Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Формування компетентностей сучасного педагога: інструменти професійного саморозвитку
»
Взяти участь Всі події

Про стан та розвиток позашкільної освіти області за 2016/2017навчальний рік та завдання на 2017/2018 н.р.

    Про стан та розвиток позашкільної освіти області

за 2016/2017навчальний рік та завдання на 2017/2018 н.р.

          

Позашкільна освіта-це один із соціальних інститутів, створений для дітей, їх навчання, виховання і розвитку. Позашкільний навчальний заклад- творче виховне середовище, в якому навчаються учні та слухачі відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей. Позашкільний навчальний заклад:

  • виступає в якості умови продуктивної творчої діяльності учнів і є мотиваційним фактором їхньої постійної спрямованості на творчість;
  • сприяє формуванню в учнів мотивації до творчого самовираження як життєвотворчості, забезпечує  суспільно значущий характер творчої діяльності;
  • гарантує позитивну емоційну насиченість освітньої діяльності, її орієнтацію на цінності та запити учнів;

- забезпечує активне співробітництво  та  співтворчость суб’єктів педагогічної взаємодії, взаєморозвиток педагога і його учнів.

          

У системі освіти Тернопільської області станом на 1 січня 2017 року  функціонували 44 позашкільні навчальні заклади різних напрямів та профілів, які відвідували 26 тис. 744 учні, що склало 25,3 відсотків  від загальної кількості учнівського контингенту (порівняно у 2016 році 26.9 відс.) Серед них 25 центрів позашкільної роботи (палаців, будинків школярів), 10 центрів та станцій технічної творчості, 2 еколого-натуралістичні центри, 2 центри туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій, 2 дитячі парки, 1 територіальне відділення Малої академії наук України, хорова школа, школа народних ремесел.   

У позашкільних навчальних закладах станом на 1 січня 2017 року  працювали 1 тис. 779 гуртків і творчих об’єднань художньо-естетичного, науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого та інших напрямів.

Протягом останнього року позашкільними навчальними закладами  області проведено 2560 різноманітних організаційно-масових заходів, у яких взяли участь 83 тис. 532 дитини.

Безперечно, провідну роль у забезпеченні якісної позашкільної освіти відіграють педагогічні працівники ПНЗ.

          Сьогодні в області в позашкільних навчальних закладах працюють 630 педагогічних працівників, із них 73,3 % -жінки. Крім того, 174 педагоги  працюють за сумісництвом.

Аналіз вікового складу педагогічних працівників засвідчує, що серед педагогів  в позашкільних навчальних закладах працюють працівники у віці до 30 років - 18.4%; від 31-40років- 22.8%; від 41-50 років-29.2%; від 51 до 55 років-10.7 %, понад 55-18.7%.

           

            Педагогічні працівники протягом року підвищували свій професійний рівень завдяки участі у Всеукраїнських методичних заходах, які організовуються і проводяться МОН України, Національним  еколого-натуралістичним  центром учнівської молоді, Українським державним центром позашкільної освіти, Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді, Національним центром «Мала академія наук України». Слід відмітити досягнення педагогів в позашкільній освіті. Вже 5 років поспіль представники Тернопільської області отримують призові місця на Всеукраїнському етапі конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних «Джерело творчості».  

         У 2016 році – 1 і 2 місця (1 місце  - Шум’як Наталія Романівна, керівник гуртка Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді . 2 місце - Злепко Ліда Богданівна, керівник гуртка Чортківського  міського комунального закладу «Палац дітей та юнацтва.»)

            У 2017 році  переможцем  Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» став Даньо Дмитро Михайлович, керівник гуртка Заліщицького центру науково-технічної творчості школярів,  який здобув 3 місце.     

       Затверджено перелік найбільших позашкільних навчальних закладів відповідно до наказу МОН України від 14.08.2017 № 1157 . Серед них 13 ПНЗ нашої області.    

Але у зв’язку з процесами децентралізації, формування ОТГ, відбуваються процеси оптимізації мережі позашкільних навчальних закладів. Це призводить до скорочення педагогів та охоплення дітей позашкіллям. Турбує те, що втрачаються кваліфіковані кадри. І це в той час, коли з року в рік значно зростає попит населення на позашкільну освіту, особливо в умовах підвищення інтересу батьків до раннього розвитку дітей; пошуку індивідуальних форм розвитку їх здібностей та обдарувань, ранньої професійної орієнтації, необхідності національно-патріотичного виховання. Необхідно усвідомлювати, що здійснюючи подібні  кроки ми фактично віддаємо наших дітей вулиці та віртуальним іграм. Вперше ми зіткнулися з прямою загрозою життю наших дітей  через соцмережі, зокрема всім відомі ігри «Сині кити», «Розбуди мене о 4.20». Так у 2016 році в Тернопільській області 7 дітей  закінчили  життя самогубством.

Лист Міністерства освіти і науки від 02.02.2017 року № 1/9-46   «Щодо забезпечення прав дітей на позашкільну освіту»   

                Цього року  рішенням сесії Теребовлянської міської ради  від 09.06.2017 року № 1899 «Про реорганізацію позашкільної освіти Теребовлянської міської ради» ліквідовано  два позашкільні навчальні заклади:

Теребовлянську станцію юних техніків;

Теребовлянський центр дитячої та юнацької творчості.

На базі ліквідованих позашкільних навчальних закладів з 01 вересня 2017 року почав працювати профільно-комплексний позашкільний навчальний заклад «Теребовлянська дитяча мистецька школа» Теребовлянської міської ради. Даний заклад буде знаходитися у підпорядкуванні культури.

   Таким чином, з нашої мережі випало два позашкільні навчальні заклади, в яких навчалося 1099 учнів, діяло 76 гуртків, працювало 32 педагогиПід скорочення попало 14 педагогів. Під час реорганізаційних процесів порушуються трудові права педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів, на державному рівні не розроблений механізм щодо збереження мережі ПНЗ. Покладаємо велику надію на майбутні закони, які захистять систему.

У порівнянні з минулим навчальним роком зменшився кількісний показник охоплення дітей позашкільною освітою на 20 відсотків.

В Україні кожній дитині повинні бути створені умови для розвитку її творчих здібностей, і талантів, що в подальшому сприятиме сталому розвитку українського суспільства.       

Одним з основних напрямків роботи позашкільних навчальних закладів є формування та розвиток у вихованців високої патріотичної свідомості, почуття вірності своїй Вітчизні, прагнення до виконання свого громадянського обов'язку; виховання патріотичних якостей особистості відповідно до моделі "Громадянина - патріота України".      

Серед пріоритетних завдань позашкільної освіти області є формування у дітей патріотичних та високих морально-духовних цінностей шляхом організації різних форм змагань, спрямованих на масове охоплення учнівської молоді серед яких фестивалі, конкурси:

-  фестиваль-конкурс патріотичної прози та поезії творів образотворчого мистецтва «Свята Покрова». У заході взяло більше 180 дітей;

- дитячо-юнацька військово-патріотична гра Сокіл «Джура», взяли участь 44 команди, І місце виборола команда Зборівського району; ІІ місце-команда Залозецької ОТГ Зборівського району; ІІІ місце- команда Шумського району.

- хоровий фестиваль-конкурс «Молитва за Україну». У даному заході взяли участь понад 300 учасників.

-  фестиваль-конкурс театральних колективів позашкільних навчальних закладів «Діти Мельпомени» Учасниками заходу стали понад 500 вихованців позашкільних навчальних закладів;

- експедиції «Козацькими шляхами», в яких взяли участь близько 600 учасників;

 - театралізоване спортивне свято «Я козачка твоя, Україно».        

Діяльність гуртків художньо-естетичного напряму у 2016/2017 н.р. була спрямована на розвиток творчих здібностей, формування особистісно-ціннісного ставлення до мистецтва, розвиток естетичної свідомості, здатності до самореалізації та самовдосконалення

  Найбільш розширеною була мережа гуртків художньо-естетичного напряму, яким охоплено 10 тис 537 дітей, що становило майже 39.3 відс. від загальної кількості вихованців позашкільних навчальних закладів   

Учасники зразкової художньої вокальної студії «Крок» Центру дитячої та юнацької творчості Бережанської міської ради  стали лауреатами ІХ Міжнародного благодійного дитячого фестивалю «Мистецький храм»

Народний театр танцю «Посмішка» Центру творчості дітей та юнацтва м. Тернополя виборов І місце на Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв «Перл фест» (Болгарія). На Міжнародному фестивалі-конкурсі дитячої творчості «Світ. Мистецтво і море», який проходив у Болгарії даний Центр  4 перших місця, 4 других місця, 2 третіх місця. Гуртківці  Центру творчості дітей та юнацтва м. Тернополя «Фантазія»  вибороли І місце у хоровому  міжнародному молодіжному конкурсі Гавриїл  Музическу (Румунія).

Зразковий ансамбль танцю «Росинка» Козівського БДЮТ завоював Гран-Прі  та  три І місця на І Міжнародному конкурсі  на фестивалі  мистецтв (GOLD –STAR), також даний колектив отримав два дипломи лауреата   на фестивалі-конкурсі «Зірковий грамофон талантів» та інші.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Одним із важливих напрямів позашкільної освіти є науково-технічний,  який забезпечує набуття вихованцями, учнями та слухачами техніко-технологічних умінь і навичок, розширення наукового світогляду, підготовку до активної науково-дослідної роботи, оволодіння сучасною технікою та технологіями. Усього в Тернопільській області діють 10 закладів науково-технічної творчості  (центрів, станцій юних техніків) Загалом у них працює 521 гурток за різними  напрямами. Усього позашкільну освіту науково-технічного напряму здобувають 7 тис. 265 дітей, що складає 27.1 % від загальної кількості охоплених позашкільною освітою.      

 У позашкільних закладах області протягом 2016-2017 н.р. оволодівали знаннями з технічної творчості близько 28100 учнів.  Вагомі успіхи вихованці позашкільних навчальних закладів досягли з науково-технічного  напряму  на міжнародних, всеукраїнських змаганнях та конкурсах, а саме У Міжнародних конкурсах - 3 призових місця , у Всеукраїнських конкурсах та виставках – 46 призових місць .

   Влітку 2017 року на базі  Тернопільського обласного комунального центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді  картингісти з усієї України демонстрували свої вміння та віртуозність під час  змагань Кубку України з картингу серед учнівської молоді.  

  Слід позитивно відмітити  Центр дитячої та юнацької творчості Бережанської міської ради,  Кременецький центр дитячої та юнацької творчості, Бучацький центру дитячої та юнацької творчості «Сузір’я», ТОКЦНТТШУМ, комунальний заклад Тернопільської міської ради «Станція юних техніків», Заліщицький районний центр науково-технічної творчості школярів, Козівський районний будинок дитячої та юнацької творчості, Підволочиська станція юних техніків, Великоглибочецький будинок технічної творчості школяра Тернопільського району, Великобірківський будинок творчості школяра Тернопільського району, Шумський центр позашкільної роботи.     

Діяльність гуртків еколого-натуралістичного спрямування у 2016/2017 н.р. була спрямована на розвиток виїзних форм навчально-виховної роботи з комплексного вивчення природи: екологічні експедиції, походи, польові практики, під час проведення яких юннати мали можливість ознайомитись із природними об’єктами, компонентами природи, дослідити тваринний і рослинний світ, оволодіти знаннями про екологічний стан своєї місцевості та взяти участь у практичній природоохоронній діяльності.

Невід’ємною складовою системи позашкільної освіти області є 2 центри еколого-натуралістичного напряму, 2 ботанічні сади, профільні відділення палаців і будинків творчості дітей та юнацтва еколого-натуралістичного напряму. На базі цих закладів працюють  197 гуртків, які відвідували  3 тис. 007 учнів, або  11,2% від загальної кількості охоплених позашкільною освітою.

Протягом 2016-2017 н.р. позашкільні навчальні заклади еколого-натуралістичного напряму області брали участь у 4 міжнародних, 38 всеукраїнських та 5 регіональних масових заходах еколого-натуралістичного напряму, якими було охоплено 510 навчальних закладів та понад 47 тисяч школярів.

Юннати області показали гідні результати у Всеукраїнських виїзних та заочних масових заходах - нагороджені дипломами, грамотами, подяками Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, МОН України, а також були нагороджені дипломом переможців  Міжнародних конкурсів. 

 Всього в цих заходах на всеукраїнському та обласному рівні взяли участь майже 2545 учасників, серед яких як окремі учні, так і творчі учнівські об’єднання екологічного спрямування, з них 798 стали переможцями обласних етапів, 286 - переможцями всеукраїнських етапів.

У червні  ц.р. на базі Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та Національного природного парку «Кременецькі гори» відбувся Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних екологів. У заході взяли участь 15 команд з різних куточків України. ТОЦЕНТУМ гідно провів даний захід.

 Залученню вихованців до активної діяльності з вивчення історії та культури рідного краю, географічних, історичних об’єктів і явищ соціального життя, оволодіння практичними уміннями та навичками з туризму і краєзнавства присвячують свою діяльність позашкільні навчальні заклади туристсько- краєзнавчого напряму. У 2016-2017 навчальному році в області працювало  176 гуртків, які відвідували 2 тис. 686 дітей або 10 % від загальної кількості охоплених позашкільною освітою.

         У 2016/2017 році центром проведено  12 обласних семінарів для педагогічних працівників навчальних закладів області, 14 обласних змагань.

         Здійснено екскурсійне обслуговування 25 тисяч туристів у печері Кришталева (с.Кривче Борщівського району) та проведене оздоровлення 240 гуртківців центру на туристичній базі «Галичина» (с.Яблуниця Яремчанського району Івано-Франківської області).

З 19 по 21 вересня 2017 року на базі Тернопільського обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді проходить семінар-практикум директорів обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів. Тема семінару: «Формування системи патріотичного виховання дітей та молоді засобами туристсько-краєзнавчої роботи».  

 За підсумками участі в обласних та всеукраїнських  масових заходах слід відмітити ТОКЦТКСЕУМ, Теребовлянський районний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді, Великобірківський будинок творчості школяра, Центр творчості дітей та юнацтва м. Тернополя, Почаївський будинок дитячої творчості, Монастириський будинок дитячої та юнацької творчості, Збаразький районний будинок дитячої творчості.

     В області проводиться планомірна робота щодо підтримки талановитих дітей та молоді, створення умов для їх інтелектуального, культурного розвитку. Реалізації цих завдань сприяє функціонування  Тернопільського обласного комунального територіального відділення Малої академії наук України.

 В структуру ТОКТВМАНУ входять: міське відділення, 16 районних філій, 3 сільські відділення.

Усього позашкільну освіту дослідницько-експериментального напряму  у 2016/2017 навчальному році здобували  2 тис. 160 дітей, що склало 8.0 % від загальної кількості охоплених позашкільною освітою.

 У 2016/2017 навчальному році учасниками ІІ (обласному) етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України взяли участь 298 учні. Переможцями стали 198 слухачів, які відповідно здобули 31 – перших, 57 – других, 110 – третіх місць.

 На ІІІ (Всеукраїнському) етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Тернопільське обласне відділення МАН України представляла команда у складі 38 слухачів, з яких переможцями стали 18   (І місце – 2, ІІ – 5, ІІІ – 11 учнів).

За результатами  ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у  2017 році 3 переможці  Тернопільщини отримують стипендії Президента України.

Проблеми в ПНЗ

В умовах фінансової кризи та посилення процесів децентралізації створюється реальна загроза існуванню системи позашкільної освіти в області. Система позашкільної освіти відчуває гострий дефіцит в сучасному обладнанні, інвентарі, комп’ютерній техніці, Інтернет зв’язку особливо для реалізації високотехнологічних програм: інженерних, науково-технічних, дослідницьких, винахідницьких. Тому необхідно не тільки зберегти мережу позашкільних навчальних закладів, а й модернізувати і осучаснювати матеріально-технічну базу і, таким чином, збільшити відсоток охоплення дітей та молоді позашкільною освітою.

        

Основні завдання розвитку позашкільної освіти на 2017/2018 навчальний рік:

  • забезпечення  вільного вибору кожною дитиною напряму та виду діяльності, врахування запитів дітей та батьків у роботі позашкільного навчального закладу;
  • впровадження особистісно-орієнтованих технологій, компетентнісного та діяльнісного підходів у навчально-виховний процес позашкільного навчального закладу;
  • розробка концепції розвитку позашкільного навчального закладу відповідно до вимог сучасності;
  •  створення умов для соціально-педагогічної, психолого-педагогічної підтримки дітей та молоді  «групи  ризику», соціально вразливих груп; профілактика асоціальної поведінки в дитячому й молодіжному середовищі;
  • профілізація навчально-виховного процесу; організація допрофільної та профільної підготовки вихованців позашкільних навчальних закладів;
  • розвиток інформаційних та комунікативних технологій, організація дистанційного навчання у позашкільних навчальних закладах, у тому числі, для дітей з особливими потребами;
  • співпраця з дитячими та молодіжними громадськими організаціями з питань національно-патріотичного виховання, творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей і молоді, забезпечення їх культурних потреб та змістовного дозвілля.