Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Cтворення лепбуку: етапи, способи, інструменти
»
Взяти участь Всі події

День археолога

Археологія - широка дисципліна, яка присвячена вивченню старовинної культури та історії через знаходження й дослідження матеріальних предметів - наприклад, будівель, знарядь праці чи кераміки. Оскільки більша частина існування людства пройшла ще до появи писемності, саме археологічні знахідки відіграють важливу роль у розумінні нашого далекого минулого. Хоча археологію прийнято вважати дуже романтичною професією, та самі археологи знають, що передусім їхня робота потребує справжнього професіоналізму та відданості справі. Саме тому працю археологів в Україні вшановують на офіційному рівні, щороку 15 серпня відзначаючи професійне свято - День археолога.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ АРХЕОЛОГА?

Без сумніву, завжди були люди, що цікавилися матеріальними свідченнями минулого, тому в більшості культур існувала традиція збирати й шанувати давні реліквії. Але вважається, що археологія як дисципліна зародилася в Європі XV – XVI століть завдяки поширенню філософії гуманізму, яка високо цінувала мистецтво. Саме тоді, в епоху Відродження, допитливі представники вищого класу почали збирати колекції предметів старовини з Даввньої Греції та Риму, вважаючи їх в першу чергу витворами мистецтва, ніж історичними артефактами.

Популярність та престижність подібних колекцій призвела до того, що заможні дворяни стали надавати кошти на розкопки, щоб мати більше цікавих предметів у себе вдома. Так, завдяки бажанню королеви Неаполя отримати старовинні скульптури були частково розкопані Геркуланум і Помпеї - два відомих давніх міста, зруйнованих під час виверження Везувію в 79 році нашої ери.

РОЗВИТОК АРХЕОЛОГІЇ

Новий етап в археології розпочався через вторгнення Наполеона Бонапарта в Єгипет у 1798 році. Щоб зрозуміти єгипетський народ і його минуле, Наполеон привіз до країни 175 дослідників різних спеціальностей з пересувною бібліотекою, спеціальними інструментами та вимірювальними приладами. Результатом їхньої роботи став опублікований в 1809 році ілюстрований "Опис Єгипту" - книга, що розбурхала інтерес у Європі до історії Давнього Єгипту. В 1822 році Жан-Франсуа Шампольйон розшифрував текст Розетського каменю, відкривши світу таэмницю єгипетських ієрогліфів. Це відкриття поклало початок новій комплексній науці - єгиптології.

Стрімкому розвитку археології в XIX столітті сприяли відкриття в біології та геології. Британський геолог Чарльз Лайель створив нову систему уніформістської стратиграфії, завдяки якій археологи отримали надійну часову шкалу для датування знайдених артефактів. Робота Лайеля та публікація книги Чарльза Дарвіна "Походження видів" кожна окремо популяризували ідею еволюції, тому дедалі більше прихильників здобувала теорія надзвичайно давньої історії людства.

XX століття почалося з визначних подій в археології - 1904 року в публікації британського археолога Фліндерса Петрі "Методи й цілі археології" було описано систематичний метод розкопок. Феноменальні знахідки, такі як відкриття в 1922 році гробниці Тутанхамона чи розкопки царських гробниць Ура 1926 року, що показали людям забуту шумерську цивілізацію, сприяли зростанню цікавості до археології. Археологи почали працювати за межами Близького Сходу, Середземномор’я і Європи, і нарешті археологія стала визнаною наукою.

https://daytoday.ua/podiya/den-arkheoloha/

Читайте також: