Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
PRO-акаунт на «Всеосвіті» як інструмент саморозвитку та професійної самореалізації
»
Взяти участь Всі події

18.01.2021

119

0

Народжені для гаджетів або вони не винні!

#сучаснідіти #народженідлягаджетів #порадидлянавчання #поколінняальфа #різницяпоколінь

Все частіше стало чути від вчителів,що сучасним дітям нічого не цікаво. Мовляв,що навчання перетворилося на анімаційну гру. Головне, що всі як один нарікають на дітей, на батьків. Винні – не виховують. Винні- не хочуть. Винні- гаджетам багато уваги приділяють.  Винні! Всюди винні…

Пропоную декілька історій з життя сучасних дітей.

Нещодавно прочитала пост у соцмережі, де мама просила пораду ,щодо подарунка 10-річному синові на новий рік. Й щоб ви думали? З усіх запропонованих варіантів (іграшок, гаджетів,ігор, Мкласів тощо) у малого було все! Коли варіанти закінчилися,то останній коментатор видав напівжартівливу фразу: «Квартиру!». Авторка образилася)).

Мама учня жаліється,що здібний 9-річний хлопець перестав навчатися. Хоч йому цікаво,але начебто втомлюється та стає нудно….

Знайома вчителька розповідає,що діти швидко пройшли  тест в мережі, але не змогли й частину виконати завдань на папері.

Світ змінився глобально й швидко. На заміну телебаченню приходять гаджети , в яких щосекунди змінюється інформація. Додає перцю-конфлікт поколінь. Де виховання одних не розуміється іншими. Бо,здається, у них є все! Багато речей,ще більше можливостей, але вони не користуються ними. Постає питання :Чому ж вони такі нерозумні?)

Насправді, це й є одна з відповідей на питання . Мають все! Коли людина має все, то бажання лише одне- полежати спокійно ,без обов*язків, повчань й зайнятися улюбленою справою сучасності- гаджетами.

Й тут друга відповідь на питання. Всім вже відомо,що навчаємо й виховуємо дітей поколінь Альфа й Z. Не буду довго розказувати про це покоління, адже інформації море. Нагадаю  основні особливості таких дітей(за версією журнала «Forbes»)

1.Головна особливість цих дітей - технологічність.

Вони не знають, яким був світ без телефону, інтернету і гаджетів, без можливості опинитися на зв'язку в будь-який момент і отримати відповідь на своє питання в ту ж хвилину. Швидкість зворотнього зв'язку і розвитку технологій, в яких живе покоління альфа, вражає. І це їх сила і слабкість одночасно.Ми бачимо: як тільки відбувається якийсь збій в системних процесах, ці діти впадають в ступор, не розуміючи, що робити далі.

2.Інша їх відмінна риса - наявність так званого безшовного світу.

Це відсутність різниці між умовними складовими реального та віртуального простору. Вони можуть легко переміщатися між світами, вибудовувати і підтримувати спілкування між континентами, в різних часових поясах і на різних мовах, не відчуваючи себе при цьому перевантаженими. Виходячи з цього, потрібно розуміти, що, коли дорослий говорить дитині «ти занадто багато сидиш в інтернеті», для альфи це звучить як «ти занадто довго гуляєш на вулиці» або «ти занадто багато розмовляєш з друзями». Перебувати в інтернеті для них - природна і базова потреба

3. Неагресивні і толерантні

Покоління альфа зростає в атмосфері поваги своїх і чужих кордонів, високої толерантності та персоналізації навколишнього світу. Через це діти менш агресивні, ніж всі попередні покоління. Це діти, які не вміють цінувати мир і мирне небо над головою. Просто тому що не знають, що може бути по-іншому. У цього є зворотна сторона - вони більш вразливі. Представників покоління альфа легко вколоти і образити, адже у них немає сильних психологічних захистів, тому що вони не натреновані на боротьбу.

4. Майже не володіють базовими побутовими і життєвими потребами

Вміння, які нашому поколінню здаються цілком природними (наприклад навички самообслуговування, пов'язані з базовими побутовими і життєвими потребами) для покоління альфа стають речами, яким необхідно цілеспрямовано вчитися. Їм потрібно навчитися одягатися, готувати собі їжу, зав'язувати шнурки, вміти впоратися з нудьгою, перебувати в тиші. Тому що в світі, в якому вони будуть жити, це, цілком можливо, буде віддано на аутсорс штучного інтелекту, а постійне підживлення мозку новими розвагами і враженнями не дасть можливості навчитися бути наодинці з собою.

5. Ще одна особливість покоління альфа, що впливає на навчання, - цінність репутації і моральних норм, якими вони керуються.

В їхньому світі, особливо віртуальному, найчастіше агресивно пропагують успіх, високі ідеали, екологічні маніфести, турботу про себе, психологічну гігієну. Все це породжує тривожність і підвищену чутливість до своєї репутації, бажання соціального схвалення і поділу поглядів. Це покоління, яке підсіло на похвалу і рейтинги і на те, щоб бути краще, вище, сильніше кожну секунду. Діти бачать, як легко можна набрати обертів і стати популярним і значущим, а потім все втратити, тому що з'явився новий герой, за яким вже не встигнути.

0200iq43-5708.jpg

Як бачимо вони зовсім інші й не вони винні,що такі є. Вони народилися в інший час, з гаджетом у руці, з думкою у декілька секунд та кліповим мисленням. Тож, все одно доведеться навчати їх по-новому,а значить навчатися самим. Адже, в іншому випадку,ми просто не встигнемо за ними.

Тому,декілька порад для навчання «альфиків», які допоможуть не лише в освітньому процесі, а й в побудові стосунків.

1.Перше й головне правило : покоління альфа навчається в дії /learn by doing/.

2. Найбільш ефективною стане методика із застосуванням передових технологій та практичний підхід у навчанні.

Кожного дня у світі створюється нова технологія. Діти швидко переймають все нове. Й щоб вчитель встигав –має слідкувати за технологіями, вивчати,застосовувати їх у своїй діяльності, показати практичну користь продукту. Так,так. Навчатися й навчатися) Не бійтеся цього. Адже, багато класиків писали про користь навчання протягом життя;)

3. Вміння розв*язувати задачі, вирішувати проблеми за допомогою розвиненого критичного мислення.

Намагайтесь не просто викладати матеріал, а допомагати аналізувати, узагальнювати,викреслити необхідне. Швидкий і легкий доступ до інформації створює ілюзію того, що якщо інформація знайдена, отже, ти нею опанував. Але на ділі для правильного застосування, розуміння, аналізу та обробки знань потрібно виконати довгу і монотонну роботу

4. Вміння працювати й співпрацювати в команді.

5. Розвиток творчого мислення та швидко розуміння

Альфікам доведеться жити з штучним інтелектом,тому –це дуже необхідні навички. Й їх потрібно розвивати! Та й нам згодяться такі вміння. Якщо не можемо опанувати самостійно-навчатися!

До речі,скоро це слово стане майже девізом для будь-якого покоління. Адже інформації все більше й більше.

6. Виховуйте!

Так,звичайне слово,яке колись було необхідним у кожному педконспекті , постає на перший план. Ці діти дуже швидкі, розумні ,але знаходячись під впливом технологічного прогресу не вміють знаходити спільну мову, піклуватись за тварин, опікуватись старшим поколінням тощо. Ну, й кібербезпеку опановувати разом)

Наостанок.  Ця стаття написана для того,щоб всі вчителі ( а не лише деякі) повернулися до нового покоління й зрозуміли,що вони не винні. Якщо не складається із зарплатнею, часом, технологіями, то не діти. Зрозумійте їх! Й тоді ми почнемо новий діалог, нову яскраву реальність)

Дякую за увагу!

P.S. Знаю,що є вчителі,які вже працюють правильно з альфіками. Вдячна їм. Всім іншим- терпіння,наснаги та безмежної творчості.

Інші публікації цього автора

Народжені для гаджетів або вони не винні!

18 січня 2021
119
Швидкомова
18 січня 2021
116
Зручні діти
18 січня 2021
141