Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інформаційна гігієна та цифрова безпека як важливі компетентності сучасного педагога
»

11.05.2020

194

0

Методика раннього розвитку Сесіль Лупан

На початку свого материнства Лупан зацікавилася методикою Глена Домана і навіть побувала на його семиденнім семінарі в Америці. Надихнувшись ідеями та ентузіазмом Глена, Сесіль почала займатися зі своєю восьмимісячної донькою Галею математичними картками з точками. Але вона зіткнулася з деякими труднощами, і хоча і домоглася деяких результатів, все одно не змогла домогтися зацікавленості своєї дочки. Незабаром Лупан відійшла від методики Домана, зберігши, однак, основні його принципи, які вважала єдино вірними:

• найкращі викладачі для малюка - його батьки;

• навчання - це гра, яку слід припиняти раніше, ніж дитина втомиться;

• не треба перевіряти свою дитину;

• допитливість підтримується швидкістю і новизною.

Потрібно не «навчати» дітей за графіком (як це прийнято у Домана), а розвивати вроджені "схильності" малюків, вловлювати те, чим на даний момент цікавиться дитина і, відповідно, на піку цього інтересу проводити розвиваючі заняття саме по даній темі

Основний принцип методики Сесіль Лупан - навчання повинно приносити радість і малюкові, і батькам. А вчитися дітям повинно бути легко і цікаво.

Основна ідея методики полягає в тому, що діти вимагають не уваги-опіки, а уваги-інтересу. Надмірна опіка може заглушити творчість, а нав'язлива батьківська допомога стане сприйматися як порушення кордонів особистісного простору. «Не намагайтеся домагатися ефективності будь-яку ціну. Не потрібно вважати, що ви зобов'язані використовувати кожну мить, проведене з малюком, «з максимальною користю». Необхідно частіше надавати дитини самому собі і дозволяти йому самостійно займатися справами», - вважає Лупан

Cлух

  Привчайте малюка до звукових контрастів. Ви повинні багато співати дитині. Підбирайте не тільки тихі, повільні, але і гучні, веселі мелодії. Розмовляючи з малюком, частіше міняйте інтонацію. Не соромтеся займатися звуконаслідуванням і видавати звуки, які вважаються непристойними!

    Високі і низькі звуки. Примусьте дитини відчути різницю між ними. Наприклад, задзвонив спочатку в маленький дзвіночок, а потім в дзвін побільше; вдарте по кришталевому келиху, а потім вдарте по каструлі; свисніть, після чого постукайте в двері і т.п.

   Касети. Ніщо не може замінити безпосереднього спілкування і людських контактів. Однак коли дитина залишається один, включите йому магнітофон із записами різних музичних творів або піснями на тих мовах, яким ви хочете навчити його.

Смак і нюх

    Запахи рослин. Зробіть маленькі мішечки з тканини і наповніть їх травами і речовинами з характерними запахами (ваніль, морські водорості, аніс, лаванда, базилік і т.п.). Потім щільно зав'яжіть мішечки і напишіть на них назву тієї речовини, яка в них зберігається. Дайте дитині понюхати мішечок і назвіть те, що в ньому лежить.

    Предмети для жування. Дайте дитині предмети різної щільності, які б він міг гризти або жувати.

    Використання в якості іграшок різних речей. Для гри дитині можна запропонувати якісь предмети домашнього вжитку - чайну ложку, стаканчик, порожню котушку, старий каталог, носок, шапку і т.п. Але не давайте одночасно більше трьох-чотирьох предметів і міняйте їх, коли побачите, що вони малюкові набридли.

Читання за методикою Лупан

​Будь-яке навчання малюків повинно бути схоже на веселу гру. До такого серйозного процесу, як читання, теж можна підійти весело.

Сесіль Лупан пропонує співати назви букв на мотив якої-небудь підходящої дитячої пісеньки. І дуже скоро малюк запам'ятає алфавіт. Потім співаються "пісеньки приголосних і голосних". Навчання читанню краще починати тоді, коли малюк заговорить. Лупан пропонує кожне нове осмислене слово малюка писати на аркушах паперу великими літерами. Можна написати на картках назви предметів і розмістити їх в кімнаті. Так, картка зі словом "диван" розміститься там, де їй і належить бути за логікою речей - на спинці дивану, а слово "шафа" - на дверцятах шафи. Це покаже дитині, що будь-яке слово має графічне відображення.

Спочатку це прості підписи під відповідними фотографіями: "Маша спить", "Я граю машинкою" та ін. Ну який малюк відмовиться прочитати таку дивну книгу про себе коханого? Потім можна зробити книгу про похід в зоопарк або святкування Дня народження і навіть придумати казкову історію про крихіту і її іграшки. Саме так і чинить Сесіль Лупан, придумавши казку і сфотографувавши ляльок, які виконують будь-які дії. Тепер треба наклеїти фотографії в альбом, написати історію і - готово! Така книга надовго стане найулюбленішою для вашого малюка.

Навчання логіці і рахуванню за методикою Лупан
 Математику і логіку Лупан об'єднує разом, тому що "зрештою математика сходить до чистої логіки". Сесіль Лупан переконує батьків розповідати малюкові про все на світі не переживаючи, що крихітка чогось не розуміє. Вона впевнена: знання передує розумінню. І чим раніше дитина ДІЗНАЄТЬСЯ, тим раніше ЗРОЗУМІЄ. Це відноситься і до рахування. Спочатку малюка знайомлять з першим десятком, перераховуючи разом з ним будь-які відповідні предмети. Він швидко запам'ятає порядковий рахунок і дуже скоро відкриє для себе суть цього процесу. З числом "нуль" малюк знайомиться, відповідаючи на жартівливі питання: "Скільки корів у тебе в кишені? Скільки крокодилів у нас у ванній?" Далі йдуть вправи на зворотний рахунок, пояснення в зрозумілій формі, що таке негативні числа, ділення і множення, описуються цікаві ігри з годинником. Навчаючись рахувати, важливо пам'ятати головне правило: переходити до цифр слід тільки тоді, коли малюк навчився називати числа і рахувати. Головне, навчити дитину розуміти, "відчувати" число, а вже графічні символи можна освоїти набагато пізніше.​

По суті, метод Лупан народився з її спроб вчити маляток за Доманом, на відміну від Домана у неї все більш тонко і індивідуально, вона пов'язує ті чи інші методики раннього розвитку з виникненням у дитини інтересу. Потягнувся до пухнастого килиму, спробуємо показати різницю між хутром і шовком, шкірою та іншими матеріалами. Цікавиться звуками - подзвонимо на різних інструментах, погремимо каструлями. 

Переваги: по книжці Лупан «Повір у своє дитя» можна сміливо займатися вдома, майже всі підручні засоби під рукою, і докуповувати нічого не потрібно! 

Недоліки: велику увагу Сесіль приділяє навчанню плавання з пелюшок, у цьому полягає, мабуть, єдине обмеження, тому що на «пронирювання» вирішуються далеко не всі мами.