Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Семінар:
«
STEM-майстерня: від STEM-освіти до міжнародного визнання
»
Взяти участь Всі події

Різдво Пресвятої Богородиці: запалімо новий вогонь

Різдво Пресвятої Богородиці. Церковний календар рясніє датами, присвяченими Божій Матері – заступниці нашого народу, а відтак – українського інтересу. У церквах правлять богослужіння. Але щоб ще краще розуміти слова обряду, треба знати коріння свята.

21 вересня (за старим стилем 8 вересня) – ще одне двунадесяте свято, присвячене Цариці Небесній. Це Різдво Пресвятої Богородиці й Приснодіви Марії – день, один з найбільше шанованих у нашій культурі (недарма йому збудовано стільки храмів). У народі це свято називається Друга (або Мала) Пречиста – щоб відрізнити од Успіння (Успення).

Різдво (народження) Божої Матері – це перше диво, яке передувало Ісусу Христу. А також цей день (а не лише 8 Березня) – особливий для вшанування жінок.

Про походження і дитинство Пречистої в Євангелії нічого не сказано, натомість народна уява і апокрифи оздобили ці моменти яскравими барвами. Наприклад, те, що праведні Іоаким (Яким) і Анна були бездітними (а це вважалося Божою покарою), і нарешті, коли вони вже були літні та присягалися Господу, ідучи на обмеження себе, їм явилося щастя – дитина. Тому Марію вони присвятили храму. Діва змалечку відзначалася духовною чистотою, і все життя була такою. Тому їй моляться заради дітей, задля зміцнення родини, і взагалі – у будь-яких бідах. Також важливо, що Богородиця допомагає віднайти надію та сенс життя.

Божа Мати Трирічна

Галицька Богородиця. Худ. Олександр Охапкін

Що можна ще сказати про Різдво Богородиці? Інша народна назва свята – Осінини, оскільки жінки на селі сьогодні вдруге зустрічали осінь. Ще цей день асоціюється зі жнивами і святом урожаю, коли радісно відзначали прибуток і навідувались одне до одного в гості – особливо це стосувалося зміцненню стосунків молодих зі свекром, свекрухою, тестем і тещею. Онуків лишали на кілька днів у бабусі з дідусем – тобто принцип гостювання нагадував теперішній, “канікулярний”. Тобто це і завершення врожаю (у тому числі робіт на городі), і родинне спілкування.

Також сьогодні починається цибулиний тиждень, коли знімають цибулю з гряд. Проте наші предки починали робити це й раніше – на свято Богородиці “Неопалима Купина”, тобто 17 вересня.

Ще 21 вересня прибирали бджіл з пасік, утеплювали вулики, стригли овець, тобто починався новий цикл робіт. Також цього числа треба викопати всю картоплю: “Пречиста – картопля чиста”. Цілком можливо, що подекуди до цих справ беруться саме сьогодні.

І зі святом пов’язані прикмети. Наші предки помічали, що з 21-го вересня холоднішає, тобто настає справжня осінь. Казали: “Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста”; “Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо”.

Чому Божа Мати у нашій уяві пов’язується із сільським господарством? Причина – поширене явище: християнський культ змішався з язичницьким – культом Богині-землі, Матері, Рожаниць.

Також це й день лісу, бо 21-го востаннє вирушали збирати калину і барвінок. Але дітям заборонялося ходити до лісу, “бо на стежках вужі вигріваються” (тобто Друга Пречиста – ще й зміїний день).

А ще цей день – чистоти і охайності, і стеження за вогнем, бо в хатах гасили старий вогонь і запалювали новий. Це було знаком нової пори. Пам’ятаймо це і не лінуймося прибирати – у прямому та переносному розумінні – та плекати український вогонь.

ДЖЕРЕЛО -- Український інтерес

Читайте також: