Онлайн
1627
Благодарна Тетяна Іллівна

ДНЗ "ЦПОІТПД м. Києва

викладач англійської мови

Написати приватне повідомлення
Матеріалів: 5
Перегляд матеріалів: 1130

Що рік наступний нам готує? Старт в майбутнє

Що рік наступний нам готує? Старт в майбутнє

Заходи щодо впровадження і розвитку якісних і ефективних форм змішаного і  дистанційного навчання (ДН).

В статті розглянуті питання:

  • Політика навчального закладу щодо створення цілісної системи  ДН

  • Що є необхідним для успішного впровадження ДН?

  • Що ж є головним для успішної співпраці в дистанційній формі?

Під час карантинного дистанційного навчання ми зіткнулись з багатьма труднощами – збентеженість адміністрацій навчальних закладів і паніка педпрацівників перед ДН, подекуди відсутністю необхідної техніки і інтернету дома у викладачів, недостатньою методичною підготовкою до викладання в дистанційному режимі, неготовністю учнів навчатись в такий спосіб.

Тому постало питання як спланувати навчальний процес нового навчального року, щоб наступний етап ДН пройшов ефективно, зрозуміло і комфортно для всіх учасників навчального процесу: учнів, педагогів, батьків.

Політика навчального закладу щодо створення цілісної системи  ДН

З багаторічного досвіду провідних європейських навчальних закладів відомо, що педогогічний колектив, шляхом обговорення на методичних секціях (як приклад), повинен виробити концепцію і стандарти, єдиний підхід до організації і проведення ДН: структура дистанційного курсу, рекомендації щодо використання веб-ресурсів курсу, послідовності виконання, особливостей контролю, тощо.  Вчитель повинен розуміти, як вчити, учень – як вчитись.

Необхідно створити постійно діючу інноваційну групу ДН або додаткову методичну секцію  з представників усіх циклових комісій, розробити план заходів впровадження і корекції ДН і навчання педагогів.

Наприклад: сайт дистанційного навчання  зі сторінками для всіх викладачів, які є співавторами сайту і можуть самостійно наповнювати його інформацією.

Що є необхідним для успішного впровадження ДН? Це – його постійна імплементація

Яким чином подати матеріал і розкрити нову тему? Як заохотити учнів до активного навчання і досягти необхідних результатів? Де шукати матеріали? Як провести контроль знань? Які інструменти-сервіси для ДН використовувати? Як налаштувати зворотній зв'язок? І ще багато методичних питань виникають у педагогів. В сучасних умовах кожен з нас повинен бути готовим до майбутніх викликів, адже пандемія ще зовсім не закінчилась.

Протягом очної форми навчання я постійно використовую  елементи технологій ДН, змішаного навчання і технологію критичного мислення – намагаюсь розвинути в учнів навички усвідомленого і відповідального навчання.  Буквально з першої зустрічі з учнями я знайомлю їх з своїм навчальним блогом, де вони проходять діагностичний тест на рівень знань,  налагоджую з ними зворотній зв'язок. Протягом наступних уроків ми разом з учнями навчаємося розв’язувати онлайн вправи, виділяючи частинку уроку.  Зазвичай діти працюють в парах або в групах і просто миттєво виконують завдання, шукають рішення проблеми, діляться навичками, пояснюють один одному, часто виникає змагання – і це цікаво, учні в захваті! І вчитель в захваті – ефективність уроку підвищується в рази!

 Поступово завдання ускладнюються і урізноманітнюються. На сторінках блогу  розташовані наш підручник і робочий зошит, домашні завдання, різноманітні тренувальні аудіо і відео вправи, тексти для читання з вправами для миттєвої самоперевірки, пізнавальні статті, тощо.

Особлива увага приділяється завданням для самоперевірки і тематичному контролю.

Завдання для тематичного оцінювання розроблені в формі багаторівневих тестів у додатку Google Forms (з використанням аудіо-відео фрагментів, зображень, тощо), які учні можуть виконувати протягом уроку, вдома і оцінку учень бачить миттєво по закінченню тесту. Є можливість покращити свій результат і пройти тест повторно при необхідності.

Навчальний блог – це ваш помічник на кожному уроці, інструмент активного і компете́нтнісного навчання НУШ.

Всі ці навчальні заходи зробили моїх учнів практично підготовленими до вимушеного переходу до повного ДН.

В наступному навчальному році я планую проводити з учнями очні сесії в Zoom або Skype раз на тиждень, для утворення ефективних моделей співпраці.

То що ж є головним для успішної співпраці в дистанційній формі? Це – ПЕДАГОГІКА, ПЛАНУВАННЯ і ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК з усіма учасниками навчального процесу.

Під час карантину я створила окремі сторінки ДН для кожного курсу. Я організувала вивчення нового матеріалу по темам, згідно розкладу, 1-2 рази на тиждень  і з чіткими інструкціями. Об’єм завдань був із розрахунку 45+45 хв на виконання: «урок + домашнє завдання». Кожну тему я поділила на 4 етапи:

  1. лексика,

  2. граматика,

  3. читання

  4. тематична контрольна робота (двох рівнів складності в форматах Word, онлай-тест) або творче завдання чи проект. Учні мали вибір в залежності від їх рівня знань і технічних можливостей.

Особливо хочу відмітити, що основним ресурсом залишився наш базовий підручник. Матеріал підручника я доповнювала відео поясненнями, деякі з вправ я трансформувала в онлайн формат, для того щоб учень мав змогу перевірити чи правильно зрозумів інформацію.

Широкою популярністю користувались вправи з відео аудіювання, їх виконали більшість учнів.

Критерії оцінюванню були скориговані, введені заохочувальні бали.

І, наостанок, поради від досвідчених викладачів Британської Ради (FutureLearn).

Нерадж Дханані, Британська рада, Барселона: «Не хвилюйся, що не все буде ідеально вперше. Пам’ятайте, що більшість  студентів   також вперше проходять навчання онлайн, і вони такі ж зелені, як і ви. Досліджуйте і насолоджуйтесь досвідом роботи з ними, і якщо ви будете продовжувати пробувати нові речі, незабаром з’ясуєте, що працює найкраще ».

Саллі Троубрідж, Британська рада, Барселона: " Спочатку спробуйте нову платформу  з другом, потім  випробуйте її як учень, спробуйте способи викладання, копіюючи тих, хто вже  використовує їх в своїй роботі".