Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Елементарні тактичні прийоми. Зв'язка

Сьогодні ми розглянемо ще один елементарний тактичний прийом - зв'язку.

Зв'язка - це напад далекобійною фігурою (ферзем, турою або слоном) на фігуру або пішака партнера, що не може піти з лінії нападу, оскільки прикриває собою більш цінну фігуру або важливе поле.

У зв'язці беруть участь три фігури: одна ваша і дві - партнера, які розташовані на спільній вертикалі, горизонталі або діагоналі. Якщо зв'язана фігура прикриває важливе поле, то у зв'язці беруть участь лише дві фігури.

0300eu9g-4201-306x300.pngНа малюнку ліворуч зображено дві зв'язки. Розберемо їх по черзі.

Перша зв'язка - біла тура, чорний кінь та чорний ферзь. Кінь зв'язаний з ферзем та захищає його від прямої загрози з боку білої тури, а тому не може відійти чи виконати досить вигідне взяття білого слона. Все це дає можливість для існування ще однієї зв'язки

Друга зв'язка - білий слон, чорний пішак та чорний король. Чорний пішак не може ходити, оскільки закриває короля від потенційного шаху.

Також варто відзначити, що зв'язка, у яку входить король, має особливу назву.

Якщо ворожа фігура або пішак не може піти з лінії нападу, бо відкривається шах королю, то це королівська зв'язка.

А тепер повправляємось та виконаємо кілька завдань.

Завдання 1

Знайди зв'язку і подумай, як її можна використати.

Зразок

Хід білих

0300euwf-508f-232x232.pngПояснення:

Хід за білими, отже саме їм вдалося "зв'язати" фігури противника. Тому шукаємо зв'язку, яка включає далекобійну білу фігуру та дві фігури (або пішака та фігуру) чорних. Із далекобійних білих фігур маємо лише ферзя. Уважно простеживши всі напрямки його руху помічаємо королівську зв'язку (білий ферзь, чорний пішак і чорний король).

Тепер розберемось, як це можна використати. Чорний пішак мав би захищати ще й чорного коня, але оскільки він зв'язаний з королем і не може відійти з поля g8, то це неможливо. Тому білий кінь робить взяття чорного коня на полі f6 і одночасно ставить шах чорному королю. Ще раз звертаю вашу увагу, що зв'язаний із королем пішак на g7 не може побити білого коня, бо відкриється шах королю від білого ферзя.

А тепер спробуйте впоратися із парою подібних шахових ситуацій самостійно.

Знайди зв'язку і подумай, як її можна використати.

Хід білих

0300evat-e39f-301x300.png

Хід чорних

0300evax-fd6c-300x301.png

Завдання 2

Оголоси мат в один хід, використовуючи зв'язку.

Зразок

Хід білих

0300evel-aaa0-250x249.pngПояснення:

Хід за білими, отже знову починаємо шукати зв'язку, у якій буде далекобійна біла фігура та дві чорних фігури (або пішак та фігура). У білих три далекобійні фігури: ферзь, тура, слон. Уважно відстежуємо напрямки їхнього руху у пошуках зв'язки. Знову бачимо королівську зв'язку, яка складається з білого слона, чорного пішака та чорного короля. Внаслідок цього чорний пішак не може відійти з поля g7, адже відкриється шах королю. Цей пішак ще мав би захищати іншого чорного пішака на h6, але тепер не може. Тому ми користуємося цим і робимо білим ферзем взяття пішака на h6, яке закінчується для чорних матом.

А тепер спробуйте впоратися із парою подібних шахових ситуацій самостійно.

Оголоси мат в один хід, використовуючи зв'язку.

Хід білих

0300evwl-32ca-316x316.png

Хід чорних

0300evwo-4b11-314x317.png

Завдання 3

Створи зв'язку, зробивши один хід.

Хід білих

0300evyh-cabb-314x315.png

Хід чорних

0300evyj-c7d2-315x314.png

Бажаю успіху!

(Використано матеріал із "Шахи для дітей. Практичний посібник для молодших школярів" Романової І.А.)

Читайте також: