Офлайн
227
Вознюк Наталія Олександрівна

КПСМНЗ музична школа√3 м.Житомира

Викладач по фортепіано

Профіль репетитора
Написати приватне повідомлення
Матеріалів: 2
Перегляд матеріалів: 367

Викладач по класу фортепіано та концертмейстер

Хто придумав назви семи нот?

Винахідником всесвітньо відомої нотної грамоти вважається чернець Гвідо Аретінскій (Гвідо д'Ареццо), що жив в 990-1160 року нашої ери. Як і все прекрасне в ті часи, нотна грамота зародилася близь Флоренції, у невеликому містечку в Тоскані - Ареццо. У Флоренції встановлено пам'ятник монаху: Гвідо був учителем музики та хорового церковного співу при різних храмах, він багато подорожував по Італії, зустрічався в Римі з Папою Іоанном XIX і багато трудився над створенням музичної грамоти, яка стала б загальноприйнятою. Одного разу, намагаючись придумати більш легкий спосіб заучування незнайомих мелодій для піснеспіва, Гвідо придумав систему сольмизации на основі акровірша молитви до Іоанну Хрестителю:

UT queant laxis

REsonare fibris MIra gestorum FAmuli tuorum SOLve polluti LAbii reatum Sancte Ioannes

(У перекладі з латинської: "Щоб слуги твої голосами своїми змогли оспівати дивні діяння твої, очисти гріх з наших зганьблених вуст, о, Святий Іоанн")

 

Назви всіх нот, крім першої, закінчуються на голосний звук, так їх зручно співати. Склад ut - закритий і проспівати його подібно іншим неможливо. Тому назва першої ноти октави, ut, в шістнадцятому столітті замінили на do (швидше за все, від латинського слова Dominus - Господь).

Сучасна інтерпретація назв нот виглядає так:

 

Do - Dominus - Господь;

Re - rerum - матерія; 

Mi - miraculum - диво; 

Fa - familias рlanetarium - сім'я планет, тобто сонячна система; 

Sol - solis - Сонце; 

La - lactea via - Чумацький шлях; 

Si - siderae - небеса.

 

Завдяки авторитету Гвідо латинська буквена нотація утвердилася як загальноприйнята в західній Європі і зберігається до наших днів.

Крім усього іншого, Гвідо належить і величезна заслуга в прогресі письмової частини нотної грамоти. Під час виступу хору, Гвідо для вказівки нот використовував свою ліву руку, згинаючи суглоби пальців він вказував, яку ноту брати в той чи інший час:

 

 

У результаті, Гвідо почав відзначати звуки нотами (від латинського слова nota - знак). Ноти, заштриховані квадратики, розміщувалися на нотному стані, що складається з чотирьох паралельних ліній. Зараз цих ліній п'ять, і ноти зображують кругом, а не квадратом, але принцип, введений Гвідо, залишився без змін.