Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Корекція когнітивних процесів. Інклюзія
»
Взяти участь Всі події

Мікошка 4

Біологія

Для кого: I курс

5 проходжень

75 запитань

09.12.2022

262

2

0

Завантажити тест
Вміст тесту:
Запитання №1 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Схильність до цукрового діабету зумовлюється аутосомно-рецесивним геном. Цей ген проявляється лише в 30% гомозиготних особин. Яка генетична закономірність спостерігається в цьому випадку?

Запитання №2 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Жінка з I (0) rh– групою крові вийшла заміж за чоловіка з IV (AB) Rh+ групою крові. Який варіант групи крові та резус-фактора можна очікувати в дітей?

Запитання №3 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

В якому зі шлюбів можливий резус-конфлікт матері й плода?

Запитання №4 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Розвиток будь-яких ознак у людини є результатом складних взаємодій між генами та продуктами трансляції на молекулярному рівні. Установлено, що одна пара алелів контролює проникність капілярів, розвиток стовбура головного мозку й мозочка, а також одну з функцій тимуса. До якого явища це можна віднести?

Запитання №5 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Жінка з резус-позитивною (Rh+) кров'ю вагітна, плід – резус-негативний

(rh–). Чи можливе виникнення резус-конфлікту в цьому випадку?

Запитання №6 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У матері перша група крові, резус-негативна, а в батька третя група, резус-позитивна. Які групи крові можливі в дітей, якщо батько гетерозиготний за першою ознакою?

Запитання №7 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Успадковування груп крові визначається видом взаємодії генів. Батьки мають другу й третю групи крові, а їх дитина – першу. Який вид взаємодії генів лежить в основі цього явища?

Запитання №8 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У чоловіка частина еритроцитів має серпоподібну форму, про що він не знав до призову в армію. У нього поряд із гемоглобіном HbА знайдено HbS. Який тип взаємодії генів притаманний цій патології?

Запитання №9 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У батьків з якими генотипами можуть народитися діти з усіма групами крові системи AB0?

Запитання №10 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Явище полімерії як одного з різновидів взаємодії неалельних генів полягає в залежності сили прояву ознаки від різних домінантних генів. Який із наведених нижче генотипів найкраще відповідає полімерії?

Запитання №11 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Батько дитини – резус-позитивний із другою групою крові, гомозиготний, мати – резус-негативна з першою групою крові. Якими можуть бути фенотипи й генотипи дітей?

Запитання №12 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Синтез у клітинах людини білка інтерферону зумовлюється комплементарною взаємодією домінантних алелів різних генів A і B. В одного з батьків пригнічена здатність до утворення інтерферону внаслідок відсутності гена B, а другий – здоровий, і всі його родичі також здорові. Яка ймовірність появи здорового потомства?

Запитання №13 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Пігментація шкіри в людини контролюється декількома парами незчеплених генів, що взаємодіють за типом адитивної полімерії. Пігментація шкіри в людини з генотипом а1а1а2а2а3а3 буде:

Запитання №14 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Юнак із Центральної Африки приїхав в Україну одержати вищу медичну освіту. Він страждає легкою формою серпоподібноклітинної анемії. На третьому році навчання він одружився з українкою, яка була здорова за цією ознакою. У них народилася донька. Яка найвища ймовірність того, що ця дитина буде хвора (ген серпоподібноклітинної анемії успадковується як неповністю домінантний)?

Запитання №15 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Схрещуються два організми. Один із них гетерозиготний за домінантним геном, а другий – гомозиготний за рецесивним геном. Яке це схрещування?

Запитання №16 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людей чотири групи крові системи AB0 визначаються взаємодією міжсобою трьох генів одного локусу: i, IА, IВ. Скільки генотипів і фенотипів вони утворюють?

Запитання №17 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людській популяції міста N з усіх людей, у кого є домінантний ген шизофренії, виражену клінічну картину мають 35%. Ця характеристика гена називається:

Запитання №18 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У донора виявлена IV група крові. Фенотипічно вона характеризується наявністю:

Запитання №19 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Маса людини контролюється декількома парами незчеплених генів. Чим більше домінантних генів у генотипі, тим більша маса тіла людини. Це є приклад:

Запитання №20 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У родині студентів, що приїхали з Африки, народилася дитина з ознаками анемії, яка невдовзі померла. Виявлено, що еритроцити дитини мали вигляд серпа. Які ймовірні генотипи дружини й чоловіка (батьків дитини), якщо відомо, що в них спостерігається легка форма цієї хвороби?

Запитання №21 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Колір шкіри в людини контролюється декількома парами незчеплених генів, що взаємодіють за типом адитивної полімерії. Яка буде пігментація шкіри в людини з генотипом А1А1А2А2А3А3?

Запитання №22 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Ріст людини контролюється декількома парами незчеплених генів, причому дуже низькорослі – гомозиготи домінантні, найвищі – гомозиготи рецесивні. До якого типу відносять це явище?

Запитання №23 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Інтенсивність пігментації шкіри в людини контролюють кілька неалельних домінантних генів. Установлено, що при збільшенні кількості цих генів пігментація стає інтенсивнішою. Як називається тип взаємодії цих генів?

Запитання №24 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини один і той самий генотип може спричинити розвиток ознаки з різним ступенем прояву, що залежить від взаємодії даного гена з іншими та від впливу зовнішніх умов. Як називається ступінь фенотипічного прояву ознаки, що контролюється певним геном?

Запитання №25 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

При яких групах крові батьків за системою резус можлива резус- конфліктна ситуація під час вагітності?

Запитання №26 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У глухонімих батьків із генотипами DDee і ddEE народилися діти з нормальним слухом. Яка форма взаємодії між генами D i E?

Запитання №27 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До лікарні потрапила жінка, якій необхідно терміново зробити переливання крові. Аналіз виявив, що жінка має I групу крові rh– . Які групу крові та резус фактор повинен мати чоловік цієї жінки, щоб її син міг стати для неї донором?

Запитання №28 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Резус-конфлікт виникає при переливанні одногрупної за системою AB0 резус-позитивної крові реципієнту:

Запитання №29 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Колір шкіри в людини контролюється декількома парами незчеплених генів, що взаємодіють за типом адитивної полімерії. Яка буде пігментація шкіри в людини з генотипом А1А1А2А2А3А3?

Запитання №30 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Ріст людини контролюється декількома парами незчеплених генів, причому дуже низькорослі – гомозиготи домінантні, найвищі – гомозиготи рецесивні. До якого типу відносять це явище?

Запитання №31 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Інтенсивність пігментації шкіри в людини контролюють кілька неалельних домінантних генів. Установлено, що при збільшенні кількості цих генів пігментація стає інтенсивнішою. Як називається тип взаємодії цих генів?

Запитання №32 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У родині є двоє дітей. Дочка має 0 групу крові, син – AB. Які генотипи1 в батьків?

Запитання №33 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У жінки, що має 0 (I) групу крові, народилася дитина із групою крові AB. Чоловік цієї жінки мав групу крові A. Неспецифічне успадкування крові, відоме як "бомбейський феномен", зумовлене таким видом взаємодії генів:

Запитання №34 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У жінки з резус-негативною кров'ю ІІІ групи народилася дитина з ІV групою крові, у якої була гемолітична хвороба новонароджених унаслідок резус- конфлікту. Який генотип за групою крові та резус-належністю найбільш імовірний у батька?

Запитання №35 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У родині є дитина із групою крові 0 (I). Які можливі генотипи батьків цієї дитини?

Запитання №36 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Молекула гемоглобіну складається із двох α- і двох β-ланцюгів. Гени, що кодують обидва ланцюги, розміщені в різних парах гомологічних хромосом. Який тип взаємодії існує між цими генами?

Запитання №37 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У чоловіка IV (АВ) група крові, а в жінки III (В). У батька жінки I (0) група крові. У них народилося 5 дітей. Назвіть генотип тієї дитини, яку можна вважати позашлюбною:

Запитання №38 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Хвороба Хартнапа зумовлена точковою мутацією лише од-ного гена, наслідком чого є порушення всмоктування амінокислоти триптофану в кишечнику та реабсорбції її в ниркових канальцях. Це призводить до одночасних розладів у травній і сечовидільній системах. Яке генетичне явище спостерігається в цьому випадку?

Запитання №39 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У хлопчика I (I0I0) група крові, а в його сестри IV (IAIB). Які групи крові в батьків цих дітей?

Запитання №40 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини цистинурія проявляється у вигляді наявності цистинових камінців у нирках (гомозиготи) або підвищеним рівнем цистину в сечі (гетерозиготи). Цистинурія є моногенним захворюванням. Визначте тип взаємодії генів цистинурії й нормального вмісту цистину в сечі.

Запитання №41 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини особливості успадкування груп крові при явищі "бомбейського феномену" зумовлені явищем рецесивного епістазу. Який генотип може мати людина з І групою крові?

Запитання №42 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До жіночої консультації звернулося п'ять подружніх пар. Вони хочуть знати, чи є загроза розвитку гемолітичної хвороби в їхніх дітей. В якому випадку ризик виникнення резус-конфлікту є найвищим?

Запитання №43 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У дитини, хворої на серпоподібноклітинну анемію, спостерігається кілька патологічних ознак: анемія, збільшена селезінка, враження шкіри, серця, нирок і мозку. Як називається множинна дія одного гена?

Запитання №44 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У випадку, коли один з батьків має групу крові 0, а інший AB, дитина може мати групу крові:

Запитання №45 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Укладають шлюб резус-позитивна гетерозиготна жінка з IV (AB) групою крові та резус-негативний гомозиготний чоло-вік з ІІ (A) групою крові (антигенна система AB0). Яка ймовірність народження в цій сім'ї резус-позитивної дитини з IІІ (B) групою крові?

Запитання №46 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

При якій взаємодії генів ген-інгібітор лише пригнічує дію іншого гена й не детермінує розвиток певної ознаки?

Запитання №47 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Гіпоплазія емалі успадковується як зчеплена з X-хромосомою домінантна ознака. У родині мати страждає цією аномалією, а батько здоровий. Яка ймовірність народження сина з нормальними зубами?

Запитання №48 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У жінки з резус-негативною кров'ю II групи народилася дитина з IV групою, у якої діагностували гемолітичну хворобу внаслідок резус-конфлікту. Яка група крові можлива в батька дитини?

Запитання №49 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

В X-хромосомі людини є два домінантних гени, які беруть участь у згортанні крові. Таку саму роль виконує й аутосомно-домінантний ген. Відсутність будь-якого з цих генів призводить до гемофілії. Назвіть форму взаємодії між трьома генами.

Запитання №50 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У юнака 18 років діагностовано хворобу Марфана. Під час дослідження встановлено порушення розвитку сполучної тканини, будови кришталика ока, аномалії серцево-судинної системи, арахнодактилію. Яке генетичне явище1 зумовлює розвиток цієї хвороби?

Запитання №51 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У жінки з III (B) Rh– групою крові народилась дитина з II(A) групою крові. У дитини діагностовано гемолітичну хворобу новонароджених унаслідок резус-конфлікту. Яка група крові та резус-фактор можливі в батька?

Запитання №52 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Батько резус-негативний. Мати резус-позитивна. У неї народилась резус-позитивна дитина. Чи може в цій родині розвитися гемолітична хвороба, як наслідок резус-конфлікту?

Запитання №53 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У матері II, а в батька IV група крові системи AB0. Батько й мати резус- позитивні, а обидва дідусі резус-негативні. Яка група крові неможлива в їхніх дітей?

Запитання №54 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Укладають шлюб резус-негативна жінка з IV (AB) групою крові та резус-негативний чоловік із I (0) групою крові (анти-генна система AB0). Яка ймовірність народження в цій сім'ї резус-негативної гомозиготної дитини з III (B) групою крові?

Запитання №55 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Чотири групи крові системи AB0 зумовлені успадкуванням трьох алелів одного гена (I0, IA , IB ). Алелі I A та I B у гетерозигот визначають четверту групу. Назвіть форму взаємодії між генами, що має місце при успадкуванні четвертої групи крові.

Запитання №56 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Під час хірургічної операції виникла необхідність масивно-го переливання крові. Група крові потерпілого – III (B) Rh+ . Якого донора необхідно вибрати?

Запитання №57 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Припустимо, що одна пара алелів контролює розвиток кришталика, а друга пара – розвиток сітківки. У цьому випад-ку нормальний зір буде результатом взаємодії генів, яка називається:

Запитання №58 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У якому з наведених випадків під час переливання крові може виникнути небезпека для пацієнта?

Запитання №59 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У гетерозиготних батьків з II (A) і III (B) групами крові за системою AB0 народилась дитина. Яка ймовірність наявності в неї I (0) групи крові?

Запитання №60 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Утворення в клітинах людини білка інтерферону, який виробляється для захисту від вірусів, пов'язано із взаємодією генів. Який з перелічених видів взаємодії генів обумовлює синтез білка інтерферону?

Запитання №61 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людей один з варіантів забарвлення зубної емалі визначається взаємодією двох алельних генів по типу неповного до-мінування. Скільки фенотипів визначають ці гени?

Запитання №62 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини із четвертою групою крові (генотип IAIB) в еритроцитах одночасно присутні антиген A, що контролюється алелем IA, і антиген B –продукт експресії алеля IB. Приклад якої взаємодії генів являє собою дане явище?

Запитання №63 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Яка ймовірність народження хлопчика в сім'ї, де мати – носій рецесивного летального алеля, який зчеплений зі статтю й викликає загибель зародка на ранніх стадіях розвитку?

Запитання №64 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До медико-генетичної консультації звернулося подружжя з питанням про ймовірність народження в них дітей, хворих на гемофілію. Подружжя здорове, але батько дружини хворий на гемофілію. На гемофілію можуть захворіти:

Запитання №65 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Гени А і В неповністю зчеплені між собою. Які кросоверні гамети утворює самка дрозофіли з генотипом AB//ab?

Запитання №66 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До генетичної консультації звернулася жінка-альбінос (успадковується за аутосомно-рецесивним типом) з нормальним зсіданням крові та I (0) групою крові. Який із перелічених генотипів більш імовірний для цієї жінки?

Запитання №67 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини зчеплений з X-хромосомою рецесивний летальний ген викликає розсмоктування зародка на ранніх стадіях розвитку ембріона. Яка з можливих зигот- носіїв такого гена не здатна до розвитку?

Запитання №68 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Здорове молоде подружжя має сина з гемофілією. Дідусь із боку матері хворий на гемофілію. Які генотипи батьків?

Запитання №69 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Донька дальтоніка бере шлюб із сином іншого дальтоніка, причому це подружжя відрізняє кольори нормально. Яка найбільша ймовірність появи дальтонізму в їхніх дітей?

Запитання №70 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До медико-генетичної консультації звернулася жінка із приводу ризику захворювання свого сина на гемофілію. Її чоловік страждає на це захворювання від народження. У жінки та її родичів не було випадків гемофілії. Яка ймовірність народження хворого хлопчика в цій сім'ї?

Запитання №71 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До медико-генетичної консультації звернулася жінка із приводу оцінки ризику захворювання на гемофілію в її дітей. Її чоловік страждає на гемофілію. Під час збору анамнезу виявилося, що в сім'ї жінки не було випадків гемофілії. Укажіть ризик народження хворої дитини:

Запитання №72 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

У людини відсутність потових залоз кодується рецесивним геном, локалізованим в X-хромосомі. До медико-генетичної консультації звернулося майбутнє подружжя: здоровий юнак одружується з дівчиною, батько якої страждав на відсутність потових залоз, а мати та її родичі були здорові. Яка ймовірність вияву даної ознаки в синів від цього шлюбу?

Запитання №73 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Батько вагітної жінки страждає на гемералопію, яка успадковується як рецесивна ознака, зчеплена з X-хромосомою. Серед родичів чоловіка ця хвороба не траплялась. Яка ймовіність, що народжена дитина буде страждати гемералопією, якщо встановлено, що плід чоловічої статі?

Запитання №74 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

Який тип регуляції статі за допомогою статевих хромосом характерний для людини?

Запитання №75 з однією правильною відповіддю Балів: 1%

До медико-генетичної консультації звернувся чоловік з колірною сліпотою. Це зчеплена з X-хромосомою рецесивна ознака. Яка ймовірність появи в його родині дітей-дальтоніків, якщо в генотипі його дружини такий алель відсутній?

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався

1 1

Зрозумілий

1 1

Потрібні роз'яснення

1 1