Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Електронний розклад від Всеосвіти – інноваційний інструмент організації освітнього процесу
»
Взяти участь Всі події

Вікторина «Цікаве про природу »

Мета: закріплювати знання учнів за темою «Рослини»; формувати навичку використовувати набуті знання в нестандартних умовах; розвивати логічне мислення в учнів, спостережливість; виховувати бережне ставлення до природи, правила поведінки у природі.

Хід вікторини

І. Організація класу

II Повідомлення теми вікторини 

Розповідь вчителя

Рослинний світ багатий і різноманітний. Дерева, кущі, трави можна побачити навкруги. Серед них є гіганти і зовсім малі рослини.

Рослини - основа життя на Землі. Вони збагачують повітря киснем. Вони створюють складні органічні речовини з простих. Тільки завдяки рослинам на Землі з'явились і існують тварини. Люди також використовують рослини у своєму житті.

- Сьогодні ми проведемо вікторину « Цікаве про природу» присвячену саме рослинам. І дізнаємося хто з вас краще інших знає все про рослини.

III Основна частина

І блок « Запитання»

1. Це відома рослина часто садять в житлових районах міст. Незважаючи на незручності, які воно створює в період цвітіння, це дерево є одним з кращих серед рослин по очищенню повітря від шкідливих домішок. (Тополя.)

2. Цей урочистий пишний квітка отримав свою назву на честь  вченого-ботаніка по прізвища Георгі. Існує більше 8000 сортів цієї квітки. (Жоржин.)

3. Це назва одночасно і вищих чиновників, правителів Стародавнього Китаю, і смачний солодкий фрукт, який родом з цієї країни. (Мандарин.)

4. У темному ялиновому лісі квіти трав'янистих рослин не можуть вирости великими через брак світла. А чим же вони принаджують комах для запилення? (Світлої забарвленням і сильним запахом.)

5. На відміну від всіх інших плодів, які ми вживаємо в їжу, це ми їмо тільки в незрілому вигляді. (Огірок.)

6. З цим струнким ніжним деревцем часто порівнюють гарних юних дівчат. А ще на корі цього дерева в давнину писали, використовуючи її замість паперу. Що це за дерево? (Береза.)

7. Це симпатичний з вигляду болотна рослина - справжній хижак. Вона «харчується» комарами. А як воно називається? (Росичка.)

8. Ранньою весною на деревах з'являються перші листочки. На дотик вони злегка клейкі, тому що покриті смолистим речовиною. Навіщо це потрібно? (Щоб захищати молоді листочки від можливих заморозків.)

9. Це могутнє дерево в народі називали «прадід прадідів». А формений кашкет лісничого прикрашає кокарда у вигляді його листа. (Дуб.)

10. Смолу, що виділяється цим деревом, використовують у стоматології для лікування хвороб ясен. (Сосна.)

11. Коала на мові аборигенів Австралії означає «непитущий». Цей звір, званий ще сумчастим ведмедем, харчується тільки листям і пагонами однієї рослини, з'їдаючи в день близько кілограма зеленої маси. Яку рослину складає основу раціону коал? (Евкаліпт.)

12. Коли в Росію завезли цю рослину а сталося це за царя Петра I то селяни тривалий час не визнавали його як їстівного рослини. Та й знатні люди частіше використовували його ніжні квіти-як прикраса. А сьогодні ми не уявляємо собі наш щоденний і святковий стіл без цього смачного овоча. (Картопля.)

13. Це рослина на різних мовах називається майже однаково. У поляків він - «поземка», у німців - «земляна ягода». По-російськи назву цієї ароматної лісової ягоди звучить дуже схоже. (Суниця.)

14. Слово «хризантема» в перекладі з грецького «означає " золота квітка». В Японії хризантему називають квіткою сонця. Зображенням золотої хризантеми прикрашають саме цей символ японської держави. (Герб.)

15. Слово «капут» в перекладі з латинської мови означає «голова». Купуючи цей корисний овоч, мама часто каже: «Дайте, будь ласка, ось цю голівку». (Капуста.)

16. Високий стрункий квітка, яка розпускається у другій половині літа. Свою назву він отримав за схожість своїх листів з клинком грізної зброї - меча. До речі, його російська назва - косарик. (Гладіолус.)

17. Це струнке дерево росте на півночі Америки і в старовину було єдиним джерелом цукру для місцевих племен. А тепер його лист зображений на прапорі Канади. (Клен.)

18. Летючі насіння - парашутики - цього трав'янистої рослини далеко розносяться літнім вітерцем. (Кульбаба.)

19. В Росії в ніч на 22 червня відзначали свято Івана Купала. Юнаки і дівчата шукали в лісі квітку папороті, який, за переказами, приносить щастя. А чи вони могли його знайти? (Ні. Квітки папороті не існує.)

20. Ця величезна ягода родом з Азії. Її родичі - диня, гарбуз і огірок. У деяких районах пустелі Калахарі вона є практично єдиним джерелом вологи. (Кавун.)

21. Житель посушливих пустель, кактус запасає в своєму стовбурі великий запас води, а листя його перетворилися на колючки. А для чого колючки кактуса? (Щоб випаровувалося якомога менше води.)

22. У травні часто трапляються заморозки, назва яких в народі пов'язують з назвою цього чагарнику, так як в травні він як раз цвіте. (Черемха.)

II блок гра «Весняні квіти»

На дошці — таблиця. На таблиці записані номери квітів.

 1. —ромашка 2- маргаритка 3-незабудка 4- айстра 5-гладіолус 6-тюльпан 7-дзвіночки 8- конвалія

Вчитель ставить питання, а діти показують ту цифру, яка відповідає правильній відповіді.

БЛОК ЗАПИТАНЬ

1.  Висока, струнка рослина з красивими, як у лілії, квітами.

Має довге, вузьке, схоже на меч, листя. Квітне у липні місяці. Яка це квітка? (5)

2.  Ця пані росте в широколистім лісі, свою голівку ховає від

сонця, має тонке нахилене стебло. Квітки білого кольору. Хто це? (8)

 1. Ці квіти бувають різнокольорові, ростуть рано навесні, тримають гордо голівку. Назва походить від грецького слова «тюрба» — чалма, пов'язка на голові — за схожістю. Під яким вони номером? (б)

 2. Ця квітка схожа на предмети, що дзвенять. Вона має сині очка. І називається... (7)

 3. Назва цієї рослини походить від грецького слова і означає «зірка». Вона така ж гарна, як зірка на небі. У народі її називають «зірочкою». Що це за квіточка? (4)

 4. Ця квітка пов'язана з ім'ям людини. Означає кохання і бажання зустрічі. Що це за рослина? (1)

 5. На пелюсточці росинка, а пелюстка — мов перлинка. Слово «перлина» прийшло з латини, а на неї схожа квітка так і зветься... (2)

 6. Росте вона в траві — цвіте голубим кольором. Означає — пам'ять. Яка це квітка? (3)

 7. Назва якої квітки починається і закінчується на голосний звук? (4)

 8. Плоди якої квітки дуже отруйні та небезпечні для людини? Споживати їх у їжу можуть лише олені. (8)

 9. Лікарська рослина. Дуже добре в ній купати немовлят. Вона лікує хвороби із запаленням. (1)

III блок « Лікарські рослини»

Світ рослин - найбільше диво природи, царство краси і наше цілюще багатство.

З глибокої старовини людина використовувала природні блага рослинного світу і як джерело свого прожитку, і для полегшення своїх недуг. Спостережливість і народна мудрість заклали основу вживання рослин в лікуванні людини спочатку з місцевої флори, а в ході суспільного розвитку і налагодження торгівельних стосунків - практично зі всієї земної кулі. Обмін знаннями дозволив людині створити вельми значний арсенал лікарських засобів.

З незапам'ятних часів людина використовувала лікарські трави для лікування самих різних захворювань. -  За описом треба відгадати про яку лікарську рослину йде мова.

1) Це дерево особливо чарівне в червні — липні, коли серед зеленого

листя розкриваються її жовтувато-білі рясні пухнасті квітки. Цвіт має медово-солодкий аромат, який приваблює бджіл. З квіток цього дерева бджоли збирають багато нектару і виробляють мед. Його квіти збирають, сушать і заварюють як чай для лікування людей. З м'якої деревини виготовляють різні вироби. (Липа)

2) Це кущ. Його ягоди полюбляють всі: і люди, і птахи. На смак вони
кислі і трохи гіркуваті та дуже корисні: лікують і надають бадьорості.
Проводжаючи сина в далеку дорогу, мати напувала його чаєм із цієї
рослини, а з собою давала хліб з ягодами цього куща. Це харчова,
лікарська, медоносна та декоративна рослина. З неї готують повидло,
варення, компоти, киселі, мармелади, начинку для цукерок,
приправи до м'ясних страв. Це також — фарбувальна рослина.

У народній медицині використовують від застуди свіжі ягоди з медом та водою, вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, соком очищають обличчя — щоб рум'янилося. ( Калина)

 1. Це високий кущ, який має міцні гачкуваті колючки. Квітки рожевого і біло-рожевого кольору. Наприкінці літа кущ прикрашається червоно-оранжевими плодами, які тримаються всю зиму. Цей кущ є окрасою природи, медоносною і лікарською рослиною, бо у її плодах багато вітамінів. (Шипшина)

 2. Російською мовою їх прозвали «ноготками». їхнє насіння дуже нагадує «ноготки» — кігтики у кішки: таке ж загнуте, гостре з одного кінця.

Сьогодні нагідки — майже бур'ян, а був час  коли ця гостя з далекого теплого півдня вважалася рідкісною, навіть «королівською» квіткою. У Парижі стоїть статуя королеви, а в руках у неї ця квітка. Квіти її красиві, запах приємний і догляду не потребують -— невибагливі. До ХІХст. її вирощували лише заради красивих квітів. Потім придивилися — і виявилося, що в ній є багато лікувальних речовин. Так квітка-окраса стала ще й квіткою-цілителькою. (Календула — нагідки )

5) Скільки його не топчи, а він росте, та ще й квітує все літо. Він родич нашій гречці. Багатий на вітамін С — у ньому його більше, ніжу лимоні. Має й лікувальні властивості — допомагає при захворюванні шлунка, кишечника, нирок.

У різних місцевостях його називають по-різному: гусятник, трава -мурава, «пташина гречка». ( Спориш, горець пташиний)

 1. Ця рослина швидко виходить з-під снігу з зеленим листям, швидко починає розвиватися і вже в травні цвіте жовтими яскравими квітка­ми. Листки красиві, перисті. Зірвавши стебло, можна побачити, як витікає жовтий сік. Сік цей отруйний, тому рослину не поїдають тварини. Одночасно це — лікарська рослина, і сама її назва говорить про те, що люди використовують її для лікування. (Чистотіл звичайний )

 2. На високому стеблі, що розгалужується вгору, розцвітає багато яскравих жовтих квіток, схожих на маленькі зірочки. Бджоли збирають з його квітів солодкий сік — нектар. Цією рослиною можна лікувати різні хвороби людей і тварин. (Звіробій)

8)     Розцвітає ця квітка ранньою весною на схилах, поблизу ручаїв, там, де добре пригріває сонце. Здається, що в цей час в лісі загораються маленькі золотисті вогники. Вони піднімаються на­зустріч сонцю на струнких ніжках все вище і вище. Тільки в яскравий сонячний день можна побачити її квітки розкритими. А в похмуру погоду квітки м закриваються, поникають, наче сумують за сонцем. Розцвітає вона так рано тому, що ще з літа запасає у своєму корене­вищі, схожому на товсті шнури, поживні речовини. Минає весна, і квітки відцвітають. Потім виростають листки, вкриті знизу ніжним білим пухом. Доторкнешся — листочок теплий, лагідний, як мамині руки. А зверху листки гладенькі, холодні — це мачуха. Квітками і листям цієї рослини лікуються від кашлю. (Мати-й-мачуха)

VІ блок «З народної скарбнички»

-   В цьому блоці треба поєднати частини народних висловів.

Високий, як лоза,

Любуйся калиною, коли цвіте,

Могутній,

Тендітна,

Без верби і

Пишна та красива,

калини нема України.

землі окраса,

мов червона калина

а дурний, як коза.

а дитиною — коли росте.

як дуб.

мов берізка.

як лоза.

Високий, як лоза,

Любуйся калиною, коли цвіте,

Могутній,

Тендітна,

Без верби і

Пишна та красива,

калини нема України.

землі окраса,

мов червона калина

а дурний, як коза.

а дитиною — коли росте.

як дуб.

мов берізка.

як лоза.

IV Підсумок вікторини. Визначення та нагородження переможців.

Читайте також: