Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Тест:

ЧИТАННЯ ТЕКСТУ (МОВЧКИ)

10.12.2023
1 0
5 Клас, 6 Клас, 7 Клас

10

63

357

0

5
Опис тесту (учням цей опис не показується):

Однією з найочевидніших за результатами дослідження якості освіти PISA 2022 року проблем українських школярів і освіти є функціональна неграмотність. Наші діти навчилися розпізнавати букви, відтворювати звуками написане чи надруковане, але не читати з розумінням, усвідомленням того, що прочитали. Причин декілька: відсутність мотивації до читання, кліпове мислення, недостатньо сформовані навички критичного мислення, вміння працювати з різними видами текстів виокремлювати певні факти, інтерпретувати текст, а також відсутність матеріалів для вимірювання читацької грамотності аналогічних формату PISA. Більшість методичних посібників для вчителів пропонують суцільний текст художнього або публіцистичного стилю, питання за змістом твору, які стосуються сюжету, розуміння елементарних речей ( хто? де? як? коли?) і не передбачають пошук фактів, суджень, інтерпретації змісту, не містять діаграм, інфографіки тощо.

Цей текст і питання до нього - пілотний проєкт "Читаю з розумінням", призначений для формування читацької компетентності учнів і подолання функціональної неграмотності.

Джерела використаної інформації: розкрити закрити
Текст для читання з розумінням мовчки створено за матеріалами:
1. Утилізація батарейок. Куди здати використані батарейки в Україні? https://ecogrizzly.shop/batteries-disposal/
2. НЕБЕЗПЕЧНІ ВІДХОДИ https://kks.kiev.ua/nebezpechni-vidhodi/
3. Не годуй планету БАТАРЕЙКАМИ віддай їх в Екобус!!!! https://senchanska-gromada.gov.ua/ne-goduj-planetu-batarejkami-viddaj-ih-v-ekobus-11-13-40-06-08-2020/
4. В.І Садкіна. Усвідомлене читання -SKILLS на все життя. Харків. Видавнича група " Основа", 2020
Вміст тесту:
Опис, який учні побачать перед початком тестування

Любий друже!

Ти можеш не погоджуватися, що читання - одна з найважливіших умов розвитку особистості, проте у повсякденному житті трапляються ситуації, які стають проблемою через те, що ти не зрозумів/ла зміст завдання в контрольній роботі, інструкції з використання якогось засобу, правил користування тощо.

Тож час прокачати навички усвідомленого читання!

Запитання №1:

З полем для вводу відповіді

Балів: 8%

Прочитай уважно текст. Виконай тестові завдання до нього.

«Батарейки, здавайтеся!»

Практично кожен цивілізований мешканець планети сьогодні має пристрій, для роботи якого потрібні акумулятори або батареї: телевізійний пульт, настінний годинник, стільниковий телефон або фотоапарат. Всі ці гаджети стали настільки звичайними, що ніхто вже не намагається вдатися в суть функціонування їх елементів живлення. Після використання, їх просто викидають на смітник. Будь-яка батарейка, викинута у звичайний бак стає небезпечним відходом і становить серйозну загрозу довкіллю. Кожна з них містить набір отруйних сполук та шкідливих металів, які забруднюють ґрунти та води, внаслідок чого токсичні елементи потрапляють в організм людини й руйнують його. З однією невинною батарейкою, яка слугувала джерелом живлення для ліхтаря, мишки чи годинника й була викинута на звичайний смітник, відбудеться наступне:

за лічені тижні її корпус буде пошкоджено зовнішніми умовами;

згодом батарейка почне виділяти важкі метали: літій, ртуть, свинець, кадмій;

усього вона забруднить близько 20 м² ґрунту та 400 л води;

солі важких металів з ґрунту й води потраплять у рослини, які ростуть на цих ґрунтах, накопичуватимуться в плодах і опиняться у харчових продуктах;

високотоксичні елементи з продуктами харчування потраплять до організму тварин і людей, збільшать концентрацію, накопичуючись в організмі споживачів забрудненої продукції, та призведуть до різноманітних захворювань і навіть смерті.

Саме через те, що батарейки забруднюють воду і землю, їх не можна викидати у смітник. Відпрацьовані батарейки потрібно віддавати на утилізацію. На жаль, в Україні немає підприємств, що переробляють батарейки. До речі, батарейки бувають 8 типів, і кожен із них потребує окремої технології перероблення. Спорудження в Україні окремих потужностей для таких батарейок не тільки економічно не доцільно, але й потенційно несе більше екологічних ризиків, ніж переробляти їх у Європі.

Громадська організація «Батарейки, здавайтеся!» налагодила партнерство з румунським заводом із перероблення батарейок GPEENWEEE, тож у березні 2020 року перша фура з 20 тоннами батарейок вирушила до Румунії. Однією такою фурою, яка вміщує приблизно 1 мільйон батарейок, ми збережемо 1600 гектарів землі (це понад 2000 футбольних полів). Утім, це лише 1% від усіх тих батарейок, які ввозять до України щорічно.

ГО запустила широкомасштабне збирання батарейок у великих торговельних мережах. Активісти домовилися про оплату перероблення з торговельними мережами «Епіцентр» , " Сільпо", «Нова Лінія» та чотирма виробниками батарейок – Duracell, VARTA, GP Batteries та Hausmark. На це йтимуть кошти від продажів нових батарейок цих виробників. У супермаркетах «Епіцентр» і «Нова Лінія» використані батарейки приймають безкоштовно – від однієї особи до 20 штук за раз. Дизайн контейнерів розробили «Агенти змін». На них зображено тварин: в «Епіцентрі» батарейки «збирає» бобер, у «Новій Лінії» кріт, в офісах окремих компаній - котики. На кожному контейнері розміщено голограму "Гарантоване перероблення", яку неможливо підробити.

У деяких містах України, зокрема Львові, Києві, Полтаві, громадяни можуть скористатися екобусами та контейнерами місцевих КП, які уклали договір про відповідальне передання уже зібраних батарейок з ГО «Батарейки, здавайтеся!» для подальшого перероблення. Кожний мешканець громади, скориставшись мапою руху екобуса, у визначений час і місце зможе прийти та здати використані батарейки.

Витрати, пов’язані з перевезенням та утилізацією небезпечних побутових відходів, здійснюватимуть органи місцевого самоврядування, які відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» повинні забезпечувати організацію збирання і видалення побутових відходів на своїй території.

Будьмо відповідальними - не годуймо землю батарейками! Не забуваймо, що батарейки є джерелом цінних елементів, бо 80% маси батарейок становлять карбон, марганець, цинк, графіт та інші елементи, які можна повторно використати в медицині та промисловості. Бережімо природні ресурси!

Перше питання :

У якій країні знаходиться підприємство, з яким укладено договір про перероблення зібраних в Україні батарейок?

Відповідь запишіть одним словом - назвою країни.

Запитання №2:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

Відпрацьовані батарейки потрібно здавати на утилізацію, бо

Запитання №3:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

Якщо родина впродовж року викидає 12 батарейок у смітник, то вони щорічно забруднюють води

Запитання №4:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

До важких металів, згаданих у тексті, НЕ НАЛЕЖИТЬ

Запитання №5:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

05019zbw-e539-940x667.jpgРозгляньте інфографіку. Вона ілюструє

Запитання №6:

З полем для вводу відповіді

Балів: 8%

Скільки батарейок безкоштовно приймають за один раз в супермаркетах " Епіцентр" і "Нова лінія"?

Запитання №7:

З вибором правильної відповіді у тексті

Балів: 25%

В «Епіцентрі» батарейки «збирає»       [бабак, лев, бобер, тхір], у «Новій Лінії» -            [землеройка, цуценятко, кошенятко, кріт], в офісах окремих компаній -                [менеджери, прибиральниці, котики, шиншиллки].

Запитання №8:

З полем для вводу відповіді

Балів: 8%

Як називається пересувний приймальний пункт для збору небезпечних побутових відходів (відпрацьованих батарейок, люмінесцентних ламп та ртутних термометрів), який курсує за визначеним маршрутом згідно з графіком в Полтаві та Львові?

Запитання №9:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

Забезпечувати організацію збирання і видалення побутових відходів на своїй території відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» має /мають

Запитання №10:

З однією правильною відповіддю

Балів: 8%

Текст "Батарейки, здавайтеся!" належить до стилю мовлення

Опис, який учні побачать після проходження тестування

Пропоную на дозвіллі поміркувати над словами видатних представників людства:

  • Якщо при зіткненні книги з головою лунає порожній звук, в цьому не завжди винна книга. (Г. Ліхтенберг)

  • Книги - діти розуму. (Д. Свіфт)

  • Тільки книжки перетворять подив у допитливість. Тільки читання відкриває перед людиною розкіш інтелектуального життя. (В. О. Сухомлинський)

  • ..Книжки треба вміти читати. То не розвага. То велика робота мислі. Оцінка й узагальнення, аналіз і практичне застосування прочитаного. (Л. М. Ревуцький)

Рефлексія від 9 учнів

Сподобався:

9 0

Зрозумілий:

9 0

Потрібні роз'яснення:

9 0
Рекомендуємо

Читання мовчки

Читання мовчки

142

Аватар профіля Перепелиця Любов Вікторівна
Українська мова
10 клас

20 грн

Читання мовчки .Тести до тексту " НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ" 11 клас

Читання мовчки .Тести до тексту " НАШОГО ЦВІТУ ПО ВСЬОМУ СВІТУ"  11 клас

226

Аватар профіля Матрашак Тетяна Іванівна
Українська мова
11—12 клас

20 грн

Читання мовчки. Тест до тексту "ЖІНКА В ПРАВОВІЙ КУЛЬТУРІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ"

Читання мовчки. Тест до тексту "ЖІНКА В ПРАВОВІЙ КУЛЬТУРІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ"

623

Аватар профіля Гузік Віта Григорівна
Українська мова
8 клас

25 грн

Сприймання письмових текстів / читання мовчки (ІІ семестр). "Мова" тварин" (за В Сабунаєвим)

Сприймання письмових текстів / читання мовчки (ІІ семестр). "Мова" тварин" (за В Сабунаєвим)

37

Аватар профіля Рибалка Тетяна Володимирівна
Українська мова
6 клас

25 грн

Контроль сприймання письмових текстів/ читання мовчки (ІІ семестр) 5 НУШ.

Контроль сприймання письмових текстів/ читання мовчки (ІІ семестр) 5 НУШ.

44

Аватар профіля Рибалка Тетяна Володимирівна
Українська мова
5 клас

25 грн

Схожі тести

Прикметник

Прикметник

1758

Аватар профіля Ступак Любов Миколаївна
Українська мова
3 клас

Риторика як наука й мистецтво

Риторика як наука й мистецтво

676

Аватар профіля Поломана Наталія Василівна
Українська мова
10 клас

Лексична помилка

Лексична помилка

294

Аватар профіля Семенова Альона
Українська мова
10 клас

Прикметник

Прикметник

758

Аватар профіля Ваховська Людмила Адольфівна
Українська мова
6 клас

Текст. Поділ тексту на речення.

Текст. Поділ тексту на речення.

714

Аватар профіля Ревацька Світлана Сергіївна
Українська мова
5 клас