Офлайн
3070
Пирожок Ірина Віталіївна

профіль на Facebook

Вишнівчицька ЗОШ
Основний заклад користувача
Освітян-колег: 8 (переглянути)

Вчитель музичного мистецтва, асистент вчителя

ID-код 602909

Поширити профіль:

Матеріалів: 65 (5)
Перегляд матеріалів: 50.3K

Вчитель музичного мистецтва, асистент вчителя у Вишнівчицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів

Урок музичного мистецтва у 6 класі на тему: Прелюд

У давні часи перед початком концерту артист-музикант, сидячи за інструментом, грав музику-імпровізацію, яка б налаштувала слухачів на певний настрій. Згодом така музика отримала свою назву і навіть сформувалася у музичний жанр. Який саме - дізнаємося сьогодні на уроці.

Якщо ви розв’яжете кросворд, то дізнаєтесь, як називається музика, що в давнину передувала концерту.

Розв'яжіть кросворд.

Як називаються професії музикантів залежно від того, на якому музичному інструменті вони виконують музичні твори? (зображення по порядку, як у кросворді)

0200hr1d-189c-433x207.png
0200hr29-cdb0-226x196.png0200hr3e-a3ce-195x195.png0200hr44-dae1-203x203.png0200hr4i-9aff-187x187.png0200hr5a-983e-231x128.png0200hr67-30c4-209x168.png


Прелюдія, або прелюд, означає вступ. Це невелика інструментальна п’єса імпровізаційного характеру, що була спочатку вступом до основного музичного твору.

Проте вже довгий час композитори створюють прелюдії як самостійні музичні твори. Вони належать до жанрів камерної музики.

Що ж називають камерною музикою? Коли не було концертних залів чи філармоній, інструментальну музику та невеликі вокальні твори виконували переважно в домівках любителів музики. Збиралися декілька музикантів, розставляли пюпітри, виймали з футлярів скрипки, альти, віолончелі (іноді флейти та гобої), хтось сідав за клавесин - і розпочинався домашній концерт.

Так народилися жанри, призначені для виконання не у великій залі, театрі чи церкві, а в кімнаті. Таку музику назвали камерною (з італійської саmеrа - що означає кімната), адже в кімнаті не зіграєш симфонії, не поставиш опери чи ораторії. Тому камерними називають твори, написані для невеликої кількості виконавців (інструментальні п’єси, дуети, тріо, квартети, пісні й романси, інструментальні цикли та сонати).


Слухання музики.

0200hrc9-ad62-357x237.png

Йоганн Себастьян Бах (1685-1750) народився у німецькому містечку Ейзенах, у музичній родині. Батько навчав його гри на скрипці, хлопчик співав у хорі міської школи.У 9 років Йоганн Себастьян осиротів, його вихователем став старший брат Йоганн Крістоф, який був органістом у церкві і продовжив музичні заняття з хлопчиком.

Якось Себастьян дізнався, що брат ховає у шафі зошит із творами видатних композиторів. Понад півроку десятирічний хлопчик вночі, при місячному світлі, переписував ноти, але Крістоф дізнався про це й відібрав оригінали та копії. У розпачі Йоганн вигукнув: «Якщо так, я сам напишу таку саму музику, навіть ще кращу!» Брат лише розсміявся у відповідь.

Йоганн Бах, геніальний композитор і блискучий виконавець, усе життя наполегливо працював над удосконаленням власної майстерності, вивчав світову музичну культуру і народну музику, знав Біблію і латинь, вільно спілкувався італійською та французькою мовами.

«Мені довелося багато вчитися, хто буде таким само старанним, досягне того самого»,- відповідав Бах на питання щодо його таланту.

Останні роки життя великого композитора були нелегкими. Ще в дитинстві Бах серйозно ушкодив зір, коли ночами переписував ноти. З роками хвороба очей посилилася. Після невдалої операції музикант осліпнув.

Творча спадщина Йоганна Себастьяна Баха надзвичайно велика, охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських і духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, численні хорали, інструментальні твори та ін.

Більшість вокальних творів Бах написав на релігійні тексти, інструментальна музика Баха написана для органа, клавесина, для симфонічного оркестру.

Послухайте Токату ре мінор Й. С. Баха у класичному виконанні.

Послухайте Токату ре мінор Й. Баха у сучасному рок-виконанні.


Вокально-хорова робота.

Сьогодні ми з вами розучимо пісню Л. Бражникової «Мрії збуваються»

Прослухайте та проспівайте пісню.


Підбиття підсумків уроку.

Прізвище Бах співзвучне німецькому слову струмок. Проте в тогочасній Німеччині воно поступово почало означати «музикант»: усіх Бахів називали музикантами, а всіх музикантів - Бахами.

Схиляючись перед генієм співвітчизника, видатний Л. ван Бетховен говорив про Баха: «Не струмок! - Море має бути його ім’я».

Дайте відповіді на запитання:

  1. Що означає слово прелюдія?

  2. До якого музичного жанру належить прелюдія?


Домашнє завдання.

Дізнайтеся про синів композитора Й.-С. Баха. Підготуйте коротку розповідь про одного з них