Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Про небезпечність СНІДу (синдрому набутого імунодефіциту) чули всі. СНІД - пізня стадія інфекції, спричиненої вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Під дією цього вірусу імунна система стає настільки слабкою, що не може боротися з певними видами інфекцій та пухлин. У більшості людей, інфікованих ВІЛ, за умови вчасно розпочатого адекватного лікування СНІД не розвивається. ВІЛ та СНІД вже більш ніж сорок років продовжують вражати мільйони людей у всьому світі. Зараз на планеті близько 38 мільйонів ВІЛ-інфікованих людей. Щороку Всесвітній день боротьби зі СНІДом - 1 грудня - підвищує обізнаність людей та нагадує про те, що ця епідемія не закінчилася.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ?

Початком історії СНІДу можна вважати кінець 70-х років минулого століття. Саме тоді в США, Швеції, Танзанії та Гаїті до лікарів стали звертатися пацієнти з дивними симптомами перебігу деяких інфекційних та онкологічних захворювань. Всі вони протікали на фоні сильного виснаження імунної системи, що призвело до смерті пацієнтів. У медиків виникли побоювання, що з’явилася нова смертельна хвороба.

В 1982 році науковці зробили припущення, що кров відіграє вирішальну роль у виникненні захворювання. Того ж року хворобу назвали СНІДом - синдромом набутого імунодефіциту. Від чого виникає та як передається інфекція, залишалось невідомим, але дослідження щодо цього проводились активно.

Вже в 1983 році французькому досліднику Люку Монтаньє вдалося відкрити вірус, який є причиною СНІДу. Його назвали ВІЛ - вірус імунодефіциту людини. Доки вірус був ще недостатньо вивчений, виникали різноманітні версії його появи. Деякі вчені стверджували, що ВІЛ - це біологічна зброя, створена військовими, інші наполягали на теорії неземного походження.

Зараз більшість спеціалістів зійшлися на думці, що ВІЛ походить від вірусу імунодефіциту мавп. Вважається, що першою людиною, яка захворіла на СНІД, був африканець із Конго.

Це підтверджує аналіз його крові, який зберігається дотепер як частина медичних досліджень. Чоловік захворів у 1959 році, за кілька десятків років до відкриття СНІДу. Ймовірно, він заразився від мавп, коли полював на цих тварин та вживав їх м’ясо. Потрапивши до людського організму, вірус мутував, став передаватися від людини до людини та викликати стан імунодефіциту. З Африки його розповсюдження відбулося по всьому світу.

1985 року вчені нарешті встановили, що вірус передається через рідини організму (через кров, статевим шляхом, від матері до дитини).

В 1988 році ВОЗ оголосила про створення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом - 1 грудня.

Цікавою є історія вибору дати. В цей час у США саме проходили вибори, тому засоби масової інформації висвітлювали в основному тільки виборчий процес. Творці ідеї Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом вирішили, що після завершення кампанії журналістів має зацікавити новий інформаційний привід. 1 грудня стало ідеальним днем, тому що вибори вже закінчилися, а до різдвяних свят, багатих на події, час ще залишався. Розрахунок виявився вдалим - оголошення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом привернуло багато уваги.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ В ІСТОРІЇ

1985 Створено перший тест на присутність у крові антитіл до ВІЛ. В Японії та США почали тестувати донорську кров.

1987 (початок 1970-х) З’явився перший лікарський препарат від СНІДу - ретровір. Проте згодом виявилося, що з часом вірус втрачає чутливість до цих ліків. Україна цього року має перших шістьох ВІЛ-інфікованих.

1992 В Україні розроблено програму профілактики ВІЛ та СНІДу.

1994 ЗУ лікуванні ВІЛ-інфекції почали використовувати не один препарат, а одразу три. Це значно підвищило ефективність лікування та дозволило подовжити життя пацієнтів. Так з’явилася високоактивна антиретровірусна терапія.

1996 Розпочато роботу Об’єднаної програми ООН з ВІЛ та СНІДу.

2002 Створено Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, який мобілізує та інвестує близько 4 мільярдів доларів на рік для розвитку програм більш ніж у 140 країнах.


СТАТИСТИЧНІ ДАНІ В СВІТІ ТА В УКРАЇНІ

76 мільйонів - кількість людей у світі, що заразилися ВІЛ-інфекцією з початку епідемії.

67% - саме стільки ВІЛ-позитивних людей у 2019 році мали доступ до належної терапії.

26 мільярдів доларів було витрачено у 2020 році на боротьбу зі СНІДом у світі.

13 тисяч нових випадків зараження зареєстровано в Україні в 2019 році.

240 тисяч - загальна кількість інфікованих в Україні. З них лише 136 тисяч знаходяться під медичним наглядом.

16 тисяч осіб - в нашій країні померли від хвороб, пов’язаних зі СНІДом з початку епідемії.

23% - лише стільки українців можуть безпомилково назвати способи запобігання зараженню ВІЛ-інфекцією.

https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-borotby-zi-snidom/

Читайте також: