Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Законодавство щодо акредитації вишів можуть змінити

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про внесення змін до законів України щодо забезпечення якості вищої освіти.

У Верховній Раді голова комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак разом із колегами зареєстрували законопроєкт 8095 про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення якості вищої освіти.

Як відомо, наявність інституційної акредитації включається до показників освітньої діяльності закладу вищої освіти, що використовуються у формулі розподілу видатків державного бюджету на вищу освіту між закладами вищої освіти.

Нардепи пропонують ввести до законодавства поняття постакредитаційний моніторинг — оцінювання органом, що прийняв рішення про акредитацію, виконання наданих за результатами акредитації рекомендацій та/або подальшого виконання критеріїв акредитації.

Окрім того, після прийняття цього законопроєкта розширюються повноваження Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО), яке:

  • розробляє положення про акредитацію освітніх програм, положення про інституційну акредитацію закладів вищої освіти, положення про акредитацію незалежних організацій забезпечення якості вищої освіти, а також зміни до них і подає їх на затвердження МОН;

  • здійснює постакредитаційний моніторинг;

  • проводить акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти;

  • визнає сертифікати про акредитацію освітніх програм, видані іноземними акредитаційними агентствами чи агентствами забезпечення якості вищої освіти, перелік яких затверджується Кабінетом міністрів України;

  • формує критерії оцінки якості освітньої діяльності, у тому числі наукових здобутків, закладів вищої освіти України, за якими можуть визначатися рейтинги закладів вищої освіти України тощо.

Заклад вищої освіти, який хоче пройти інституційну акредитацію, подає Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти заяву та документи, що підтверджують відповідність його освітньої діяльності та системи внутрішнього забезпечення якості критеріям, визначеним положенням про інституційну акредитацію закладу вищої освіти.

Строк дії рішення про інституційну акредитацію становить п’ять років. Відомості щодо інституційної акредитації вносяться до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

НАЗЯВО здійснює постакредитаційний моніторинг закладу вищої освіти, що отримав інституційну акредитацію. Такий моніторинг є безоплатним. Порядок здійснення постакредитаційного моніторингу закладів вищої освіти, що отримали інституційну акредитацію, визначається положенням про інституційну акредитацію закладів вищої освіти.

У разі виявлення під час постакредитаційного моніторингу порушень забезпечення якості вищої освіти, визначених положенням про інституційну акредитацію закладів вищої освіти, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти має право скасувати рішення про інституційну акредитацію.

За наявності інституційної акредитації оцінка внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти закладу вищої освіти враховується під час акредитації освітніх програм.

У закладі вищої освіти, у якого наявна інституційна акредитація, можна одночасно проводити акредитацію освітніх програм різних рівнів вищої освіти за однією спеціальністю, — йдеться у поясненні до законопроєкта.

Нагадаємо, українські студенти, які мають успіхи у навчанні, отримують підтримку від держави у вигляді стипендій. З 1 січня 2022 року академічні та іменні стипендії здобувачів вищої, фахової передвищої освіти збільшилися у понад 1,5 рази, професійної (професійно-технічної) освіти — понад 2,5 рази.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.