Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Нестандартний підхід до формувального оцінювання: досвід, інструментарій, новації
»
Взяти участь Всі події
Новини
7765
21 січня 2020 о 17:00
pdf Роздрукувати

Жувальний тютюн «снус»: як розповісти учням про небезпеку психоактивної речовини

«Нікотинова цукерка» стала популярною серед школярів. Розповідаємо, що це і як цьому зарадити.

Снус (зустрічається ще назва «снюс» або «снаф») – це один із видів жувального тютюну, виготовлений із зволоженого або висушеного у спеціальних умовах тонко подрібненого тютюну, обробленого розчином солі, а потом ферментованого або пастеризованого у теплових процесах, іноді з додаванням ароматичних і смакових домішок.

Зазвичай снус виглядає як мініатюрний спресований прямокутний пакетик, який лежить у круглому пластиковому контейнері. Саме тому його називають «шайбою».

Існують інші види снусу:

  • розсипний, де нікотинова суміш не дозована, а знаходиться в банці.
  • ароматизований снус, нікотинова суміш із додаванням різних ароматів і смаків, наприклад ментолу.

Нікотинові пакетики популярні серед курців, які бажають позбутися поганої звички або замінити сигарету. Та снус зовсім не є альтернативою звичайним сигаретам. І щонайгірше – «нікотинова цукерка» стала популярною серед школярів.

Снус продається у багатьох інтернет-магазинах, в яких можна замовити баночки з різними смаками. Ціна нікотинових пакетиків не надто висока – від 130 до 300 грн.

Зауважимо, що в Законі «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» в абзаці 13 статті 1 в переліку «тютюнових виробів» є «жувальний тютюн» – тобто снус і насвай. А відтак усе, що в цьому Законі написано про тютюнові вироби, стосується і снусу.

Наприклад, на його упаковках, так само, як на сигаретних пачках, чверть площі мусять займати попереджувальні надписи від МОЗ (стаття 12 того ж Закону). У реальності на «шайбах», пакетиках і банках з жувальним табаком цих написів наразі немає.

Як снус потрапляє у школи

Загалом будь-який школяр може зайти в інтернет-магазин і здійснити замовлення. Нікотинові пакетики, наприклад, загортають у гривневі банкноти або в інші обгортки, аби не викликати підозр в оточуючих. А ще снус маскують під вигляд звичайних смоктальних цукерок або мармеладу.

Не відчуваючи страху, учні вживають його і вдома, і в школі. Весь нікотин, що міститься в маленькому пакетику, миттєво всмоктується слизовою і потрапляє у кров. Разове вживання жувального тютюну практично неможливо запідозрити.

Чим небезпечне жування снусу

Споживачі жувального тютюну отримують набагато більше нікотину порівняно із курцями. Вживання снусу передбачає, що тютюн лишається в роті не менше 30 хвилин, і за цей час в організм потрапляє вдесятеро разів більше нікотину, ніж під час викурювання однієї сигарети, навіть міцної.

Починається печіння в слизовій оболонці носа. При передозуванні можливі блювотні реакції, «трясучка» нижніх і верхніх кінцівок. Регулярне вживання жувального тютюну спричинює рак ротової порожнини, рак підшлункової залози, рак стравоходу, рак легенів.

В яких країнах заборонений снус

Саме через вищезазначену однозначну і безсумінівну шкоду для здоров’я більшість країн-членів ЄС заборонили вживання нікотинових жувальних пакетиків.

У 2016 році народний депутат Дмитро Лінько запропонував і в Україні внести зміни до деяких законів – а саме, доповнити перелік заборонених тютюнових виробів жувальним тютюном «відповідно до європейського законодавства, а саме до Директиви 2014/40/ЄС».

Але законопроєкт пана Лінька «Про внесення змін до деяких законів України (щодо доповнення переліку заборонених тютюнових виробів та регулювання їх обігу)» в 2017 році був знятий з розгляду парламентом.

В Україні торгівля, перевезення, пересилання, виробництво, виготовлення жувального (насвай, снус) та нюхального тютюну не регламентовано, що дозволяє абсолютно легально виробляти, ввозити, пересилати, перевозити, продавати, купувати і вживати ці речовини, – писав у 2016 році парламентарій Дмитро Лінько в пояснювальній записці до свого законопроєкту.

Така сама ситуація лишається й досі.

Як розповідати учням чи власним дітям про небезпеку психоактивних речовин

Олена Хоріна, психологиня, членкиня Української асоціації транзакційного аналізу спеціально для «Всеосвіти» надала змістовні і вичерпні рекомендації не лише батькам, а й учителям:

«Я пропоную говорити з дітьми про небезпеку наркотичних засобів за будь-якої можливості. Наголошуйте на небезпеці, яку «добродії» знецінюють, кажучи, що речовина «не викликає залежності» або «не має наслідків для здоров’я, для поведінки».

Слід звертати увагу дітей на пропозиції спробувати психоактивні речовини безкоштовно – які націлені на отримання «досвіду», розваги, задоволення, «задля приколу» або для того, аби «не відставати від всіх».

З іншого боку варто говорити дітям про відповідальність людей перед собою за власне здоров‘я і за рішення бути здоровими. Якщо діти будуть уважні до свого самопочуття і знатимуть, що воно залежить від їхнього способу життя, харчування, відпочинку – то краще будуть усвідомлювати химерність пропозицій спробувати психоактивну речовину, коли вже знатимуть про її однозначну шкоду.

Далі – варто говорити дітям про склад психоактивних речовин, який спеціально спрямований на якнайшвидше звикання, яке не усвідомлюється на перших кроках.

Залежність відчувається тільки тоді, коли людина відчуває наближення смерті в разі неможливості вчасно вжити отруту. На цьому етапі потрібне серйозне лікування і фізіологічне і психологічне – оскільки і тіло не живе повноцінно і особистість руйнується. Усе це наростає непомітно до критичної межі.

Розкажіть дітям, що основний психологічний захист у залежних від речовин – заперечення, тобто всі аргументи про шкоду речовини заперечуються, натомість проговорюються дивні слова про її користь. Оскільки критичне мислення вже відсутнє, то такі слова сама залежна особистість не бачить, як хибні.

Які ще ілюзії сприяють першому вживанню? 

  • «Мене залежність не торкнеться: це хтось не зможе зупинитися, а я зможу в будь-який момент».
  • «Усі слабаки, а я хоробра (хоробрий)».

Тут варто усвідомлювати, що боятися пробувати – це нормально. А не боятися отрути – це прояв магічного мислення: «я потужніший ніж психоактивна речовина, я потужніший, ніж сама смерть».

Усі психічно здорові люди усвідомлюють власні обмеження в сенсі конечності життя – і не будуть намагатися вкоротити собі віку. Натомість прагнуть прожити життя якомога цікавіше і щасливіше.

Тому вкрай важливо вчителям і батькам створювати стосунки довіри з дітьми, аби обговорювати подібні важливі для здорового життя теми».


Читайте також: Розкажіть це учням: саморобні та покупні лизуни (слайми) небезпечні для здоров’я

#небезпека #снус #тютюн #школа #вчитель #батьки #рекомендації

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.