Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Творчість російських та українських художників-романтиків

Продовжуємо знайомство з живописом епохи романтизму.

Серед російських та українських живописців найбільшого поширення набули жанри портрету та пейзажу.

В творчості великого російського художника Карла Павловича Брюллова знайшла відображення еволюція романтизму: від гармонійної цілісності та краси світу до відчуття трагізму й конфліктності життя. Він був майстром парадного і камерного портрету. У його ранніх творах можна побачити радісне прийняття житття (картина "Вершниця"), а пізні сповнені ускладненого психологізму ("Автопортрет").

Вершниця (картина) — ВікіпедіяНа картині зображено двох сестер: момент повернення з прогулянки старшої - вона під'їжджає до ґанку верхи на вороному коні. Композиція сповнена динамізму: кінь б'є копитом, а чорний собака кидається йому під ноги, радісно зустрічаючи жінку. Молодша сестра дивиться на старшу захопленим поглядом. Картина сповнена радості зустрічі.

Брюллов, Карл Павлович — Википедия

Портрет написаний під час тривалої хвороби митця. Художник зобразив себе сидячим, слабка рука безсило спирається на кушетку. Червоний колір-улюблений колір Брюллова-створює контраст і протиставляє ослабленого та постарілого чоловіка радощам життя. Бліде обличчя, обважнілі повіки, висохлі пальці - все це Брюллов у той період. Чорна сорочка лише підкреслює, що людина втомилася боротися, але ще намагається втримати свій талант, щоб подарувати людям ще декілька картин. Сумні, розумні очі ніби прощаються з глядачем і з усім світом, що відходить у минуле.


Уродженець полтавщини Аполлон Миколайович Мокрицький належав до передової російської та української інтелігенції. Навчався у відомих художників О.Г.Венеціанова та К.П.Брюллова, був визнаним портретистом, його твори прикрашають багато музеїв. Образи створені його пензлем вражають різноманітністю почуттів.

Порівняйте два жіночі портрети, зверніть увагу на зовнішність, вираз обличчя, позу, манеру триматися, костюми й деталі оточення. Як вони допомагають предати характрер жінок? У якому з портретів є українські мотиви? Які саме?

Портрет дружини -Музей українського живописуОткрытки с репродукциями: Аполлон Николаевич Мокрицкий (1811-1870) -  Девушка на карнавале | Romani

"Портрет дружини" "Дівчина на карнавалі"


Український і російський художник німецького походження Василь Іванович Штернберг прагнув правдиво передати повсякденне життя простого народу.

Навчаючись у Петербурзі, Штернберг щоліта гостював в Україні у маєтку Тарновського у Качанівці. Вражений красою української природи, художник першим зумів поєднати у своїх картинах пейзажі та жанрові сцени.

Штернберг Василь – Бібліотека українського мистецтваУкраїнський контекст живопису Василя Штернберга

Штернберг був одним із найближчих друзів Тараса Шевченка та виконав для першого видання "Кобзаря" малюнок, що зображує біля хати сліпого кобзаря з бандурЕлектронна бібліотека "Культура України"ою, босого хлопчика-поводиря з торбою у супроводі собаки.

Також Штернберг був одним із художників, які популяризували у російській столиці ідеалізований романтичний образ "Південної Малоросіі".


Останнім і найяскравішим представником романтичного напрямку в мариністичному живописі є Іван Костянтинович Айвазовський.


Отже, романтизм розширив обрії художньої виразності, опоетизував життя, привніс дух свободи, виборов право на вільне вираження митцями почуттів.