Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події

Заняття гуртка "Криниченька". Тема: Традиційне будівництво хат в Україні.

Доброго дня, мої любі вихованці! Запрошую вас на чергове заняття гуртка. Пропоную розглянути сьогодні тему заняття "Традиційне будівництво хат в Україні".

Хата моя, біла хата,

В білому світі одна.

Пахне любисток і м ята,

Мальви цвітуть край вікна.

Дмитро Луценко

В Україні сільський одноповерховий житловий будинок називають «хата». Біла чепурна хата, що пишається своїми чистими білими боками серед вишневих садочків стала символом України. Рідна домівка,родинне гніздо – так у народі називають батьківську хату як особливе місце для людини, а тим більше для дитини!

Український Феншуй української хати

https://www.youtube.com/watch?v=Nlqdh3mlIEE

ЯК УКРАЇНЦІ БУДУВАЛИ ХАТИ? — ТИСЯЧОЛІТНІ ТРАДИЦІЇ

https://www.youtube.com/watch?v=7sg_ByMwK0U

Будівництво житла в Україні

 • При виборі місця для житла зверталася увага на те, щоб під хатою не проходила колишня дорога.

 • Таємно, щоб ніхто не бачив, насипали на кути купки жита. Перед сходом сонця дивилися, чи вони цілі. Якщо збереглися – добре місце. Добрим місцем також вважалося те, де лягала худоба.

 • При закладці хати в землю закопували гроші, щоб водилися в домі, вовну, щоб було тепло, жито для довголіття. Усе це було своєрідною «будівельною жертвою».

Такими були повір’я при зведенні хат, щоб жилося в них радісно, добротно.

Упродовж багатьох віків виробилося поняття «хати» зі спільними для різних регіонів України ознаками зовнішнього оформлення.

Хати у нас в Україні будували з дерева, глини, соломи, очерету, лози. Стіни традиційної української хати завжди білі. Не тільки у свята, а й у будні господині білили хату. Дах був покритий переважно соломою чи очеретом. З димаря виходив дим й усяка нечиста сила. Призьбу наші предки змащували червоною глиною, вони вірили, що таке магічне коло оберігатиме від злих сил. Двері прикрашали різьбленням. На стіні біля дверей малювали гілку, листя було стільки, скільки членів родини.

- А тепер відгадайте загадку:

Поля скляні, межі дерев’яні. (Вікно).

Вікна – це очі їхати, через які людина підтримувала звязок з небесним світом. На ніч вони повинні закриватися. А які красиві розмальовані або вирізьблені вікна з «чорнобривими очима»! Українці вірили, що барвистімалюнки, орнаменти можуть захистити людей від біди. Вікна розміщувалися на стінах, що виходили на схід і південь.

- Ще одна загадка:

Куди ідеш, його ногами товчеш. (Поріг).

З порогом пов’язані такі вірування:

 • Через поріг не можна вітатися, бо посваришся.

 • Через поріг не можна нічого давати, бо сам будеш просити.

 • Поріг хати завше нагадує отчу домівку.

  0400qu78-5262-483x132.png

Оздоблення української хати зовні.

- Ось у таких хатах жили колись ваші прапрадідусі й прапрабабусі. Хата була для них берегинею. Свою хату вони дуже любили.

На зеленому горбочку,

У вишневому садочку,

Притулилася хатинка,

Мов маленькая дитинка

Стиха вийшла виглядати,

Чи не вийде її мати.

І до білої хатинки,

Немов мати до дитинки,

Вийшло сонце, засвітило

І хатинку звеселило.

Леся Українка

Споконвіку хата виконувала своє призначення родинного вогнища, де вчили любити батьків, природу, працю, пісню, де навчали спостерігати, як дихає земля, росте трава, виблискує вранішня роса, сприймати запах рути-м'яти, прислухатися до щебету солов’я .

Рідна хата! Оспівана в піснях, вона завжди буде символом добра й надії, її незгасимий вогник світитиметься теплом маминої любові, вірою в добро. Батьківщина починається з рідного порога, з батьківського дому.

Про хату український народ склав прислів’я, запам’ятаймо деякі з них:

 • Без господаря двір плаче, а без господині хата.

 • Чим хата багата, тим і рада.

 • У своїй хаті, й кути помагають.

Продовжіть прислів’я:

 • Без господаря … (двір) плаче, а без господині … (хата).

 • Чим хата … ( багата), тим і … (рада).

 • У своїй … (хаті), й кути … (помагають).

0400quae-258f-606x275.png

Дивлячись на зображення хати перше, на що звертаєш увагу – це вікна. Уже найдавніші трипільські будівлі мали вікна - "очі". Через вікна своєї хати людина дивиться на світ.

Найдавніші вікна були просто отворами, завішаними тканиною або закриті створками. Шибки в давнину заміняли волові міхури, напнуті на рами. В XVI — XVII ст. шибки робили з пластинок слюди, закріплюючи їх свинцем. Із появою скла вікна стали справжньою окрасою хати. Зсередини вони завішувалися оздобленими занавісками, або "фіранками", через які можна було бачити все, що діється на вулиці, але погано видно, що в хаті. Подекуди вікна прикрашалися вишитими рушниками, що служили оберегами. Віконні рами прикрашалися різьбленням, особливо в Карпатах та Закарпатті. Ці традиції збережені й нині.

Поріг — символ початку і закінчення хати, дому. За найдавнішими повір'ями, саме під порогом перебувають душі померлих Предків, які охороняють рід. Причиною таких вірувань, вірогідно, були первісні типи поховання під порогом. Порогові віддають шану, йдучи до вінця і вирушаючи в останню путь (стукання труною об поріг). В Україні поширене повір'я: якщо підмітати до порога, то все добре вийде з хати, не можна також мести хату двома віниками. Тому старші люди підмітають від порога в хату, щоб "все добре залишилося в хаті Магічними властивостями наділив народ кінську підкову, яка приносить щастя у родину. Тому її прибивали на порозі або над дверима. За правилами народного етикету, завжди вважалося, що вітаються через поріг тільки погано виховані або просто злі люди. Тому казали: "Не подавай руки через поріг, бо посваришся". Не можна й передавати через поріг якусь річ.

Підсумок заняття

- Як називається традиційне українське житло?

- Діти, для чого при закладці хати наші предки в землю закопували вовну?

- Яке місце для будівництва хати вважалося добрим?

- Які ще традиції і звичаї,пов ’язували з будівництвом житла в Україні?

- З яких матеріалів будували хату?

- Які основні елементи зовнішнього оформлення української хати?

- Які прислів’я про хату запам’ятали? Як ви їх розумієте?

- Як ставляться українці до батьківської хати?

Література

https://urok.osvita.ua/materials/initial/konspekt-integrovanogo-zanatta-z-rozvitku-movlenna-ta-ukrainoznavstva-na-temu-ukrainska-hata/

https://urok.in.ua/content/plan-konspekt-uroku-zhyttya-i-pobut-davnih-ukrayinciv-prezentaciya