Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Розкритий напад

Іноді фігури можуть, не роблячи ходу, нападати із засідки на ворожі фігури. Така ситуація виникає, коли ти робиш хід однією фігурою, а в цей час інша фігура, що стояла за нею, відкривається і нападає на суперника. Такий прийом називається розкритий напад.

Розглянемо детальніше на прикладі.

0300jtsp-08a7-247x247.gifПояснення:

Біла тура робить хід на а2, щоб напасти на чорного слона на а5, але цим самим відкриває білого слона на b1, який одночасно з нею нападає на чорного коня з g6. Отже, білий слон напав на фігуру противника, не зробивши жодного ходу. Ця ситуація демонструє тактичний прийом розкритий напад. Чорним доведеться робити вибір, яку з фігур вони хочуть зберегти, а білі однозначно зможуть виграти фігуру суперника та отримати матеріальну перевагу.

Часом розкритий напад може виявитися шахом. Такий шах називають називається розкритим. Погляньте на зразок.

0300jv2m-fff8-251x252.gifПояснення:

Білий кінь робить хід е4 та відкриває напад білого слона на короля суперника. Маємо ситуацію з розкритим шахом.


Завдання

Застосуй тактичний прийом - розкритий напад та виграй фігуру суперника. У всіх випадках хід білих.

Зразок

0300jvfj-2e43-284x284.pngПояснення:

Оцінюємо ситуацію та виявляємо фігуру білих, що має приховану можливість для нападу. Такою фігурою є біла тура, яка зможе напасти на чорного ферзя після ходу пішаком, що стоїть на g2. Але тут важливо не просто напасти на ферзя, а ще й використати цю ситуації, щоб його побити. Для цього пішак повинен не просто зробити хід, скажімо, на поле g3, відкриваючи напад тури на ферзя, а оголосити шах королю ходом на g4 (це можливо, адже пішак, який ще не ходив, має право зробити перший хід одразу на два поля вперед). Чорні зобов'язані захисти свого короля, тому не зможуть захисти ферзя від загрози з боку тури. У даному випадку король може захиститися лише самостійно, наприклад, виконавши взяття пішака, який на нього напав. Внаслідок цього білі мають можливість наступним кроком взяти ферзя.

Тепер спробуйте самостійно виконати розкритий напад та виграти фігуру суперника. У всіх випадках хід за білими.

0300jvi3-b768-281x280.png0300jxg5-184c-281x280.png

0300jvbg-7cfd-277x282.png

Бажаю успіху!

(Використано матеріал із "Шахи для дітей. Практичний посібник для молодших школярів" Романової І.А. та "Шахова абетка" Величка І.)

Читайте також: