Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Мандалотерапія як універсальний засіб гармонізації емоційного стану учасників освітнього процесу
»
Взяти участь Всі події

ХФКС Все про свято «Масниці» та методичні рекомендації щодо до його проведення.

Все про свято «Масниці» та методичні рекомендації щодо до його проведення.

0200vlqw-34f7-573x383.png

Одним із найбільш улюблених та найбільш театралізованих є свято закінчення зими і початку весни «Масниці».

Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня, за який кожен справжній українець встигає з’їсти таку кількість смачних млинців, що вистачить на весь рік.

Свято Масляної здавна пов'язувалося із весняним пробудженням природи.

Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею.

Увесь тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа і Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя. У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масляної має свою назву і призначення. В давнину дотримувались усіх традицій, але сьогодні – більшість із них вже забулися.

Масляничні звичаї своїх предків ми успадкували. Тепер залишилося їх зберегти і передати своїм дітям. А тому запрошуємо усіх відсвяткувати свято Масниця за древніми обрядами та разом відроджувати та популяризувати традиції та культуру нашого славетного народу – нащадків князів київських!

        Це одне із найулюбленіших, веселих і смачних свят, яке відзначається впродовж тижня. Масниця, або Колодій – широко відоме з давніх-давен свято. Асоціюється воно із завершенням холодів і настанням тепла.

Свято Масниця не має сталої дати відзначання. Вона змінюється, залежно від початку Великого посту. Так, Масниця розпочинається за тиждень до нього й святкується впродовж усього тижня.

Оскільки Великий піст цього року у православних християн стартує 15 березня, то перший день Масниці припадає на Міжнародний жіночий день. Отже, масничний тиждень триватиме з 8 березня по 14 березня.

Масниця символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали “проводи зими” та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець.

Чиє це свято? Сьогодні в Інтернет-просторах можна зустріти дебати – Масниця є більш українським чи більш російським святом? Зважаючи на язичницьку історію походження, відповідь очевидна – перш за все, це древньослов’янське свято, зароджене на території нашої Батьківщини. А ми, українці, є спадкоємцями традицій Київської Русі. Отже Масниця – наше культурне надбання, незалежно від особистих релігійних переконань – християнських чи язичницьких. Тому абсолютно неправильне твердження, що свято це – північно-східного сусіда.

В Україні, як і в багатьох країнах світу, Масницю святкують віддавна. А от традиція їсти млинці під час святкувань - не така вже й українська.

Масниця – одне із найулюбленіших, веселих і смачних свят. Воно має свій особливий, неповторний колорит і супроводжується народними гуляннями, катанням на санчатах, спалюванням опудала зими, що минає, та зустріччю весни.

На свято прийнято робити опудало Масниці. Це велика лялька з соломи, яку вдягають у жіночий одяг, як стародавнє і священне божество. За традицією, наприкінці масничного тижня його спалювали як уособлення зими, прагнучи таким чином розбудити весняну природу й розтопити лід. Масниця в Україні має безліч цікавих традицій і прикмет.

Прикмети та повір’я на Масницю.

 • У народі вважається, що святкувати Масницю потрібно багато і весело.

 • Чим більше на Масницю спечуть млинців, тим багатшим буде дім. Якщо ж господиня спече мало млинців, то не буде врожаю.

 • Якщо млинці виходять дуже тонкими, товстими або безформними – до проблем і невдач.

 • Якщо млинець пристав до сковорідки, то в найближчий рік дівчині заміжжя не бачити.

 • Перший спечений дівчиною млинець рівний і золотий – до щасливого й швидкого заміжжя.

 • Якщо на Масницю прийшли несподівані гості, то вони принесуть у дім щастя та удачу.

 • Традиції.

 • Один з давньоруських звичаїв полягав у тому, що перший спечений млинець був за упокій усіх померлих родичів. Його традиційно віддавали убогим або залишали на підвіконні.

 • У неділю перед масляним тижнем традиційно провідували родичів, сусідів чи друзів, а також запрошували їх в гості. Саме в цей день за святковим столом можна було вживати м'ясо, останній раз перед Великим постом. Цю неділю називали м'ясною.

 • У п'ятницю було прийнято пригощати млинцями своїх зятів, які неодмінно відправлялися в гості в будинок тещі.

 • Не можна переїдати. Незважаючи на те, що головним частуванням Масляної є млинці, нестриманість у їжі – це гріх, тим більше в переддень Великого посту.

 • Останні чотири дні Масниці не можна займатися ніякою працею.

 • Перші три дні Масляного тижня можна займатися господарством і фізичною працею.

 • У Прощену неділю можна і потрібно попросити пробачення у рідних і близьких.

 • У цей час потрібно веселитися, гуляти і відпочивати.

За традицією, Масляний тиждень починається з понеділка і закінчується у неділю феєричним спалюванням опудала. Кожен день цього свята унікальний і наповнений глибоким змістом. У кожного з них своя назва і ритуали, які неодмінно потрібно було виконувати.

Головна традиція Масляної – випікання млинців, що символізують сонце. Крім того, печуть оладки, пироги, сирники, пончики і булочки.

Понеділок - зустріч. У цей день закінчували підготовку розваг, ходили по гостях і випікали перший святковий млинець. Його традиційно віддавали біднякам - за поминання душ покійних.

Вівторок - загравання або, по-простому, сватання: в селі в цей день влаштовували оглядини. Час обрано неспроста - у Великий піст весілля грати було не можна, а от вже після Великодня, на Червону гірку, можна було і відзначити створення нової сім'ї. Тому молодь знайомилася під час Масляного тижня з далекосяжними цілями.

Середа - ласунка. В масляну середу матір дружини пече млинці і пригощає ними зятя. Вважається, що чим багатший її стіл, тим більше теща благоволила до чоловіка своєї дочки. Саме від традицій цього дня виник крилатий вислів "до тещі на млинці".

Четвер - розгул. У четвер з розмахом починалася Широка Масниця. І, звичайно ж, жодний святковий тиждень не проходив без ігор: хороводи, пісні всім двором, катання з гірки, стрибки через багаття, кулачні бої, все це в супроводі пісень і танців. Але головна традиція - взяття снігового містечка. Діти і дорослі будують снігову фортецю, діляться на дві команди - піхоту і кінноту - і починають гру. Піхота, як правило, захищає фортецю, кіннота ж намагається її зруйнувати.

П'ятниця - тещині вечірки. У цей день, навпаки, мати дочки сама навідується в будинок до зятя, і той так само повинен нагодувати її символом Масниці. Причому приходить теща не одна, а з «товарками» - подружками, щоб похвалитися перед ними, яку повагу їй надає зять.

Субота - золовцині посиденьки. У передостанній день Масляного тижня молоді невістки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, в першу чергу, зовиць. Якщо зовиці були незаміжні, то запрошувалися також холості подруги невістки. А якщо вже сімейні, то і подруги запрошувались ті, що заміжні.

Неділя - проводи. Народ починав підготовку до Великого посту. Просили вибачення у близьких, поминали померлих. Всю їжу доїдали, а що залишалося - спалювали. Ретельно мили посуд, а потім йшли в лазню. Завершувало свято урочисте спалення опудала Масляної, а попіл від нього розвіювали над полями, щоб прийдешній рік був врожайним.

Розваги.

 • У стародавні часи це свято не обходилося без катань на конях, а молоді хлопці старалися спеціально до Масниці обзавестися саньми і прокатати молодих дівчат. Молоді пари обов'язково брали участь у таких розвагах. Упряжки з кіньми з дзвониками і веселим сміхом вершників ганяли за годинниковою стрілкою навколо сіл, намагаючись розбудити природу і відлякати зиму.

 • Іншою поширеною розвагою було катання на санках з гір. Веселі спуски з поворотами і падіннями користувалися великою популярністю у молоді.

 • Діти та підлітки щодуху каталися на прикрашених гойдалках. Було прийнято влаштовувати цікаві та веселі ігри. У цей час старші хлопці та дівчата активно залицялися одне до одного і шукали собі наречених, щоб після Великодня зіграти весілля.

 • Якщо на Масляну ще лежав сніг, на гуляннях будувалися снігові містечка або фортеці. Потім різні групи учасників намагалися штурмом взяти сніжне укріплення супротивників. Цей процес супроводжувався веселою грою в сніжки.

 • Ближче до вечора традиційно розпалювалося велике багаття, на якому згоряло солом'яне опудало зими, що йде; до цього його весь день возили по вулицях. Опудало встановлювали в центрі багаття, всіляко жартували над ним і лаяли його. Навколо вогнищ водились веселі хороводи з піснями і танцями.

Що не можна робити на Масницю:

 • Оскільки Масляний тиждень йде безпосередньо перед Великим постом, краще утриматися від м'ясної начинки для млинців, замінивши її рибною, сирною, овочевою або іншою.

 • У цей час не можна лаятися, лихословити, злитися.

 • Під час Масляного тижня не можна приймати гостей у не прибраному будинку.

 • Не можна сидіти вдома. Для того, щоб дотриматись всіх традиції свята, необхідно ходити в гості і приймати участь в масляних гуляннях.

Познайомивши Вас, з такою цікавою інформацією про Масницю, поспішаю перейти до святкування в ХФКС. Це свято ми відзначаємо вже 5 рік поспіль. Ідея з’явилася в далекому 2015 році. Дуже хотілося справжнього свята. Так, щоб душа раділа і спогади залишились на довгі роки, як у дорослих, так і у дітей. Насправді, все так и вийшло. Ось з цього часу ХФКС продовжує свої традиції, кожного року, поліпшуючи це веселе надзвичайне свято. То поділюся з вами  методичними рекомендаціями з приводу святкування «Масляної» та додам де кілька сценаріїв цього заходу, які сподіваюсь, вам будуть, у пригоді.

 • Методичні рекомендації щодо святкування «Масниці»:

 • Обов’язково потрібно, щоб участь брав увесь заклад (діти, вчителя, вихователі, тренера, директор закладу). Тоді усі отримують велике задоволення. Це об’єднує усіх, робить колектив дружніше і довіра дітей до дорослих зростає.

 • Незважаючи з чого розпочнеться свято, обов’язково потрібно зробити командні змагання. Саме краще, щоб участь приймало 4 команди різних відділень, якщо ваш заклад, схожий на наш, або в два заходи з різними віковими групами.

 • Максимум в командних змаганнях використовувати 5 конкурсів, а краще 4, так як інтерес інших дітей може пропасти і часу не вистачить для індивідуальних вправ, конкурсів, в яких зацікавлена більшість.

 • Перед початком кожного командного конкурсу, для покращення, для повного розуміння і правильного виконання потрібно одній з команд його продемонструвати наживо.

 • Обов’язково, потрібно виділити хто з команд зайняв, яке місце і нагородити кожного учасника з 4-5 команад обраними призами. Зазвичай – це млинці або велика булка в індивідуальній упаковці.

 • Після виконання усіх задуманих вправ, для інтересу дітей, в отриманні млинців та чаю, баранок та цукерок, можна використовувати придумані жетони. Все це потрібно робити при переході з однієї локації на іншу, де вже безпосередньо почнуть пригощати дітей. Призначити відповідальних (2-3 дорослих). Один жетон в одні руки.

 • Практика показала і підказала, що бажано млинці попередньо порційно розкласти по кульках, враховуючи і сьогоднішню епідеміологічну обстановку. Так робота з видавання млинців буде злагодженою.

 • За кожним столом по 2-3 дорослі людини.

 • Обов’язково прикрасити столи скатертинами, самоварами, баранками.

 • Чай краще заварити в величезній каструлі, винести на подвір’я не за довго до частування і вже з неї наливати в чайники. А якщо це можливо, і ви в своєму закладі маєте багато чайників, то можна розлити і по ним. Як вам буде зручніше.

 • Для більшого інтересу дітей, призи за участь, краще обгорнути в жатий кольоровий папір за типом цукерки. Кожен приз через відстань повісити на одній мотузці. Приготувати ножиці для зрізання подарунків. Надати кожному  з дітей можливість зрізати його попередньо помацавши. Саме цей процес викликає захоплення у здобувачів. В цьому році 2021 я змінила трохи  вибір отримання призів. Мною було запропоновано на кожен приз повісити номерок. В випадку виграшу дитині надається можливість тягнути номерок з чорного капелюха, за яким він  і отримує подарунок.

 • Проводити свято Масниці можна починаючи з театральної вистави, а закінчити різними вправа, включаючи і командні змагання. Гірше свято не стане якщо ви проведете тільки змагання і конкурси.

 • Можна зробити таблички зі святковими днями. Кожен день цього свята унікальний і наповнений глибоким змістом. Ззаду кожного тижня написано, з чого починався і чим закінчувався цей день.

 • Намагайтеся проводити це чудове свято тільки на вулиці. Але 2020 році давилося святкувати в приміщенні.

 • В конкурсно-розважальній програмі пам’ятай про перетягування канату. Це завжди видовищний конкурс та незабутні почуття.

 • Заздалегідь зробіть для армрестлінгу стіл. Ця вправа завжди буде виграшною.

 • Підготувати місце для спалювання опудала Масляної. Воно обов’язково повинно бути в цілях безпеки на великому просторі і поруч з ним вогнегасники.

 • Костюм для Масниці зшийте заздалегідь. Якщо ви будете робити Масницю, як і ми, використовуючи зламані швабри, старі ящики та картон, тоді сукня або блуза повинні мати широкі рукава і дуже глибокий виріз спереду. Це дасть можливість її одягнути швидко та легко.

 • Косу для Масляної можна зробити з старого простирадла, розірвавши уздовж на смужки. Потім об’єднати в три низки і сплести косу. Гарно буде виглядати коса, якщо вплести кольорові стрічки.

 • Яка ж баба без прикрас. Рекомендую зробити намисто з волоських горіхів та пофарбувати їх фарбою з балончика.

 • У 2021 році мною було запропоновано зробити вернісаж фотографій зо кожний рік проведення Масниці. Частина розмістилася на великому стенді, а інші були покладені в файл і протягнуті в мотузку, після чого натягнуті хрест навхрест до огорожі.

ХФКС пропонує ось таку низку конкурсів, які завжди викликають у дітей радість, бажання прийняти участь, великий інтерес до цих вправ,  визивають купу емоцій і залишаються на все життя.

Конкурсно-розважальна програма:

(В кожній команді по 6 чоловік)

1. Конкурс вісімка з м'ячем. Бере участь три людини. Всі хлопці стають навряд. М'яч тримає учасник під №2, тобто по центру. №1 вибігає вперед по діагоналі і приймає м'яч. Потім вибігає вперед №3 і теж приймає м'яч. Таким чином, виходить вісімка.

2. Конкурс «Весела шеренга». Перший учасник нахиляється вниз і свою праву руку подає наступному учаснику, просунувши її між ніг. Так з'єднується вся команда з 6 чоловік. Весело під музику кожна команда оббігає обмежувач і біжить до фінішу. Виграє та команда, яка вдається першої.

3. Конкурс «Біг в мішках». Беруть участь всі 6 чоловік. Перемагає команда, що прибігла першою.

4. Конкурс «На ширині плечей». Всі учасники команди стають один за одним і розставляють ноги на ширині плечей. Останній учасник команди пролазить між ногами решти п'яти учасників. Потім встає і розставляє теж ноги на ширині плечей. Таким чином, вся команда під музику пересувається поки не досягне обмежувача і повернеться назад.

5. Конкурс «Перестрибни через товариша». Учасники шикуються один за одним. Сідають навпочіпки через невелику відстань. Останній член команди перестрибує через кожного учасника окремо і теж сідає. Таким чином, пересуваються всі діти, поки не обійдуть обмежувач і не повернуться назад на фініш.

6. Конкурс «Мішура». За 30 секунд кожна команда повинна зібрати якомога більше розкиданої по полю мішури. По закінченню часу проводяться підрахунки. Чия команда збере більше папірців, та й виграє.

7. Конкурс «Поїдання млинців на швидкість». Від кожної команди висувається по одному учаснику, які на швидкість повинні за 3 хвилини з’їсти якомога більше млинців. Всі інші учасники команд всіляко підтримують і підбадьорюють разом з глядачами свого учасника. По команді Провідною конкурс починається і закінчується. Потім підраховується, скільки хто з’їв, виявляється переможець.

8. Конкурс «Божевільний танок». Звучить швидка музика. Завдання: всі команди, а також запрошені люди стають у два однакових кола. Люди в кожному колі міцно беруться за руки. По команді Провідною спочатку звичайним темпом, а потім все швидше і швидше кружляють хоровод. По команді Провідною змінюють напрямок. Можна кілька разів. Головне – не відпускати руки. Чий хоровод був самим швидким і міцним, та команда і виграла. Ведуча називає команду переможницю.

9. Конкурс «Наздожени і полюби». Конкурс жартівливий. Обидва учасники повинні наздоганяти, але не заганяти корову, прикормити, подарувати квіточки, погладити. Головне, вмовити піти за ним. Та повинна ухилятися і відвертатися, відбігати від них. Вони будуть намагатися сподобатися корові… І в той момент, коли, здається, що у них нічого не виходить, з імпровізованої корівки вилазить Вєрка Сердючка зі словами: «Ну, хто так доглядає, хто так умовляє…». Починає приставати зі словами: «Я згодна. Поклич мене з собою. Я піду за тобою на край світу».

Вєрка Сердючка повинна практично ганятися за ними по-справжньому. Глядачам доведеться по душі цей дотепний, артистичний і смішний номер.

10. Конкурс «Битва подушками». Стоячи на  колоді (козлі), спробувати збити подушкою суперника на мати.

11. Конкурс «Загадки».

12. Конкурс «Армрестлінг».

13. Конкурс «Перетягування каната».

З Масляною вітаємо! Нехай на ваших столах завжди будуть млинці з ікрою, у домі панує злагода, а в душі оселиться тепло! Нехай зима забере всі негаразди, а весна принесе щастя, удачу, радість, сімейне благополуччя та добробут!

Гарного проведення, незабутніх спогадів, чудового настрою на весь рік. Завжди з вами ХФКС.

Далі буде!

0200vlr9-5adf-582x389.png

0200vlre-98ae-269x359.png0200vlrj-3461-232x346.png

0200vlrq-1c12-565x378.png

0200vlrx-4ca2-591x396.png

0200vls0-954d-595x335.png

Ось такі таблички зі святковими днями. Кожен день цього свята унікальний і наповнений глибоким змістом. Ззаду кожного тижня написано, з чого починався і чим закінчувався цей день. Така собі підказка для дітей, які про це розповідають.

0200vls7-2c59-572x383.png

0200vlsa-3812-570x320.png

0200vlsi-1c05-547x308.png

В 2020 році святкували лише один раз в прмиміщенні.

0200vlt1-2882-538x359.png

0200vlt4-d714-539x360.png

0200vlta-8786-569x321.png

0200vltm-7527-243x432.png0200vltv-8dce-288x418.png

0200vlu5-6b2a-557x313.png

0200vluf-11d5-261x392.png0200vlui-5ce5-257x386.png

0200vluz-1265-580x387.png