Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Робота над граматичною будовою мови на корекційних заняттях з розвитку мовлення для дітей з ООП
»
Взяти участь Всі події

23.03.2021

1186

0

Урок. Тема:Їстівні та отруйні шапинкові гриби. 6 клас

Тема:Їстівні та отруйні шапинкові гриби.

Практична робота 5 Розпізнавання їстівних та отруйних грибів своєї місцевості.                                   

Мета 

Освітня:  розширити уявлення учнів про різноманітність шапинкових грибів, ознайомити з представниками їстівних і отруйних грибів, основними ознаками їх відмінності, правилами розпізнавання і збирання грибів;

Розвивальна: продовжити вдосконалювати вміння і навички роботи з текстом і малюнками підручника, додатковими джерелами знань, навичок виконання практичної роботи, порівнювати, аналізувати, робити відповідні висновки;

Виховна: виховувати відповідальність за власне здоров'я та життя .

Обладнання: таблиця « Їстівні та отруйні гриби», роздаткові картки « Отруйні гриби» ,  « Їстівні гриби», презентації « Отруйні гриби», « Їстівні гриби», « Правила збирання грибів», « 10 фактів про гриби»,підручник «Біологія 6 клас» Л.І. Остапченко К.: Генеза 2014,друкований зошит П.Г. Балан « Біологія 6 клас» К.: Генеза 2014 .

тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційний етап

2. Актуалізація опорних знань учнів.

Робота з твердженнями: «згодом - не згоден»:

І. Шапинкові гриби поширені лише в лісах. (ні)

2. Вони трапляються на всіх континентах    (ні)

3. Усі шапинкові гриби утворюють мікоризу (ні)

4. Залежно від будови шапинки гриби поділяються на пластинчасті та трубчасті ( так)

б. Вегетативне тіло гриба – це грибниця (міцелій) (так)

6. Мухомори належать до трубчастих грибів. ( ні)

7. Краще гриби ростуть у сонячну погоду (ні)

8. Плодове тіло складається з ніжки та шапинки (так)

9. Призначення плодових тіл – вегетативне розмноження (ні)

10. Шапинкові гриби розмножуються лише вегетативно (ні)

II. Під час розвитку плодового тіла формується покривало. (так)

12. Білий гриб належить до пластинчастих грибів.(ні)

3. Мотивація навчальної діяльності

Перегляд відео ролику «10 фактів про гриби».

Гриби відомі людям давно, їх вживали  ще в далеку давнину, адже вони містять багато цінних для людини речовин. За своїм складом вони близькі до овочів та продуктів тваринного  походження. Говорять : «Тихе, але небезпечне полювання». «Тихе полювання» — це збір грибів. Кожен рік від отруєння грибами помирають люди. Особливо не може перебороти отруту організм дитини. То чим же для нас є гриби: друзями чи ворогами?

Декілька століть тому в європейських країнах королівськими наказами забороняли збір грибів. Все тому, що деякі гриби дуже отруйні, і королі вважали, що краще не їсти грибів зовсім, ніж померти від отруєння.

Отруєння може виникнути при вживанні в їжу не лише отруйних грибів, таких як червоний і сірий мухомори, несправжній опеньок, бліда поганка, несправжня печериця тощо. Отруїтись можна і їстівними грибами, якщо вони зіпсовані: покриті слизом, цвіллю, довго зберігалися. Навіть тривале кип’ятіння не знищує отруйних речовин, що знаходяться у грибах.

Тому необхідно дуже добре знати особливості будови їстівних і отруйних грибів уміти їх розпізнавати.

4. Засвоєння нового матеріалу

План.

  1. Їстівні гриби .

  2. Отруйні гриби.

  3. Основні правила збирання грибів.

  4. Практична робота № 5. Розпізнавання їстівних та отруйних грибів своєї місцевості.                                   

Бесіда, робота в групах , складання опорного конспекта.

Перша група «Їстівні гриби»

Друга  група «Отруйні гриби»

Третя  група «Правила збирання грибів»

  1. Їстівні гриби .

Учень.

ГОРДИЙ ГРИБ

Серед лісу є дубок,

Під дубком росте грибок.

Вчора був грибок ось-тіцький,

Мов наперсточок маціцький!

А сьогодні — го-го-го,

Не впізнали б ви його!

Став на дуба гриб дивитись,

Перед дубом став хвалитись:

«От, ще день чи два зажди,

Стану більший я, ніж ти.

От тоді ти геть з поляни!

Гриб отут за пана стане!»

Ще не докінчив цих слів —

Вийшла баба з-між кущів.

«Он який!» — І за хвилину

Гриб беркицьнувся в торбину.

Так пропав по нім і слід —

З’їв гриба у юшці дід...

Роман Завадовий

Презентація учнями перша група «Їстівні гриби»

Учитель:

  1. Отруйні гриби.

Учень

МУХОМОР

Мухомор і мух заморить,

Бо отруту в собі творить.

Гриб отруйний, а краса —

Це природи чудеса:

Рівна ніжка біла-біла,

Обідком спідничка сіла.

Хто насипав білі крапки

На червону гарну шапку?

Та ногою не зламайте,

Краще просто обминайте:

Мухомор тварин лікує,

Звірів від хвороб рятує.

І. Осадченко

Презентація учнями другої  група «Отруйні гриби»

Учитель:

За якими ознаками розрізняють їстівні та отруйні гриби?

- смертельно отруйні гриби (бліда поганка, білий та смердючий мухомори) мають пластинчастий гіменофор білого кольору, два покривала — часткове та загальне, пластинки не спускаються на ніжку, молочний сік відсутній.

- дуже отруйні гриби з павутинчастим покривалом (гриби- павутинники оранжево-червоний та найкрасивіший, плютка Патуйяра, несправжній опеньок ) мають пластинчастий іржасто-коричневий або брудно-жовто-коричневий гіменофор, пластинки якого не спускаються на ніжку, спочатку гіменофор при­критий тонким павутинчастим покривалом, яке швидко зникає, молочний сік відсутній, в центрі шапинки наявний горбочок, який надає їм дзвоникоподібного вигляду;

- дуже отруйні гриби з частковим покривалом (лепіота корич­нево-червонувата та лепіота отруйна) мають білий пластинчастий гіменофор, пластинки якого не спускаються на ніжку, добре помітне часткове покривало, молочний сік відсутній, наявність коричневих лусочок на шапинці та коричневого горбочка в центрі шапинки, а також відносно невеликі розміри;

- небезпечних отруйних представників немає серед шапинкових грибів з трубчастим гіменофором;

- небезпечних отруйних грибів немає серед хрящ-молочників — великої групи шапинкових грибів, які мають пластинчастий гіме­нофор, позбавлені покривал та на зламі плодового тіла виділяють молочний сік;

- отруйних грибів немає серед дощовикових та веселкових гри­бів, а також серед всіх трутовиків з м'якими плодовими тілами;

- за їх виглядом та назвами.

1.Які види грибів небезпечні для здоров'я і життя людини?.

2. Опишіть зовнішній вигляд блідої поганки.

3. В які місяці року її можна зустріти в лісі?

Фізкультхвилинка

Гімнастика для плечових суглобів. Вправу повторюємо 6  разів.

  • Обертання правим плечовим суглобом назад, повторити 8 разів.

  • Обертання лівим плечовим суглобом назад, повторити 8 разів.

  • Обертання обома плечовими суглобами назад, повторити 8 разів.

  • Голова прямо. Плечі тягнемо вперед назустріч один одному. Даємо легке розслаблення і повторюємо рух із посиленням напруги.

  • Голова прямо. Плечі відводимо назад, лопатки рухаються одна до одної.

  • Трясемо руками, розслаблюємо м'язи.

Пам'ятаємо, що на напругу потрібно робити видих, а на розслаблення — вдих.

3. Основні правила збирання грибів.

Презентація учнями третьої  група «Правила збирання грибів»

Учитель

5.Узагальнення і закріплення знань.

4.Практична робота № 5. Робочий зошит стор. 52-54

Тема: Розпізнавання їстівних та отруйних грибів своєї місцевості.   

Мета:  навчитися  розпізнавати  їстівні та отруйні гриби своєї місцевості.

  1. Підсумки уроку

1.Чи завжди легко відрізнити їстівні гриби від отруйних?

2. Як можна запобігти отруєнню грибами?

3. Підпиши під назвою гриба групу, до якої він належить (їстівний, отруйний).

0200psf6-8f64-434x348.png

0200psf5-cfbb-338x200.png

VІ.Домашнє завданя повт пар. 55   Міні проект- «Гриби у біосфері та житті людини»