Офлайн
2282
Кропивна Олена Іванівна

КЗ "ХСШ 12" ХОР
Основний заклад користувача
Освітян-колег: 8 (переглянути)

вчитель початкових класів

ID-код 411562

Поширити профіль:

Матеріалів: 104
Перегляд матеріалів: 33.6K
Блог

ТЕКСТИ ДЛЯ ДИКТАНТІВ ТА СПИСУВАННЯ ПРО УКРАЇНУ (3)

3 клас

 Ми з дитинства навчаємося мови. Не залишайте цього потрібного для думки заняття й далі. Мова розвивається, вдосконалюється. Любіть мову! Бережіть її — вірну помічницю у вашому зростанні. Юний друже! З опануванням мови з’являється потреба глибше й повніше виявити себе. Мова веде тебе на вершини знань і відчиняє двері до духовної скарбниці людства.

51 слово

 Зображення тризуба зустрічається в археологічних знахідках. За часів Київської Русі тризуб бачили на золотих та срібних монетах князя Володимира. Є він і в гербі дочки Ярослава, яка стала королевою Франції. Протягом кількох століть цей знак був поширений по всіх князівствах Київської Русі.

Сьогодні зображення тризуба ми бачимо на гербі незалежної України.

51 слово

 До чого ж привільний та гарний Дніпро! І тепер його русло широке, а течія сильна. Трохи вище від міста річку перегороджено велетенською греблею, об яку розбиваються хвилі рукотворного моря.

А колись весняні повені підступали під самісінькі кручі, за­ливали Поділ і низький берег. Дніпро плинув до Чорного моря двома рукавами. Посередині піднімалися острови.

52 слова

 Українська пісня! То журлива, як самотня тополя край села. То весела й дзвінка, мов струмочок весняний. То гнівна, як розбурханий Дніпро. Хто її не любить! Вона входить в життя людини з самого народження. Пісня завжди супроводжує нас у радісні та сумні хвилини. Ми повинні шанувати рідну культуру, знати й любити нашу солов’їну пісню.

53 слова

 У різних країнах світу в різних формах і виявах існує чимало свідчень вселюдської шани до України й українців. В Англії є величний пам’ятник князю Володимиру. Це він тисячу років тому хрестив Київську Русь. Франція береже пам’ять про доньку Ярослава Мудрого, яка була французькою королевою.

В усьому світі знають наших видатних митців. У Канаді, США, Аргентині побудовані пам’ятники Тарасові Шевченку.

53 слів

 Гірке дитинство

Найрідніші для дітей батько і мати. Тарас любив свою ніжну трудівницю-маму. Вона часто хворіла і рано померла. Тарасові тоді було всього дев’ять років.

Батько щодня на панщині, змарнів і скоро теж помер. Тяжке життя настало для сиріт. Нікому приголубити, їсти зварити, сорочку випрати. Гірке дитинство було в народного поета Тараса Григоровича Шевченка.

54 слова

 Леся Українка — це літературне ім’я великої поетеси. Усе життя згадувала Леся милий край свого дитинства — Волинь, Полісся.

А як її вабило в таємничі луки, озера, ліси! А скільки в неї гарних поезій!

Леся любила музику. Грала на фортепіано. І вірші в неї музичні. Прислухайтесь до щирого слова української поетеси! Воно заспіває вам, наче пісня.

54 слова

 Рідний край! Дорога серцю земля батьків і дідів наших. Безмежні степи, зелені ліси, блакитні небеса. Хіба є на світі щось дорожче за Вітчизну?

Вулиця в пишних каштанах і кленах. По ній ти щодня ходиш до школи.

Зі стежки до школи, з шкільної парти, з першої картинки в абетці, з берізки біля хати починається твоя Батьківщина.

55 слів

 Колись же мав народитися Дніпро. Так само, як і його притоки. В народній пам’яті є про те поетичні легенди.

Дніпро і Десна — брат і сестра. Десні дуже хотілося бути першою. Вона прудко побігла до моря, щоб випередити брата. Але Дніпро перегнав сестру. Перетнув дорогу.

Стала Десна притокою Дніпра. Влила свої води в його могутню течію.

55 слів

 Дівочі вінки

Найкращою оздобою голови дівчини є вінок. Наші дівчата плетуть собі вінки з квітів маку, синіх волошок, чорнобривців та дикої рожі...

Одного разу літом я зустрів у полі цілу групу дівчат. Це було в червні, саме наливалися жита. Поміж збіжжям понад дорогою цвіло багато польових квітів. Дівчата розійшлися собі по житах плести собі вінки.

55 слів

 Січові стрільці

Тяжка доля випала нашій Україні. Оглянешся в глиб століть – а там війни, боротьба за незалежність. У цій боротьбі народжувалися народні думи та пісні. Серед тих пісень найдзвінкіші про запорозьких козаків. Дорожили запорожці своєю славою. А найвища для них честь була – здобувати волю. Їхню звитягу перейняли українські січові стрільці. І назву прибрали собі від Запорізької Січі.

57 слів

 Національний гімн

До найбільших святинь будь-якого народу належить гімн. Це ті слова, та музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах. З трепетом у душі слухаємо ми мелодію, яка кличе до високого й світлого. І в українців є такий символ — це гімн «Ще не вмерла Україна».

Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі.

58 слів

 Чорнобиль

Було собі в Україні давнє місто Чорнобиль. Затишне, красиве. Та біля нього побудували атомну електростанцію. І недогледіли її. Погано збудували. Погано й пильнували.

Сталась аварія. Багато земель України стали брудні. На них не можна сіяти хліб, пасти худобу. На заражених землях нікому тепер не можна жити. Ті землі треба лікувати. Чорнобиль тепер — велика рана України.

58 слів

 Київ

Київ має тисячолітню історію. Оповідають, що колись прийшли на берег Дніпра три мужні брати: Кий, Щек, Хорив. З ними була їхня сестра Либідь. Поставили вони укріплений городок і назвали його іменем старшого брата Кия. Київ виріс, змужнів, став одним з найкращих міст у світі. І тепер кияни дбають про добру славу Києва. Вони прикрашають його квітами, звеличують працею.

59 слів.

 Криниці

Криниці. З якою пошаною оспівано їх у піснях, возвеличено в легендах! Скільки їх на безмежній українській землі! А яка криниця без зелені? Традиційно біля неї висаджують калину. Деревце прикрашає місце і оберігає воду від спеки. У дбайливих господарів біля кринички стоїть чепурненька лавка, відерце й полив’яний кухлик. Усіх криничка щедро пригощає водицею. Чистою, прохолодною, на лугових травах настояною.

59 слів

 Тарас Шевченко — славетний український поет і художник. Він писав щиро, правдиво, чесно. Знав багато народних пісень і дуже гарно співав. Він любив кобзарів, бандуристів. Сам грав на кобзі й скрипці. Тільки життя в нього було тяжке. Рано за­лишився сиротою, був на засланні, у солдатах. Його думи, його пісні в Україні ніколи не забудуть. Тарас Шевченко — справжній співець свого народу.

59 слів

 Мово рідна, слово рідне!..

Мова — великий дар природи, це найбільше й найдорожче добро в кожного народу. Це жива схованка людського духу, його багата скарбниця. У неї народ складає і своє давнє життя, і свої | сподіванки, розум, досвід, почування. А хто ж це — народ? Це — 1 ми з вами. І від кожного з нас залежить, чи виживе наша мова, І одна з найспівучіших мов світу.

62 слова

 Козацтво — дивовижне явище у всій світовій історії. За лічені хвилини вміли козаки зробити неприступну фортецю зі свого табору. Вони міцно зв’язували вози між собою. Далі викопувався глибокий рів і насипався вал. Ворожа кіннота вже ніяк не могла увірватися в табір. Козаки вели прицільний вогонь по нападниках. Відомо багато випадків, коли вони тижнями виси­джували в цих фортецях. Ворог не міг нічого з ними вдіяти.

63 слова

 Рушник на стіні – давній звичай. Не було жодної на Україні оселі без рушника. Хай то буде одинока хатина вдови чи тісна багатодітна оселя — всюди палахкотіли багатством барв рушники. Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей.

По тому, скільки і які були рушники, створювалася думка про жінку, її дочок. Ніщо так не говорило про жіночу вправність, працьовитість, як ці вимережані рушники.

63 слова

 Повінь

На Десні — повінь. Навколо вода, берегів не видно. Верби у воді стоять, гілля полощуть. Поміж вербами човен пливе. А в човні — Тетянка з татом.

Над водою, на вербовій гілці, пухова рукавичка гойдається. То ремезове гніздо. Біля човна щось довге й зелене зблиснуло. Це щука ганяє.

За вербами видно невеличкий острівець. Там живе зайчик. До ранку острівець затопить повінь, і зайчика треба врятувати.

63 слова

 Любо Василю слухати оповідання старого січовика. Сам би охоче почав зараз битись з ворогами за козацьких ватажків Байду, Судиму.

На Дніпрі тихо. Навіть дрібної хвилі вітерець не наганяє. Чиста вода Дніпра купає в собі золоте проміння пекучого сонця. Кучеряві верби підступили з обох боків до рідної річки. Туга стискала серце, бо доводиться покидати цю благодать. Прудкі Дніпрові хвилі несли Василя все далі від рідного краю.

65 слів

 Писанки

В Україні дуже давно існує традиція наносити орнамент на пташині яйця до свята Великодня. Це не випадково. Яйце упо­дібнюється до природи: шкаралупа — як небо, плівка — як хмари, білок — як води, жовток — як земля.

Розмальовані яйця називають писанками. Вони бувають дуже різні і символізують сонце, радість, життя. Пофарбоване в червоний колір яєчко — ознака радості. Є писанки з дивними складними візерунками, розписами. Це справжні витвори мистецтва.

65 слів

 У козаків багато часу минало в походах і боях. Тому воєнне мистецтво в них завжди було на високому рівні. Окрім блискучої виучки їхніми постійними супутниками на ратних дорогах були дотепні вигадки. Вони вміли перебувати по кілька годин під водою, дихаючи через очеретини. На березі річки міг стояти ворожий табір, а в річці сиділи, чекаючи темряви, козаки. Наставала ніч, вони виходили з води й кидалися на ворога...

66 слів

 Колись князював у Києві Олег. Одного разу він почув пророц­тво, що помре саме від свого коня. Декілька років князь не бачив свого улюбленця, скучив за ним. Якось восени згадав він про віщування.

Покликав Олег старшого конюха. Той розповів про загибель коня. Князь зажурився і наказав відвезти його на місце поховання. Ступив він ногою на кінський череп, а з черепа з’явилася змія та вкусила князя в ногу.

66 слів

 Вже сонце стояло височенько. Кошовий підняв на своєму бай­дарі гасло, щоб рушати. За кілька хвилин увесь широкий Дніпро почервонів від козацьких жупанів.

Залунали понад розлогими берегами великої річки голосні кісні молодого козацтва. Понесли ті пісні по всіх плавнях, по всіх, надбережних ярах та байраках сумну звістку про те, що покидають Україну найкращі її сини. Лиха доля виганяє їх іти и похід боронити рідну землю від жорстокого ворога.

67 слів

 Із знання свого родоводу починається кожна людина. А коріння її закладене в батьківській домівці, у материнській пісні.

Усіх членів сім’ї завжди об’єднував живлющий родинний вог­ник. Від матері до доньки передавалися старанно вишиті руш­ники, сорочки. Від батька до сина передавалися земля, любов до неї, вміння чути її голос.

І сьогодні зберігаються ці родинні традиції. Сім’я, що не вбе­регла вогника, накликає на себе біду. Вогонь здавна оберігав оселю, вважався священним.

68 слів

 Древній Київ

Були серед полян три брати - Кий, Щек, Хорив. І була в них сестра Либідь. Поселився Кий на одній горі. Збудували брати місто і на честь старшого брата назвали його Києвом. Навколо міста росли ліси, дрімучі бори. Водилися там різні звірі. А в місті жили люди працьовиті.

У багатьох походах побував Кий. Після смерті Кия і його братів рід їхній довго князював у полян, у древньому місті Києві.

69 слів

 Зійди у травні на Тарасову гору, і тебе зачарують співом солов’ї. вони тут особливі. Це єдине місце в Україні, де живе дванадцять видів солов’їв.

Як тільки спаде надвечір’я, солов’ї тут змагаються своїм хистом. І кожен витинає свої неповторні колінця, виводить свої чарівні співанки. З кожного гаю лине своя полум’яна пісня. І звучить над Тарасовою горою багатоголосий солов’їний хор. І слухає цю солов’їну хвалу Кобзареві Дніпро, що в’ється в підгір’ї.

69 слів

 Запорожці рушили від Січі. Блакитне небо на сході було вже червоне від ранкового проміння сонця. Рухлива пелена повноводої річки скидалася тепер на рожевий килим, розгорнутий серед зеленої левади.

Краєвид був чарівний, мов талановито намальована картина. Дніпро величаво котив до моря свої води. Проте запорожці не милувалися цією красою. Сивоусі діди важко зітхали, завзяті козаки дивилися суворо й похмуро. Лише січова молодь була бадьора й весела, раділа новим обставинам майбутнього життя.

70 слів

 Хати у нас в Україні будували з дерева, глини, соломи, очерету, лози. Верхні їх частини завертали різьбленими силуетами кінської голови, що була символом-оберегом од зла.

У свята й у будні господині білили хату, розписували стіни, стелю, піч. Долівки були земляними. Щосуботи застеляли пахучим різнотрав’ям. Під вікнами оселі висаджували півники, мальви, півонії, бузок та калину.

А які красиві розмальовані або вирізьблені вікна!

Рідна хата! Вона завжди буде символом добра і надії.

70 слів