і праву плече, виникає після вживання гострих, жирних смажених страв. Хворі відзначають гіркий смак у роті, нудоту, відрижку повітрям, і навіть блювання, особливо під час загострень, характерні чергування проносів і запорів. Температура тіла субфебрильна, але може бути і вищою. Хворі дратівливі, страждають безсонням. При огляді жовтяниці зазвичай немає. Живіт збільшений за рахунок метеоризму. Під час пальпації ділянки правого підребер’я відзначається незначна болючість, яка особливо виявляється при постукуванні. Результати дослідження больових точок позитивні. Печінка, як правило, збільшена і ущільнена.

ОСНОВНІ КЛІНІЧНІ СИНДРОМИ:

- больовий;

- шлункової диспепсії;

- кишкової диспепсії;

- інтоксикаційний;

- астеновегетативний. 

Діагностика:

- під час огляду позитивні міхурові симптоми( симптоми Кера, Ортнера,Мерфі, Мюссі, Лепене);

-ЗАК;

-ЗАС;

-печінкові проби( біохімія);

-дуоденльне зондування;

-УЗД ;

-ренгенологічне дослідження.

В аналізі крові виявляють ознаки запалення, при дуоденальному зондуванні в порції В (міхуровій) багато слизу, лейкоцитів та епітеліальних клітин, при холецистографії виявляється зниження інтенсивності тіні міхура, при ультразвуковому дослідженні стінки жовчного міхура потовщені й ущільнені, форма його змінена.

ПЕРЕБІГ

В більшості випадків має доброякісний перебіг і може вщухати на тривалий час. Перебіг його млявий, з періодичними загостреннями.

УСКЛАДНЕННЯ:

- гнійний та гангренозний холецистит з наступним перитонітом;

- гнійний холангіт;

- абсцес печінки.

ПРИНЦИПИ ЛІКУВАННЯ

При тяжких загостреннях хворобу лікують, як гострий холецистит. У більш легких випадках призначають: 1. Носити одяг, який не стягує верхню частину живота. 2. Часте приймання невеликої кількості їжі, достатнє пиття. Необхідно обмежити кількість їжі багатої на холестерин (жовток яйця, мозок, баранина, печінка, жирні сорти риби та м’яса), а також утримання від споживання гороху, цвітної капусти, оцту, перцю, гірчиці, хрону. Їсти треба помірно, але регулярно і часто. Показана переважно молочно-рослинна їжа. Дієта № 5 за Певзнером. 3. За появи нудоти і блювання призначають валідол, церукал.

Медикаментозне лікування:

- аналгетики (анальгін, баралгін, промедол, морфін);

- спазмолітики (атропіну сульфат, платифілін, но-шпа, папаверин);

- жовчогінні засоби (справжні холеретики – алохол, холемзим; синтетичні холеретики – циквалон, нікотин, холонертон; холеретики рослинного походження – холосас, , галстена, артихол, уролесан; холекінетики – сорбіт, маніт, ксиліт);

- антибіотики (ампіцилін, рифампіцин);

- антигістамінні (димедрол, супрастин, тавегіл, піпольфен).

Корисним методом лікування хронічного холециститу в домашніх умовах є сліпе зондування або тюбаж. Протипоказаннями до проведення сліпого зондування є камені у жовчному міхурі, загострення хвороби.

Що таке тюбаж і як його робити?

тюбаж

Назва процедури походить від французького «тюбаж», що означає «зонд», труба. Основна мета, з якою проводять процедуру – очищення жовчного міхура. Основою для проведення процедури є мінеральна вода, сорбіт,магнезія. Пацієнтам необхідно в день проведення процедури випити на голодний шлунок склянку теплої мінеральної води. Також потрібно прийняти жовчогінний препарат. Наступний крок – лягти на правий бік і покласти в область печінки грілку. Багато пацієнтів запитують, чому саме тепла грілка? Справа в тому, що тепло знімає спазм і сприяє розслабленню жовчовивідних шляхів. Через півгодини потрібно випити ще теплої мінеральної води і знаходитися в розслабленому положенні 2-2,5 години. Результат – спорожнення кишківника. Під час процедури можуть з’явитися болі в боці. Тоді необхідно випити но-шпу.

Санаторно-курортне лікування (Трускавець, Моршин, Свалява, Миргород – через 2-3 місяці після стихання загострення). інфекції, заняття фізичною культурою.

Медична сестра запрошує пацієнта 1 раз на рік до сімейного лікаря, гастроентеролога і хірурга (за показаннями). Рекомендує хворому здати клінічний та біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, провести холецистографічне та ультразвукове обстеження. Медична сестра проводить бесіду з пацієнтом про необхідність дотримання режиму харчування, про проведення 2-3 рази на рік курсів лікування холеретиками чи холекінетиками, рекомендує санаторно-курортне лікування.

Жовчнокам’яна хвороба (холелітіаз)

Жовчнокам’яна хвороба – захворювання гепатобіліарної системи, що характеризується утворенням жовчних каменів у печінці, жовчних протоках або жовчному міхурі. Жінки хворіють у 5-6 разів частіше ніж чоловіки, встановлено, що з кожним десятиріччям частота цього захворювання збільшується.

ЧИННИКИ:

- надмірне вживання багатої на холестерин їжі;

- застій жовчі внаслідок неправильного режиму харчування;

- малорухомий спосіб життя;

- вагітність;

- запорів;

- спадкова схильність;

- обмінні захворювання (ожиріння, діабет, подагра);

- інфекція жовчних шляхів.

Жовчнокам’яна хвороба характеризується трьома стадіями:

-І стадія – фізико-хімічна (може тривати багато років при відсутності клінічних проявів);

-II стадія – латентна (камененосійство);

- III стадія – клінічна (калькульозний холецистит).

Процес холелітіазу починається в печінці. Порушення обміну холестерину призводить до виділення жовчі, яка має схильність до холелітіазу( процес утворення каменів).

Жовчні камені розподіляють за складом на три основні групи: холестеринові, пігментні, змішані – холестерино-пігментно-кальцієві.

020066w8-903c-369x357.jpg

КЛІНІКА

Прояви жовчнокам’яної хвороби надзвичайно різноманітні. Основним симптомом хвороби є біль – так звана жовчна колька. Виникає у вигляді нападу тривалістю від декількох хвилин до кількох годин, інколи до кількох днів. Біль буває нестерпним, виникає у правому підребер’ї, рідше в надчеревній ділянці, поширюється по всьому животу, іррадіює в праве плече та міжлопаткову ділянку. Напад жовчної кольки виникає серед повного здоров’я, частіше вночі, і може закінчуватися так само раптово. Провокуючими моментами є жирна їжа, вживання спиртних напоїв, трясіння під час їзди, переохолодження, перевтома, тяжкі фізичні зусилля, у жінок – період менструації, передменструальний період, вагітність. Біль пояснюється спазмом гладеньких м’язів жовчного міхура і проток, який, у свою чергу, виникає як реакція на перешкоду до спорожнення міхура. Під час нападу жовчної кольки часто підвищується температура тіла. Біль супроводжується напруженням м’язів у правому підребер’ї, блюванням і здуттям живота, сповільненням пульсу, болем у ділянці серця (холецисто-кардіальний синдром). Усі ці явища спричиняються рефлекторним подразненням відповідних відділів нервової системи. Якщо тривалість кольки перевищує добу, то може з’явитись незначна жовтяниця. Сеча набуває  темного кольору, а кал світлішає.( ахолічний стул). Жовтяниця минає після припинення нападу, якщо не відбувається стійкого закупорення жовчної протоки. Рідко пальпується збільшений жовчний міхур, причому в його ділянці визначається також локальне збільшення печінки. Перебіг жовчнокам’яної хвороби дуже різноманітний. В одних випадках жовчна колька – рідкісне явище, в інших – напади кольки дуже часті.

ОСНОВНІ КЛІНІЧНІ СИНДРОМИ:

- больовий;

- інтоксикаційний;

- жовтяничний;

- астеновегетативний. 

Діагностика( див. діагностику при хронічному холециститі)

Діагноз жовчнокам’яної хвороби ґрунтується на таких симптомах: напад жовчної кольки; наявність каменів – дані холецистографії, внутрішньовенної холангіографії, УЗД; велика кількість кристалів холестерину, білірубінату кальцію в порціях В і С при дуоденальному зондуванні, а при закупоренні міхурової протоки – відсутність порції В.

ПЕРЕБІГ

Захворювання має хвилеподібний перебіг: на фоні проявів хронічного холециститу або навіть повного благополуччя раптово виникають напади жовчної коліки.

УСКЛАДНЕННЯ:

- гнійний та гангренозний холецистит з наступним перитонітом;

- гнійний холангіт;

- абсцес печінки.

ПРИНЦИПИ ЛІКУВАННЯ

Зняття нападу жовчної кольки: 1. Госпіталізація хворого, консультація хірурга.

2. Ліжковий режим.

3. Голод.

4. Болезаспокійливі: підшкірно вводять 2 мл 1 % розчину промедолу та 1 мл 0,1% розчину атропіну сульфату.

5. Периферичні холінолітики (атропін, платифілін, но-шпа, папаверин,).

6. Антибіотики.

7. Наявність каменів у жовчному міхурі з тяжкими больовими нападами, що супроводжуються тривалою жовтяницею (більше 2-3 днів), жовчна коліка з активною інфекцією, що не піддається антибактеріальній терапії, є показаннями до оперативного лікування. Абсолютними показаннями до нього є також ускладнення хронічного холециститу і гнійний холецистит, хронічна емпієма жовчного міхура, його водянка, холецистопанкреатит, відключений жовчний міхур.

Лікування в міжнападному періоді

8. Планова холецистектомія показана усім хворим на калькульозний холецистит навіть у випадку безсимптомного перебігу захворювання („німі  камені”). Оперативне втручання може бути відкладене, якщо хворий має показання і можливість

для застосування літолітиків і немає протипоказань.

9. Медикаментозне розчинення каменів можливе тільки для холестеринових каменів, якщо камені заповнюють не більше 50% об’єму жовчного міхура і діаметр кожного не перевищує 2 см. В лікуванні використовують літолітики: фенофальк, урсофальк, урсохол. Літолітики мають велику кількість протипоказань до застосування, їх можна використовувати у 15-20% хворих. Повне розчинення каменів спостерігається у 50% хворих, що приймали літолітики, часткове у 30%. Після відміни препаратів рецидиви спостерігались у половини хворих.

10. Новим методом лікування є літотрипсія (подрібнення каменів, ультразвукова літотрипсія, лазерна літотрипсія).

12. Санаторно-курортне лікування рекомендується в період між нападами на курортах в Моршині, Трускавці.

ПРОФІЛАКТИКА

Спрямована на організацію раціонального харчування, усунення застою жовчі, ліквідацію інфекцій чи запобігання їм. Показані заняття спортом, фізична праця, активний відпочинок.. Медична сестра запрошує пацієнта 2-3 рази на рік до сімейного лікаря і гастроентеролога, хірурга (за показаннями). Вона рекомендує хворому здати загальний та біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, пройти холецистографію чи ультразвукове обстеження органів черевної порожнини. Медична сестра проводить бесіду з пацієнтом про необхідність дотримання дієти, режиму харчування, вживання спазмолітиків і холекінетиків (холеретиків) при загостреннях, рекомендує санаторно-курортне лікування.