Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Семінар:
«
STEM-майстерня: від STEM-освіти до міжнародного визнання
»
Взяти участь Всі події

День миру в Україні та Міжнародний день миру

Історію нашої цивілізації цілком можна назвати історією воєн - лише в минулому столітті людству довелося пережити дві світові війни, а локальні збройні сутички в різних місцях планети виникають постійно. На думку ООН, для припинення військових конфліктів у світі недостатньо урядових політичних угод - стійкий мир має базуватися на моральній та інтелектуальній солідарності людства. Саме цю ідею покладено в основу Міжнародного дня миру, який відзначається щороку 21 вересня і має на меті пропагувати мирні ініціативи та послаблювати військову напругу. 21 вересня національний День миру святкує й Україна - останнім часом це питання для нас є особливо актуальним.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ МИРУ В УКРАЇНІ ТА МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МИРУ?

Рух за мир у світі постійно переживає періоди спадів та підйомів. Активізація зазвичай спостерігається в часи воєнних дій – і це не дивно, бо в ситуації реального кровопролиття або великої його вірогідності найбільшим бажанням людей стає попередження та припинення насильства.

ПАЦИФІЗМ

Пацифізм як ідеологія ненасильництва та антивоєнний рух з’явився лише на початку XX століття, однак його суть є дуже давньою. Ще за 500 років до нашої ери Сіддхартха Гаутама, відомий як Будда, навчав, що не можна шкодити будь-якій живій істоті, а філософ Сократ стверджував, що хороша людина ніколи не зробить зла іншій людині. Незадовго до нашої ери релігійна громада есеїв у Палестині проповідувала ненасильництво, а у войовничій Римській імперії довгий час тривав мирний період, відомий як "Pax Romana".

РУХ ЗА МИР

Поширення християнства з його принципами загалом сприяло прагненню людей до мирного життя, тому в 975 році у Франції виник рух "Миру Божого" - "Pax Dei". Його метою був захист жінок, священників, паломників, торговців та інших мирних жителів шляхом угод між церковниками та світською владою.

Організований громадський рух за мир почався в 1815 році в США - тоді саме тривала англо- американська війна, яка отримала назву "Другої війни за незалежність". 1843 року в Лондоні відбувся перший Міжнародний конгрес миру, а найбільш обнадійливими стали дві конференції, проведені у Гаазі в 1899-му та 1907-му роках. До 1914 року в світі налічувалося близько 160 організацій борців за мир, однак вони не змогли запобігти початку Першої світової війни.

Наслідком цієї війни стало створення Ліги Націй, до статуту якої було вписано збереження національного суверенітету держав. В 1920 році Ліга Націй заснувала Постійну палату міжнародного правосуддя в Гаазі, а на протязі 1928-1929 років 60 країн підписали пакт Бріана-Келлога, що за суттю був договором про відмову від воєнних дій як засобу вирішення політичних суперечок.

Жахливі події Другої світової війни підштовхнули світ до чергових пошуків мирного порозуміння, тому 50 держав заснували нову всесвітню миротворчу організацію - ООН. З моменту її створення уряди зобов’язані не застосовувати силу проти інших країн, виключення становить тільки самооборона та повноваження, надані Радою Безпеки ООН.

"ХОЛОДНА ВІЙНА"

Проте післявоєнний світ розколовся на два табори - комуністичний та капіталістичний, після чого почалася так звана «холодна війна». Іноді вона мала всі шанси перейти в гарячу фазу - наприклад, під час Карибської кризи в 1962 році. Щоб отримати хоч якісь гарантії миру, в подальші роки було підписано чимало меморандумів та договорів, в тому числі про часткову заборону ядерних випробувань в атмосфері, океані та в космосі, а також встановлено лінію прямого зв’язку між очільниками СРСР та США.

В той час у США, Канаді та Великобританії набула поширення субкультура хіппі з філософією мирного співіснування та любові до ближнього. Як активні противники війни США у В’єтнамі, хіппі часто проводили антивоєнні акції та марші. До них долучалися відомі персони - наприклад, Джон Леннон у 1969 році влаштував протест "За мир у ліжку", вісім днів не виходячи зі спальні.

Загалом холодна війна тривала 45 років, і хоча між двома головними антагоністами не було прямих воєнних сутичок, кожна з двох країн витратила на гонку озброєнь астрономічні суми, а через боротьбу за вплив на країни третього світу загинули мільйони людей. Це протистояння нарешті завершилося в кінці 1980-х, і відтоді рух за мир став перейматися не лише антивоєнними та антиядерними темами, а й расизмом, бідністю, сексизмом та деградацією навколишнього середовища.

ЗАСНУВАННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МИРУ

Цікаво, що заснування Міжнародного дня миру не було пов’язане з жодною конкретною війною. Ідея цього свята належала двом країнам - Великобританії та Коста-Ріці, яка має особливу історію - з 1948 року там немає власної регулярної армії. Тож за ініціативою цих держав Генасамблея ООН в 1981 році проголосила день відкриття своєї сесії, тобто третій вівторок вересня, Міжнародним днем миру.

Вперше свято відзначили у вересні 1982–го, а в 2001 році Генасамблея ООН мала розпочатися 11 вересня, в день сумнозвісних терактів у США. Тодішній генеральний секретар організації Кофі Аннан виступив із заявою, яка назавжди змінила характер Міжнародного дня миру - його було оголошено днем глобального припинення вогню та насилля. ООН закликала всі конфліктуючі сторони на планеті до 24-годинного перемир’я, аби подарувати надію людям, які змушені жити під пострілами, і продемонструвати, що досягти миру можливо.

В лютому наступного року на підтримку рішення Генасамблеї ООН український президент підписав указ про встановлення в нашій країні Дня миру. Згідно з ним, відзначати це свято належить 21 вересня кожного року, в Міжнародний день миру.

https://daytoday.ua/podiya/den-myru-v-ukraini-ta-mizhnarodnyy-den-myru/

Читайте також: