Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості використання арттерапевтичних технік у роботі з дошкільниками
»

07.04.2020

20

0

19.03.2020 Урок з географії №29 Група:35

УРОК З ГЕОГРАФІЇ №29

Дата: 19.03.2020р.                                                                        Група: 35

Тема. Центральна та Південна Америка. ЕГП та склад території. Різноманітність країн. Населення.

Мета: дати загальну характеристику Латинської Америки, її регіональні характеристики; визначити особливості політичного й економічного становища Латинської Америки; показати розходження соціально-економічного розвитку країн даного регіону.

Обладнання: підручник, атлас, ресурси Інтернету.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Доброго дня, шановні учні!

Запишіть дату та тему уроку до своїх зошитів. Дайте письмові відповіді на запитання, опрацюйте навчальний матеріал, зробіть тезисний запис до зошитів. Виконайте домашнє завдання та надішліть  для перевірки на ел.адресу: vik8ka@gmail.com

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

 • Що ви знаєте про історію відкриття та дослідження Латинської Америки?
 • Чому великий регіон здобув таку назву?
 • Які цікаві факти про Латинську Америку ви дізналися з попередніх курсів?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

ЕГП Центральної та Південної Америки.

Для Латинської Америки характерна близькість до США в поєднанні з віддаленістю від біль­шості регіонів світу, наявність виходу до океану в усіх країн, крім Болівії та Парагваю, розташування поза найбільш жвавими міжнародними трасами.

У рельєфі регіону поєднуються високогір'я, які простяглися вздовж Тихо­океанського узбережжя (Анди), і рівнинні території, що переважають у цен­тральній і східній частині. Клімат характеризується високими температура­ми й великою кількістю опадів. Це визначає високий рівень забезпеченості агрокліматичними й водними ресурсами. Ряд країн мають значні земельні й лісові ресурси. Найбільші площі вологих екваторіальних лісів у басейні річки Амазонка (Бразилія, Колумбія, Перу).

Із корисних копалин є великі запаси нафти (Мексика, Венесуела), залізної руди (Бразилія, Венесуела), марганцевої руди (Бразилія), мідної руди (Чилі, Перу, Мексика), вольфраму (Болівія, Перу), бокситів (Ямайка, Суринам, Ври зилія), олова (Болівія, Бразилія), срібла (Мексика, Перу). Сполучені Штати одержують із регіону більше половини необхідної промислової сировини.

30-50% - світового виробництва срібла, бокситів, сірки, цинку, марганцю.

Помітне місце регіону у видобутку золота, нікелю.

 • Які ж особливості має ЕГП Латинської Америки?
 • Чи є в регіоні країни без виходу до океанів та морів? Ця особливість покращує чи погіршує ЕГП країн?

Різноманітність країн

 Сучасна політична карта регіону є наслідком відкриття, дослідження  та подальшої колонізації Латинської Америки європейцями (у першу чергу іспанцями). Сучасні держави — це колишні колонії, що досягли незалежності від своїх метрополій. Більшість із них завоювали суверенітет під час визвольної війни 1810—1825 рр. В економіці країни регіону пішли шляхом, пов'язаним із великими землеволодіннями, у державному устрої — з авторитаризмом.

Зараз тут налічується 46 країн. Із них 33 — це незалежні держави, інші — володіння (в основному острівні) Великої Британії, Франції, Нідерландів і США.

Країни регіону дуже відрізняються за площею. Великі держави перева жають у Південній Америці, середні й невеликі — у Центральній Америці, а маленькі — на островах Вест-Індії.

 • Завдання. Співвіднесіть за розміром крани Латинської Америки.

Найбільша країна Латинської Америки — Бразилія (п'яте місце у світі); ве­ликі країни — Мексика, Аргентина, Перу, Колумбія, Венесуела; середні — Чилі, Парагвай, Еквадор, невеликі — Куба, Панама, Нікарагуа, Гондурас і маленькі — Сент-Кітс і Невіс, Анти­гуа й Барбуда, Барбадос, Гренада.

 • Скільки держав налічується в Латинській Амриці?
 • Чи є в регіоні країни, що підпорядковуються США, Великій Британії, Нідерландам, Франції? Наведіть приклади.
 • Де розташовані переважно великі і середні держави Лат.Америки?
 • Назвіть федерації регіону.

Особливості населення

 Для країн Латинської Америки характерний ІІ тип відтворення на­селення. Але порівняно з країнами Африки природний приріст є не дуже ви­соким. У статевому складі дещо переважають жінки. Найнижчою є частка чоловіків у ряді країн Вест-Індії.

Густота населення в Латинській Америці є невисокою — 25 осіб/км2. При цьому великими є відмінності в людності окремих країн і районів. Найбіль­ша густота в Центральній Америці (разом із Вест-Індією). Так, у Барбадосі, Пуерто-Рико, Сальвадорі, Гаїті вона перевищує 300 осіб/км2. Для Південної Америки найбільш типовими є показники в 15—ЗО осіб/км2. Найменша гус­тота в північно-східній і східній частинах континенту.

Загалом для значної кількості країн світу характерним є те, що більшість населення проживає на рівнинних територіях, а от у ряді латиноамериканських держав найгустіше заселені плоскогір'я Анд (внутрішня системи розселення). Яскравим прикладом країни з таким розселенням є Болівія. Тут більше половини жителів зосереджено на плоскогір'я Альтиплано (ви сота 3300—3800 м), а фактична столиця — Ла-Пас — є єдиним містом мільйонером, розташованим на висоті понад 3500 км.

 Чим би ви пояснили формування такої системи розселення, що склалася задовго до початку європейської колонізації?

У другій половині XX ст. Латинська Америка стала ареною «вибуху» міського населення. Середньорічні темпи його приросту становили 3—5%. У результаті загальна кількість городян у Латинській Америці збільшилася з 67 млн осіб у 1950 р. до 360 млн у 2008 р.

До найбільших міських агломерацій світу належать Мехіко (Мексика) і Сан-Паулу (Бразилія), у кожній із яких проживає приблизно по 18—19 млн осіб. До 25 найбільших міст також входять Буенос-Айрес (Аргентина) і Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Варто зауважити, що в Буенос-Айресі живе третина населення Аргентини.

Етнічний і расовий склад населення Латинської Америки є різноманіт­ним. Це пов'язане з особливостями її історії. Тут живуть представники трьох великих рас (монголоїдної, європеоїдної, екваторіальної) і трьох мішаних (метиси, мулати, самбо).

На відміну від народів Старого Світу, багато народів Латинської Америки сформувалися вже в Новий час за участю емігрантів із країн Європи, корінно­го індійського населення та чорних невільників, що вивозилися з Африки.

Заразу 18 державах офіційна мова — іспанська, у Бразилії — португаль­ська, у 14 невеликих державах Вест-Індії переважає англійська; представле­ні французька (Гаїті) і голландська (Суринам). Бразилія та Мексика входять до 15 найбільших держав світу, як за кількістю населення, так і за площею. Різке переважання серед жителів тих, хто розмовляють іспанською, порту­гальською та французькою мовами (в основі цих мов лежить мова давніх рим­лян — латина) і стало підставою для появи терміна «Латинська Америка».

 • Що ви знаєте про культуру давніх цивілізацій, яка склалася до приходу в Америку європейців?

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань

   (Проводиться протягом заняття)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Перейдіть за посиланням та опрацюйте ст. 171 – 180, виконайте завдання на ст.180:

https://disted.edu.vn.ua/media/doc/10_form/Geografiya/10_kl_geografia_boiko_standart_2018.pdf

2. Перегляньте відео-урок:

http://www.10minschool.ua/video/152